NEDELJSKI NASVET: Kako uporabni so v resnici »čistilci« zraka?
Marjan Kodelja 20. marca 2022 ob 06:37

Sprašujete se, ali je učinkovit? Kratek odgovor je pritrdilen, toda obenem morate zanj skrbeti in razumeti omejitve. Brezprašne sobe, kot so tiste v tovarnah čipov, vam namreč nobena naprava ne bo naredila!

Zanimanje za domače čistilce zraka je v porastu, ker smo se več zadrževali doma in morda celo ugotovili, koliko prahu imamo. Zanj gre. Čistilnik filtrira zrak in iz njega odstranjuje trdne delce, ki so lahko celo alergeni in tozadevno slabo vplivajo na počutje. Sam sem imel poučno izkušnjo. V urbanem okolju, sploh ob prometnicah, je prahu »na tone«. Običajno ga boš največ našel na ohišju osebnega računalnika, kamor ga pritegne statična elektrika. Ne pravim, da ni več prašen, potem ko v prostoru deluje čistilec, je pa prahu neprimerno manj. Bilo bi ga še manj, če bi delal ves čas in ne občasno po prej nastavljenem urniku. To nakazuje, kako čistilci delujejo in kako jih moramo uporabljati.

Drugega funkcije razen čiščenja (filtriranja) zraka nima, zato ga ne moremo metati v isti koš s sušilci in vlažilniki zraka. Z njimi pa si deli eno skupno točko. Vzdrževanje. Če v primernih intervalih ne čistimo oziroma zamenjamo filtra, edini del naprave, ki vpliva na učinkovitost delovanja, potem je čisto vseeno, ali ga imamo ali ne. Star in »zaprašen« filter ne more služiti namenu. Nekateri, kot je na primer Xiaomi Smart Air Purifier 4, imajo sposobnost sproščanja negativnih ionov, ki pritegnejo pozitivne v zraku in jih tako nevtralizirajo. Toda pri uporabi je smiselna previdnost, saj se sprošča ozon, ki ne vpliva najbolje na organizem. Omenjeni model ima vgrajeno še tipalo temperature in vlažnosti, zato lahko ta podatka preverjate v aplikaciji Mi Home.

Čistilec zraka nikdar ne bo v celoti odstranil vseh delcev, kajti del njih ne lebdi prosto v prostoru, temveč se usede na mehke in trdne površine. Ni vsemogoč, zato bo sesanje in brisanje površin še vedno potrebno. V koliko je opremljen s kakovostnim filtrom trdnih delcev (HEPA), potem bo iz zraka odstranil alergene delce (cvetni prah, prhljaj, stenice), plesen, dim (vključno s tobačnim in druge neželene vonjave) in toksine v čistilnih sredstvih. Omenjeni Xiaomijev model ima po podatkih izdelovalca filter z 99.97-odstotno učinkovitostjo filtracije. Bistvena razlika v primerjavi s prejšnjimi generacijami filtrov je dodatek aktivnega oglja in s tem določene sposobnosti odstranjevanja mikroorganizmov (tudi virusov) in formaldehida. Zmogljivost je priročna, ko se vselimo v novo stanovanje ali ga opremimo z novim pohištvo. Pri tem upoštevajte, da če čistilec dlje časa odstranjuje formaldehid, potem je treba filter vsaj enkrat na mesec prezračiti in posušiti na prostem, drugače postane sekundarni vir teh ne najbolj priljubljenih vonjav.

Čistilec zraka je primerna naprava za filtracijo sobe, težje celega stanovanja oziroma jih boste v tem primeru potrebovali več. Toda v takšnem primeru je vprašljiva ekonomičnost uporabe. Filter je pametno zamenjati vsakih 3 do 6 mesecev, kar predstavlja kar konkreten strošek, saj za omenjeni model nov stane štiri desetake. Poleg tega je treba upoštevati še strošek električne energije. Najbolje sicer je, da ves čas deluje pri nižjih nastavitvah hitrosti delovanja, da ni preglasen (sicer je dokaj tih, saj ne preseže 32,1 dB). Poraba elektrike je odvisna od hitrosti ventilatorja, a ne preseže 27 vatov. To pomeni letni strošek v najslabšem primeru okoli 17 evrov (upoštevana je najvišja moč in enotna tarifa). 

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja