Nočna fotografija je po zaslugi »računalniškega« zlaganja slik postala preprostejša in dostopa vsakomur. To kajpada ne pomeni, da vam za kakovost fotografije, ki jo brez sramu obesite na steno, ni treba ničesar narediti.
Celo najcenejši telefoni so dobili nočni fotografski način, čeprav se v kakovosti ne morejo meriti z rezultati fotografsko najboljših. Applovi in nekateri s sistemom Android ga vklopijo samodejno, ko so svetlobne razmere dovolj slabe, pri drugih ga izberete med možnostmi v fotografski aplikaciji.
Iphoni, Galaxyji S in najboljši modeli Xiaomija, Honorja in Huaweija ponoči posnamejo presenetljivo dobre fotografije, če je v prizoru vsaj nekaj svetlobe. V temni jami so tudi ti slepi, kot smo slepi mi. Poleg z mesečino osvetljene panorame z zvezdastim nebom v ozadju boste najboljše prizore verjetno našli v mestih, kjer kar mrgoli uličnih svetilk, razsvetljenih lokalov in svetlobnih reklamnih panojev.
Svetlobne razmere in ljudje, ki se gibljejo v prizoru, otežijo kadriranje. To pogosto pomeni, da bodisi osebo postavimo v kader, da pozira na pravem mestu ali potrpežljivo čakamo, da se »zvezde« postavijo v popolno konstelacijo. Ker je svetloba omejena in pogosto sije iz različnih smeri, se morate prepričati, da je oseba ali več njih na pravem mestu in biti obenem ves čas pripravljeni ujeti prizor v pravšnjem trenutku. Neredko to pomeni »okno« široko sekundo ali dve.
Fotografije so bile posnete z Honor Magic6 Pro (madžarski parlament), Xiaomi 14 Ultra, Huawei Pura 70 Pro in Samsung Galaxy S24 Ultra!
Nočne prizore s fotoaparatom fotografiramo z dolgimi časi osvetlitve, medtem ko je postavljen na stojalo in popolnoma pri miru. Stojalo ni odveč niti pri uporabi telefona, a ni nujno. Vsaj zadovoljive fotografije morajo nastati tudi »iz roke«, čeprav je pogoj, da čim bolj umirimo »tresoče« roke. Bodisi ga naslonite na nizko steno, koš za smeti ali kakšno drugo ravno površino, ali pa ga trdno držite z obema rokama blizu prsi in stisnete komolca ob telo.
Kljub temu da telefon dela dobre nočne posnetke »iz roke«, torej časi osvetlitve niso dolgi, se te možnosti ne izogibajte, če je na voljo. Zamazan avtomobil, ki se je peljal mimo, ob pravih pogojih ne uniči fotografije. Nasprotno. Naredi jo zanimivejšo s kančkom umetniškega učinka. Dolgi časi osvetlitve zameglijo žaromete ali zadnje luči, ter jih iz svetlobnih krogel spremeni v svetlobne črte, ki se kot kače vijejo skozi prizor. Takšne fotografije so najboljše, če je dobršen del prizor statičen (na primer zgradbe ob cesti, po kateri se peljejo avtomobili). Razmislite še o uporabi črno-bele fotografske tehnike, saj poveča naravni kontrast med svetlobo in temo.
Fotografiranje je le polovica poti do dobre nočne fotografije. Druga polovica je obdelava, ki sem jo preskočil v primeru zgornjih fotografij, kajti to je druga zgodba, ki si zasluži lastni opis. Pogosto pa je dovolj, da jih zgolj rahlo osvetlitve, če so originalne pretemne. A ne pretiravajte. Celo na najboljših je šum, ki s tem postane opaznejši (bolj moteč).
Brez komentarjev