NEDELJSKI NASVET: Napačen napajalnik zlahka povzroči »manjšo« katastrofo
Marjan Kodelja 14. aprila 2024 ob 06:51

V popolnem svetu bi bil vsak napajalnik primeren za napajanje električnih naprav. Ker popolnega sveta ni, tudi ni popolnega univerzalnega napajalnika, zato pomislite na osnovnošolsko fiziko in na dve meri elektrike!

Nakup ali iskanje novega napajalnika ni tako redko, kot morda mislite. V kompletu z nekaterimi napravami ga sploh ne dobite več, medtem ko obstoječi »odleti« ali »dobi« noge. Pri tem, da je nadomestnega za telefon lažje najti, verjetno imate v predalu vsaj še enega, ki se bo vsaj za silo izkazal, kot nekajkrat močnejšega za napajanje prenosnika. Ko se okvari ta, dovolj je že, da poči kabel, takrat je čas za obisk trgovine s tehničnim blagom.

Najprej preverite, koliko električne moči zahteva naprava. Večina telefonov bo več kot zadovoljna z močjo med 5 in 20 vatov, le tisti z nadvse hitrim polnjenjem zahtevajo 66, 120 ali celo več vatov. Tablicam zadostujejo napajalniki med 20 in 45 vati in prenosnikom nad 65 vatov. Na mestu je opomba za telefone s hitrim polnjenjem. Če baterijo polnite z 20-vatnim napajalnikom, to ne pomeni, da se ne bo polnila, temveč, da bo polnjenje potekalo počasneje. Upoštevajte spodnjo mejo, saj se v primeru zmogljivih modelov zlahka zgodi, da se bo baterija še naprej praznila in to kljub priključenemu napajalniku. V takšnem primeru pomaga le skrajna rešitev. Telefon (ali katero drugo napravo) med polnjenjem popolnoma ugasnite. Ni pa narobe, če uporabite močnejši napajalnik, saj so sodobne naprave zasnovane tako, da porabijo samo toliko energije, kot jo potrebujejo. Odločitev za močnejši napajalnik ima še eno skrito prednost. Istega boste lahko uporabili za polnjenje različnih naprav. Na primer za polnjenje telefona in prenosnika.

Drugi pomembni podatek je napetost, ki je celo bolj pomembna kot moč, saj drugačna od predpisane, napravo zlahka uniči. Na to preprosto nimamo vpliva, zato upoštevajte naslednje. Napajalnik in naprava morata prepisovati enako napetost. To je še posebej pomembno, ko iščete napajalnik za starejše prenosnike, ki ne omogočajo polnjenja preko priključkov UCB tipa C ali Thunderbold. Takrat je še pomembno, da je napajalnik opremljen s pravim priključkom.

Ker je električna moč zmnožek napetosti in toka, smo tretjo mero, ki opisuje elektriko, že upoštevali pri izbiri moči.

Ko se odločate za napajalnika, upoštevajte še standard polnjenja. Najbolje je, da podpira napajanje preko vmesnika USB (USB PD), pri čemer standard USB 3.0 dovoli polnilne moči do 100 in 3.1 do 240 vatov. Standarda podjetja Qualcomm Quick Charge 4 in 5 sta združljiva z USB PD. Obenem ne pozabite preveriti, ali naprava podpira prilagojeno polnjenje (Programmable Power Supply), ki med polnjenjem prilagaja napetost in tok, da zagotovi točno toliko energijo, kot je v danem trenutku zahtevana. Podatek o tem najdete v priročniku oziroma na napravi in originalnem napajalniku. Vzemimo kar konkreten primer. Če je zapisano »fast charger 80w« potem jo ima, če piše samo »charger«, potem pa je nima. Starejše naprave podpirajo starejše standarde polnjenja (kot so Warp Charge, HyperCharge, Adptive Fast Charging, Quick Charge 3), kar spet ne pomeni, da jih z novim napajalnikom ne bo mogoče polniti, le ne tako hitro, kot z originalnim.

Ni odveč še, da je novi napajalnik izdelan iz galijevega nitrida (GaN), ki nadomešča starejše iz silicija, saj učinkoviteje porablja energije in je odporen proti višjim temperaturam, ki nastajajo ob hitrejšem polnjenju.

Naslovna fotografija DepositPhotos

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja