Obstoj starega omrežja 2G (GSM) ni povezano le z združljivostjo s starejšo opremo, temveč ima pomen pri zagotavljanju osnovnih mobilnih storitev v odročnih krajih. Toda ker je zastarelo, predstavlja grožnjo varnosti, zato si marsikdo želi, da bi ga lahko na svoji napravi preprosto izklopili. Mogoče je, a le na nekaterih novejših telefonih z operacijskim sistemom Android 12.
Ko novost izboljša varnost in zasebnost mobilne naprave, je to vsekakor nekaj, kar moramo pohvaliti. Takšna je bila pred zdaj že več kot enim letom v Applov sistem uvedena grafična označba, kdaj sta aktivna kamera in mikrofon, medtem ko je bila podobna funkcionalnost uporabnikom naprav s sistemom Android na voljo le kot aplikacija. Na novih telefonih ne bo več obvezna, kajti sposobnost je del operacijskega sistema Android 12. Ta pa poleg te uvaja morda še pomembnejše, možnost izklopa omrežja 2G, česar Applove naprave (še) nimajo. Sliši se nepomembna, toda s stališča varnosti in zasebnosti, pride še kako prav!
Ko so operaterji zgradili prva omrežja GSM, ki danes veljajo z drugo generacijo (2G), smo bili navdušili, kajti poleg digitalizacije, je mobilna telefonija postala storitev za vse, ne le za bogate podjetnike. Tehnološki razvoj je naredil svoje in tehnologija 2G je počasi zastarela in ne zagotavlja več sodobne ravni varnosti. Operaterji tudi zaradi tega, predvsem pa zaradi sprostitve frekvenc, že nekaj časa govorijo o izključitvi starejših tehnologij. Poleg 2G nameravajo izključiti 3G, toda veliko vprašanje je, ali se bo to zgodilo v naslednjih desetih letih. Razen imetnikov starejših telefonov, katerih število seveda hitro pada, gre predvsem za storitve povezav naprav (na primer logistično sledenje), pri katerih bi prehod na nova omrežja pomenil velik strošek. Kislo jabolko, v katero bomo morali enkrat ugrizniti! Ker je torej izklop omrežja 2G še daleč, je Googlova poteza toliko pomembnejša. Poglejmo, zakaj!

Dve glavni težavi sta povezani z omrežji 2G. Uporabljen je bistveno premalo močan mehanizem kodiranja, ki ga je mogoče relativno hitro razbiti in ker ni posebne avtorizacije, se lahko lažna bazna postaja brez večjih težav predstavi za pravo. Oboje izrabljajo naprave za prestrezanje telefonskih klicev, da prevzamejo komunikacijo med telefonom in pravo bazno postajo. Ker so novejše mobilne tehnologije manj ogrožene in varnejše, naprednejša vohunska oprema od telefona zahteva, da preide na starejše omrežje. Zaradi samodejnega prehoda niti novejši telefoni niso varni pred prisluškovanjem. Od tu potreba po ročnem izklopu omrežja 2G, možnosti, ki je dosedanje različice mobilnih operacijskih sistemov, niso predvidele.
Nekateri pametni telefoni s sistemom Android 12 in po pisanju eff.org ustreznim radijskim vmesnikom (različica 1,6 HAL), zagotovo naj bi ustrezal Pixel 6, bodo poleg obstoječih možnosti vplivanja na uporabo mobilnih tehnologij, omogočili izklop omrežja 2G. Čeprav gre za izredno uporabno funkcijo, uporaba je vsekakor odvisna od posameznika in strahu pred prisluškovanjem, za zdaj nič ne kaže, da bi podobno funkcijo v sistem vključil še Apple.
- Razpis za subvencioniranje polnilnic za električna vozila zdaj končno primeren
- Tvoj telefon upravlja tvoje življenje bolj, kot si misliš
- Cupra Tavascan: Ljubezen na prvi pogled z majhnima napakicama! (#video)
- Huawei Mate X6 je verjetno najboljši zložljivi telefon
- Ambiciozna napoved, ki je v bistvu nižja od prejšnjega rezultata?
Brez komentarjev