NEDELJSKI NASVET: Nikar ne dovolite, da bi vašo telefonsko številko dobil nekdo drug!
Marjan Kodelja 1. decembra 2024 ob 06:30

Ker so telefoni postali glavna naprava in način za dokazovanje istovetnosti pri prijavah v spletne storitve, je mobilna telefonska številka postala enakovredna naslovu elektronske pošte. V nobenem primeru zato ne želimo, da bi jo prejel kdo drug, saj bi v skrajnem primeru lahko vdrl v spletne storitve.

Že nekaj časa telefonsko številko prenašamo od operaterja do operaterja, in četudi bi vas zasrbeli prsti, da bi jo spremenili ter si znova kupili občutek svobode in nedosegljivosti, tega nikar ne storite. Razlog je preprost. Telefonska številka je temelj za dostop do nekaterih komunikacijskih storitev, kot sta Viber in Signal, ter eden izmed načinov za dvostopenjsko preverjanje identitete in rešilna bilka za pozabljeno geslo.

Če odpoveste mobilno telefonijo oziroma se v primeru izgube ali kraje telefona odločite za novo telefonsko številko, stara ne bo dolgo samevala. Zaradi vse več naprav, ki jih želimo povezati v mobilna omrežja, in ker vsaka potrebuje svojo številko, jih operaterji nikoli nimajo na pretek. Odpovedana številka zato ne bo dolgo samevala v karanteni. Po določenem času, ki ga določi operater, jo reciklirajo in dodelijo novemu naročniku. Kdo jo je imel prej, tudi ni težko ugotoviti, saj so skoraj vse številke na takšen ali drugačen način objavljene nekje na spletu. V skrajnem primeru – verjetnost je majhna, a ni popolnoma nemogoča – lahko imetnik vaše nekdanje telefonske številke pridobi dostop do na primer Facebookovega računa, če je številka v njem še vedno zapisana.

Telefon izgubite ali vam ga ukradejo. Kaj zdaj? 

Najprej uporabite funkcijo iskanja, ki je del operacijskega sistema, in upajte, da ga najdete. Ne bo vam treba dolgo čakati, da ugotovite, ali je iskanje smiselno. Če ni, sledi blokiranje kartice SIM, kar na vašo zahtevo uredi operater. Kako naprej pa je odvisno od tega, kaj si želite. Večina bo seveda želela obdržati svojo številko, vendar se vedno najde tudi manjšina, ki razmišlja drugače in neljub dogodek izkoristi za tehnološki »detoks«. Nič ni narobe s tem, če se spremembe številke lotite pravilno in poskrbite za svojo varnost.

V skrajnem primeru novi imetnik reciklirane telefonske številke prejema sporočila in celo klice, ki so namenjene prejšnjemu naročniku. 

Ni težko. Morda zamudno. Pomislite, v katere spletne storitve ste vnesli svojo telefonsko številko, se prijavite vanje in jo zamenjajte z novo. Obenem novo sporočite banki (in morda še kakšni drugi finančni ustanovi), saj je telefon njihov prvi način, da stopijo v stik z vami, če gre kaj narobe. Zadnje čase celo, kadar želite nakazati večje vsote denarja v tujino. Morda se zdi na trenutke nekoliko nadležno, vendar je to še kako koristno, če prenosa denarja niste zahtevali vi, temveč nekdo drug, ki se je izdajal v vašem imenu.

Naslovna fotografija DepositPhotos

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja