NEDELJSKI NASVET: Skriti namigi, ki ti šepetajo, da je čas za novega
Marjan Kodelja 26. marca 2023 ob 06:20

Želimo, da bi »čim dlje živel«, a obenem nočemo, da bi odpovedal dobesedno preko noči in nas pustil na cedilu. Kdaj je torej skrajni čas, da začnemo razmišljati o novem telefonu?

Izdelovalci bi si še kako želeli, da bi kupci še vedno razmišljali po starem in telefon menjali najmanj na dve leti. Toda dejstvo je, da že dolgo zlahka zdržijo veliko dlje. Gospodarno ga je uporabljati čim dlje in obenem paziti na znake, ki kažejo na skorajšnje težave. Dovolj je že en sam!

Od vseh komponent telefona je baterija najbolj podvržena staranju, ki se v njenem primeru kaže v izgubi kapaciteti shranjene energije. Ko morate imeti pri sebi napajalnik (ali dodatno baterijo), da zdrži do večera, takrat imate na razpolago dvoje. Da skočite do servisa, kjer vam zamenjajo baterijo obstoječega telefona, ali kupite novega. Tudi, če se odločite za prvo rešitev, tega ne storite več kot enkrat. Ko se bodo težave ponovile, bo obstoječ telefon že tako star, da ga boste želeli zamenjati zaradi drugih znakov.

Naslednji je pomanjkanje prostora na pomnilniku. Datoteke vedno lahko izbrišete, shranite na kartico pri androidnih telefonih z ustrezno režo ali (in) prenesete v oblačno hrambo. Resnične težave se začnejo tedaj, ko ne morete namestiti aplikacije, ne da bi izbrisali eno ali več obstoječih, ko ne morete posneti videa ali fotografije ali ko je delovanje sistema upočasnjeno in sumite, da je razlog v pomanjkanju prostega prostora. Takrat je edina rešitev nakup telefona z večjim pomnilnikom.

Aplikacije ves čas napredujejo, medtem ko strojna oprema obstoječega telefona ostaja enaka. Zaradi tega delujejo počasi, zmrzujejo ali se nepričakovane »sesujejo«. Ravno tako takrat postane uporabniški vmesnik počasnejši, ko je sočasno odprtih več aplikacij ali več zavihkov v mobilnem brskalniku. To pomeni, da je obstoječ telefon preprosto hardversko zastarel.

Najbolj pogost vzrok nakupa novega je poškodba starega telefona. Napotke, kako ga učinkovito varovati, najdete v članku na portalu Vse bo v redu zavarovalnice Triglav.

Nekatere, predvsem varnostno kritične aplikacije nočejo delovati na starih različicah operacijskega sistema. Zato so pomembne zaveze izdelovalcev o nadgradnjah sistema in zagotavljanju varnostnih popravkov. Večina obljublja najmanj dve nadgradnji in dve do tri leta krpanja lukenj za modele srednjega in štiri do pet let za modele premijskega razreda. Ko se prvič pojavi težava, da ne morete namestiti (ali nadgraditi) aplikacije, ker trgovina javi, da ni združljiva z vašo napravo, takrat je prav tako čas, da začnete razmišljati o novi.

Naroči se na redna vsakotedenska e-poštna obvestila o novih prispevkih na naši strani.

Od vseh funkcij najbolj napreduje mobilna fotografija in ravno kamere so tisti element sodobnega telefona, ki praktično najhitreje zastari. Od posamezniki je odvisno, kdaj ga začnejo motiti slabe fotografije, polne šuma. A nekaj je na dlani. Ko se to zgodi, je rešitev spet nakup sodobnejšega telefona z zmogljivejšimi kamerami. 

Naslovna slika DepositPhotos

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja