Za večino se počitniška sezona v sosednjih in drugih evropskih državah počasti končuje, toda jesen pogosto prinese potovanja v bolj oddaljene in eksotične destinacije. Tam pride prav zakup podatkovnega gostovanja za kartico eSIM, če jo vaš telefon podpira.
Odkar imamo v Evropski uniji načelo gostuj kot doma in lahko določeno količino prenosa podatkov iz naročniškega paketa porabimo v tujini (znotraj EU in ostalih držav evropskega gospodarskega prostora), smo se nekoliko prenehali obremenjevati s tovrstnimi stroški na potovanjih. Toda zunaj povezavo so cene še bolj absurdne kot ob uvajanju evrotarife, kajti ostale so večinoma enake, medtem ko se je dostop do interneta doma za večkrat pocenil ali pohitril, mobilni paketi pa vsebujejo tudi po več sto gigabajtov ali celo neomejen prenos podatkov. Plačevanje standardnega roaminga zato odpade, morda se splača katera od redkih opcij, ki jo ponuja vaš operater, toda običajno je najboljša možnost nakup lokalne kartice SIM ali v zadnjem času eSIM-a pri enem od globalnih ponudnikov.
Odkar imajo nekateri telefoni vgrajen čip za »kartico« SIM, je povezovanje v različne operaterje oz. ponudnike postalo precej bolj enostavno, pojavili pa so se novi navidezni operaterji. Mogoče je imeti nameščenih več »simk« in po potrebi preklapljati med njimi. Predvsem pa naročnino oz. zakup sklenete na spletni strani ali v aplikaciji in potem kodo za namestitev dobite po e-pošti. Iphoni in Samsungovi telefoni višjih serij (Galaxy S in Galaxy Z) eSIM podpirajo že nekaj generacij, podobno Googlovi Pixli, nekatere Motorole, Sonyjeve Xperie in Huaweiji, od lani jeseni še določeni modeli Xiaomi.
Ena novejših možnosti za zakup gigabajtov v Švici, Veliki Britaniji, Združenih državah Amerike, Kanadi, srednje in južnoameriških, azijskih in afriških državah je EasySim. Ta sodi v družino znamk, od katerih je najbolj znan »letalska« EasyJet. Verjetno najbolj priljubljen ponudnik tovrstnega gostovanja je Airalo, velja pa preveriti še cene in možnosti pri ponudnikih Nomad in Airhub.
Tovrstni ponudniki tipično ponujajo 1 GB, 3 GB, 5 GB in tudi več, pri čemer se pri večini najbolj splača vzeti tri ali pet gigabajtov, kar stane nekje med desetimi in dvajsetimi evri. Cene tako niso na ravni evropskega gostovanja, a vendarle občutno prijaznejše od tega, kar najdemo na operaterskih cenikih. Nekateri paketi so za specifične države, ti običajno prinašajo več gigabajtov oz. so cenejši, drugi pa za širša območja. Sami veste, koliko držav boste obiskali, koliko časa boste v posamezni in kaj boste počeli (koliko »interneta« boste potrebovali), in na osnovi tega preračunajte, kaj je za vas najbolj ugodno.
Naslovna fotografija: DepositPhotos
Brez komentarjev