NEDELJSKI NASVET: Prihranek je v zraku, če ga znate izkoristiti!
Marjan Kodelja 24. novembra 2024 ob 06:07

Mobilno omrežje zlahka postane nadomestek za fiksni dostop, če ste dovolj blizu bazne postaje, nadgrajene na 5G, in vam rahlo daljši dostopni časi ne povzročajo sivih las. Kar potrebujete, je brezžični usmerjevalnik z modemom za mobilno omrežje in primerno kartico SIM!

Za dostop do omrežja sem izbral Telemachov paket »Še več« zaradi načeloma neomejenega prenosa podatkov in hitrosti do 350 megabitov dotočno in 50 megabitov na sekundo odtočno. Kar je mimogrede še enkrat več, kot mi za skoraj dvakrat večji znesek zagotavlja T-2 na optičnem vodniku. Ravno tako bi se zlahka odločil za drugega operaterja, saj živim v Ljubljani, kjer je gostota baznih postaj in nadgrajenost na peto generacijo mobilnega omrežja največja. Ko se odločate za mobilni dostop do interneta na domači ali poslovni lokaciji, cena ne igra glavne vloge. Na prvem mestu je bližina bazne postaje in hitrosti, ki jih ta zlahka zagotavlja večino časa. To je težko ugotoviti brez realnega preizkusa.

Druga spremenljivka v enačbi je ustrezen usmerjevalnik z modemom za omrežje 5G. TCL-jev Linkhub 5G CPE (HH512L) s ceno dveh stotakov ni najcenejši, a iz preteklih izkušenj zagovarjam tezo, da se s cenenimi ni pametno igrati. Nekaterim bodo sicer ustrezali, a večina bo prej ali slej trčila ob zmogljivostne omejitve, ki vplivajo na zadovoljstvo z domačim omrežjem. Pametneje je za usmerjevalnik dati evro več, saj gre nenazadnje za napravo, ki jo boste brez večjih težav uporabljali naslednjih pet do sedem let, ko bo na voljo novejši standard. Tu že imam manjšo zamero do izbranega. Model, ki sem ga prejel na test, ni letošnji, zato ne podpira standarda Wi-Fi 7. Podpira pa Wi-Fi 6E in z njim hitrosti do 2,47 gigabita na sekundo ter 32 sočasnih povezav (število v omrežje povezanih naprav).

Namestitev in aktivacija nista raketna znanost. Še največ skrbi in časa bo porabilo iskanje primernega mesta, kjer bo usmerjevalnik hkrati neovirano sprejemal in oddajal elektromagnetne valove. Okenska polica dnevne sobe je primerno mesto, kajti steklo mobilne signale zatira manj kot armiran ali kamnit zid ter ima hkrati dober »pregled« nad področjem, kjer imamo pogosto največ naprav, ki se za povezavo zanašajo na brezžično omrežje. V režo, ki je pod pokrovom na dnu ohišja, nato vstavite kartico SIM in usmerjevalnik priključite na električno omrežje.

Dodana navodila so uboga, a celo izčrpnejša na spletu v angleškem jeziku ne vključujejo uporabe aplikacije na telefonu namesto prenosnega računalnika.

Podatki za vstop v spletni vmesnik in nastavljeno brezžično omrežje so izpisani na nalepki, ki je nalepljena poleg pokrova za kartico. V kolikor želite usmerjevalnik nastaviti v spletnem brskalniku, potem prenosnik povežete nanj s kablom ali se prijavite v privzeto omrežje. Vmesnik vam takoj ponudi spremembo gesla, kar je najmanj priporočljivo, če vam je mar za lastno varnost. Vpišete kodo »PIN« kartice SIM in nato prilagajate nastavitve, kolikor se vam zahoče.

Popolnoma enake možnosti so v aplikaciji, ki pa mi je povzročila nekaj sivih las. Pokaže cel kup modelov usmerjevalnikov, med katerimi ni modela 512L, a je zato 515L, ki je popolnoma enake oblike na skici poleg oznake. Zdi se ti logično, da je pravi, zato poskušaš, a ne gre. Nakar ugotoviš, da je pravi 512V, ki ima popolnoma drugačno ovalno obliko, zato ti na kraj pameti ne pade, da je pravi. Bil je, in potem je povezava stekla hipno.

V obeh vmesnikih sta poleg prilagajanja delovanja usmerjevalnika še dve zanimivi funkciji. Prva je vklop omrežja za goste, preko katerega ti dostopajo do interneta, a ne tudi do naprav v domačem omrežju. Druga je starševski nadzor. Napravi otroku določiš čas, ko lahko dostopa do interneta, in obenem ponudiš gradnjo seznama njemu neprimernih spletnih mest.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja