NEDELJSKI NASVET: Takšni so prvi vtisi druženja s prenosnikom Framework 16
Marjan Kodelja 8. decembra 2024 ob 05:56

Takoj, ko so objavili, da jih dostavljajo k nam, ga je naročil. Nehal se je ubadati, koga onkraj severne meje naj prosi, da ga sprejme, pa še tipkovnico s šumniki je dobil. Vse zato, ker je že pred časom sklenil, da bo njegov naslednji prenosnik popravljiv in modularen.

Še sam sem bil presenečen, ko je škatla prispela. Pričakoval sem, da bo ohišje manj robustno in kompaktno, kot je v resnici. Na prvi pogled in na prvi otip praktično ni velikih odstopanj od običajnih prenosnikov s skoraj 41-centimetrskim (16-palčnim) zaslonom v razmerju 16:10. Ne v velikosti ali masi. Podrobnejši test nameravam dokončati v naslednjih tednih, saj nisem omejen z dolžino obdobja testiranja. Prenosnik je kupil, da ostane. To je zdaj že kristalno jasno.

Framework lahko naročite v »razsutem« stanju ali sestavljenega, vendar je zato za odtenek dražji. Naj vas ne skrbi. Sestavljanje je preprostejše od igranja s kockami Lego in hitro. Dvakrat sem se obrnil, pa je bil že sestavljen. Osnovna plošča s procesorjem in zaslon sta že na svojem mestu, tako da moraš priključiti oba pomnilnika, postaviti tipkovnico na mesto po želji, vstaviti module z vmesniki ter namestiti pokrove, ki jih na mestu držijo magneti. Zraven dobiš preprosto orodje, s katerim zlahka narediš vse. Na eni strani je izvijač, na drugi pa tanka »ploščica«, ki jo potisneš pod pokrov, da ga dvigneš. Bolj preprosto ne bi moglo biti. Da je zadeva še bolj zanimiva, je po širini prenosnika nad sledilno ploščico več enakih vmesnikov za povezavo tipkovnice, pokrova s sijalkami LED in še kakšnega elementa, ki sodi tja. Sam se odločiš, ali bo tipkovnica na sredini, bolj levo ali bolj desno. Nečesa vseeno niso rešili. Še vedno se pod pritiskom na sredini rahlo upogne, kar zna zmotiti »hitreprstneže«, ki po tipkah udarjate z vso silo.

Za ločeno grafično kartico se še ni odločil. Ker je načeloma ne potrebuje oziroma mu je zmanjkalo denarja. V tem je čar tega prenosnika. Ko bo denar, jo bo kupil in vstavil v prostor zanjo, saj so hladilni elementi že pripravljeni. Celo če jo imaš, se vsakič sproti odločaš, ali bo v prenosniku. Ko greš na pot in ne potrebuješ grafične moči, jo pustiš doma ter uživaš v lažjem bremenu, ki ga nosiš v nahrbtniku. Še bolje pa je, da ga bo na podoben način zlahka nadgrajeval z novejšimi komponentami in ga osveževal z menjavo poškodovanih pokrovov.

Ko ocenjujem prenosne računalnike, se pogosto obregnem ob številčnost in raznolikost priključkov. Tukaj takšnih pomislekov ni. Na spodnji strani je šest priključnih mest s priključkom USB tipa C, v katerega vstaviš module s priključki po svoji izbiri. Poleg enega tipa C, da mesto ni prazno in je polnjenje prenosnika lažje, se je odločil za kombinacijo USB priključkov tipa A, omrežnega priključka in HDMI. Možnosti je več in kot v primeru grafične kartice, kombinacijo priključkov spreminjamo glede na potrebe. Tolikšne svobode ne dovoli noben drug prenosnik!

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja