NEDELJSKI NASVET: Kaj prinaša Thunderbolt 5?
Marjan Kodelja 28. julija 2024 ob 06:15

Naslednje izvedba standarda dviga hitrost prenosa podatkov, izboljšuje povezavo z monitorji in dovoli večjo moč polnjenje priključenih naprav.

»Petica« predstavlja zadnjo izvedbo Intelovega standarda Thunderbolt za hiter prenos na in iz osebnega računalnika, povezavo zunanjih monitorjev in napajanje naprave. Kot vedno do zdaj so ohranili združljivost s starejšimi različicami ter podporo standarda PCI četrte generacije in DisplayPort 2.1. Izboljšave so opazne predvsem na treh področjih.

Hitrost prenosa podatkov. Novi standard zagotavlja pasovno širino 80 gigabitov na sekundo v obeh smereh oziroma v pospešenem (boost) načinu 120 v eno in 40 gigabitov v drugo. To je doseženo s štirimi podatkovnimi pasovi zmogljivosti 40 gigabitov, ki ju združujejo po dva oziroma so v drugem primeru trije nameni prenosu v eni smeri. Podvojena (na 64 gigabitov) je še hitrost povezave zunanjih podatkovnih nosilcev in grafičnih kartic preko standarda PCIe.

Hitrost osveževanja slike. Podprto je 540-herčno osveževanje enega monitorja oziroma 144-herčno v primerih, ko so sočasno na računalnik povezani trije (občutek skok v primerjavi s prej zagotovljenim 60-herčnim osveževanjem). Poleg tega je zaradi hitrejšega prenosa podatkov mogoče na računalnik sočasno povezati več monitorjev razločljivosti 4K.

Prenos energije. Kot tretje Thunderbolt 5 znatno izboljša polnjenje naprav, saj zagotavlja najmanj 140 in največ 240 vatov. Tolikšen skok moči pomeni, da bomo kmalu priča ponudbi zmogljivih gejmerskih prenosnikov s polnjenjem preko priključka USB, zaradi česar ne bodo potrebovali samostojnega priključeka za polnjenje.

Thunderbolt 5 predstavljen lanskega septembra je zdaj »živ«, vendar bomo morali še malo počakati, predno ga bo podpiralo dovolj naprav, da bomo zlahka uživali v njegovih prednostih.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja