Microsoft je proti koncu lanskega leta na kitajski spletni strani po tihem objavil uporabno orodje PC Manager za sistema Windows 10 in 11.
Prebral sem, da so kasneje aplikacijo dodali v Microsoftovo trgovino, a je iskalnik ne najde. Če bi jo želeli preizkusiti, odjadrajte na spletno stran in prenesite namestitveno datoteko (3,8 megabajta). Naj vas ne skrbi, da je označena kot javna beta (public beta), kajti to le pomeni, da Microsoft še ni popolnoma prepričan, da bo stabilno delovala na vsakem računalniku. Mimogrede. Meni ni povzročala nikakršnih težav.

Po hitrem prenosu in za odtenek daljšem nameščanju, se na zaslonu prikaže preprosto okno. Funkcije so razdeljene v dva sklopa (razdelka) – čiščenje (Cleanup) in varnost (Security), kjer so razumljivo predstavljene in temu primerno preproste za uporabo. Z njimi zlahka odstranimo neželene datoteke, iščemo tiste, ki po nepotrebnem odžirajo prostor, onemogočimo zagon neželenih programov in procesov v ozadju po prižigu računalnika ali zaženemo varnostni pregled, ki pokaže tudi morebitne gonilnike, ki jih je smiselno posodobiti. Ravno tako aplikacija prikaže koristne informacije o delovanju sistema. Trenutno porabo delovnega pomnilnika (RAM), koliko prostega prostora je na pogonih in koliko časa je trajal zadnji zagon.
Še vedno nismo na ravni, ko bi lahko dejali, da operacijski sistem računalnika ves čas deluje kot »nov« brez ročnih posegov vanj, čiščenja pomnilnikov in občasnih varnostnih pregledov. Pričakoval sem, da je večina teh posegov že avtomatizirana. Žal ni. Drugače ne bi bilo nobene potrebe po tej in po podobnih aplikacijah. Čeprav jih je na voljo kar nekaj, je PC Manager od vseh še najbolj preprosta, razumljiva in hkrati ne »teži« preveč. Zmotilo me je le to, da je v nastavitvah privzeto nastavljen zagon skupaj z računalnikom. Svetujem, da možnost izklopite. Več kot dovolj je, da aplikacijo zaženemo občasno, ko začutimo, da je čas za pregled sistema. Pomembno je še, da se ne »tepe« z varnostnimi funkcijami, ki so že del sistema in ni zamenjava zanje. Glejte nanjo kot nadgradnjo, skupek uporabnih orodij, s katerimi lažje poskrbimo za zdravje osebnega računalnika.
- NEDELJSKI NASVET: Ali tudi vi delate te napake pri polnjenju baterije?
- Hisense 65U7KQ: Odlična slika in še marsikaj drugega za manj kot »jurja«
- Hisense 65U6KQ: Kako se obnese poceni mini LED?
- Je HoT pravi ponudnik mobilne telefonije zate in kako se odločati med njegovimi paketi?
- KRATKI TEST Asus ROG Strix G14: Le redki bodo nad njim vihali nosove
Brez komentarjev