NEDELJSKI NASVET: Namesto Googlovih v hribih raje uporabi druge zemljevide
Marjan Kodelja 25. avgusta 2024 ob 06:27

Organic Maps so verjetno ena boljših, če ne najboljša aplikacija za pohodništvo, saj ne potrebuje nikakršne povezave v internet in za razliko od Googlovih ali Applovih zemljevidov ni preobremenjena s podatki o vsemogočem (in nemogočem).

Googlovi Zemljevidi so daleč od tega, da bi bili popolni. Poleti za stavo usmerja turiste po ozkih cestah mimo Ljubljane, skozi vasi, kjer naj se toliko prometa ne bi vilo, kjer ti potem »zabijejo« več časa, kot bi ga v zastoju na obvoznici. Ampak to še ni tolikšen problem. Večji je, ko vodi pohodnike po gorskih poteh, ki niso prehodne. Nikar ne smemo pozabiti še nečesa. Lepša in bolj neokrnjena je narava, manjša je verjetno, da je tam dober signal mobilnega omrežja. Telefon vsekakor dela, a brez povezave v internet, postane marsikatera aplikacija neuporabna. Verjetno bi našel še kakšnega. A že ti razlogi so dovolj, da ni neumno na telefon namestiti vsaj ene aplikacije za navigacijo, ki hrani zemljevide izbranih držav na pomnilniku naprave.  

Uporabnost tovrstnih aplikacij je pogosto sorazmerno s podrobnostjo poti, ki jih pokriva na določenem področju. Nisem sicer podrobno preverjal slovenskih planinskih poti, a tiste, ki sem jih, se mi zdijo na mestu. Zmotilo me je morda le to, da ponudi eno samo pot do cilja, čeprav jih je več ter ne omogoča (oziroma tega nisem našel) preprostega iskanja alternativnih.

V drugih pogledih je aplikacija preprosta in razumljive ter nudi lično oblikovanje okolje. Po prenosu in namestitvi izberete zemljevide držav (področje Slovenije je razdeljeno v dve datoteki) in so nameščeni, je pripravljena, da vas vodi. Pri njej mi je še všeč, da ob izbrani poti prikaže višinsko razliko, ki je v primeru pohodništva ali kolesarjenja, še kako pomemben podatek. Uporabna je tudi za navigacijo z avtomobili in delno z javnim prometom, kjer se pozna, da ima manj podatkov kot Googlovi oziroma Applovi zemljevidi.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja