Google v navigacijski storitvi omogočil izbiro poti na podlagi podatka o porabi goriva. Niti za trenutek prekmalu!
Na krajših poteh in mestnih vožnjah največ privarčujemo, če avto pustimo doma in se po opravkih odpravimo peš ali s kolesom. Pa še blagodejno deluje na dobro počutje. Vedno to ni mogoče. Takrat je smiselno izbrati pot, ki obljublja občuten prihranek goriva ob minimalni izgubi časa. Daljša je, bolj se bo poznalo v denarnici. Lahko si mislimo, katera je tozadevno najboljša, toda hkrati je kristalno jasno, da navigacijske storitve to natančno izračunajo!
Običajnim opcijam pri izračunu optimalne poti, izogibanju avtocestam, cestninam in trajektom, je Google dodal še prednostno pot z najmanjšo porabo goriva, pri kateri v naslednjem koraku določimo še vrsto pogona. Bencin, dizel, hibrid ali elektrika. Razumljivo. Različni pogoni obljubljamo različne prihranke goriva. Hibrid se bolje obnesel pri vožnji z veliko ustavljanja in speljevanja, medtem ko se dizel odreže bolje na daljši vožnji s stalno hitrostjo. Nekaj je skupnega vsem. Hitrejše je vozilo, večja je poraba.
Navigacijske storitve nas želijo čim hitreje pripeljati do cilja, zato, če jim ne prepovemo, predlagajo uporabo avtocest. Tam so dovoljene najvišje hitrosti, in čeprav je pot daljša, prej prispemo na cilj. Vzemimo konkretni primer vožnje od Ljubljane do Kobarida. Google predlaga avtocesto do Nove Gorice in nato ob Soči do cilja, saj boste tam dve minuti prej, kot če bi se peljali po regionalnih cestah skozi Škofjo Loko, Gorenjo vas in Most na Soči. Razlika v kilometrih je občutnih 56 kilometrov. Ker so najvišje dovoljene hitrosti nižje, krajša pot obljublja 33 odstotkov prihranka goriva (v mojem primeru dizelskega) ob upoštevanju prometnih razmer. Pri povprečni porabi 6 litrov na sto kilometrov to znese slabih 6 evrov prihranka.
Splača se vključiti novo možnost in preveriti predlagane poti, kadar se odpravljate dlje kot do bližnjih krajev. Priznam, da se niti v sanjah ne bi odločil za predlagano pot. Prej bi šel preko Idrije kot »tam gori«, kjer sem se pravzaprav iz Soške doline vračal samo enkrat v življenju. Morda ne bi bilo napak, da bi Google v navigacijsko storitev omogočil še to, da mu povemo, kako hitro bi radi vozili in bi ta podatek upošteval pri izračunu predvidenega časa prihoda in prihranka na alternativni poti.
- Kako se obnesejo otroci v vlogi glavnih junakov Vojne zvezd? (#videonapovednik)
- A1 za en mesec »odpira« pretočnika Max in Netflix
- EV3 bo nagovarjal družine, ki si želijo kompaktno električno vozilo z dovolj prostora in dosega
- Huawei Watch D2: Ste prepričani, da imate normalni krvni tlak?
- NEDELJSKI NASVET: Takšni so prvi vtisi druženja s prenosnikom Framework 16
Brez komentarjev