NEDELJSKI NASVET: Če še vedno ližete slušalke, s tem takoj prenehajte!
Marjan Kodelja 4. avgusta 2024 ob 05:52

Pogosteje kot se zavedamo, uporabljamo osebne elektronske naprave na načine, ki jim škodujejo. Še posebej to velja za slušalke, ure in telefone, ki jih imamo pri sebi med telesno vadbo.

Zatikanje pametnega telefone za naramnice nedrčka ali pasu spodnjih hlač. Brisanje potu s čela s pametno uro. Lizanje ušesnega čepka, da bi bolje tesnil v ušesu. Resno! Ko bolje pomislim, tudi sam kdaj kaj od tega počnem. Nenamerno, a vseeno med tekom potegnem z roko, na kateri imam uro po potnih kapljicah, ki so mi s čela silile v oči. Niti pomislil nisem, da bi ji to škodilo. A ji! Ni elektronske naprave, ki ji znoj (vlaga) ne bi škodil, vprašanje je le, v kolikšni meri ohišje preprečuje njegov vdor v notranjost.

Bolje je preprečiti, kot se kasneje razburjati. Večina osebnih naprav je vsak »rahlo« zaščitene pred vdorom znoja in tekočine. Žal se na obljubo nima smisla popolnoma zanašati. Pogosto v drobnem tisku piše, da garancije ne velja, če se izkaže, da je okvara nastala zaradi tekočine. Ne glede na hvaljenje s standardom »IP«, kljub temu je bolje, da ga ima, (skoraj) nič na tem svetu ni absolutno. Obenem marsikdo pozabi, da je znoj celo nevarnejši od na primer deževnih kapljic. Pogosti manjši vdori povzročijo nabiranje soli in drugih mineralov, kar je dolgoročno krivo za zamašitve, razjedo baterije ali katero drugo okvaro občutljive elektronike.

Omenil sem povečano zaščito ohišja IP. Kratici sledita dve številki. Prva govori o zašiti proti prahu in druga, ki nas tokrat zanima, proti vlagi (tekočini) na lestvici od 0 do 9. Višje je bolje, a hkrati ni treba pretiravati. Če ste manj aktivni in le občasno opravljati opravila, zaradi katerih vas oblije znoj, potem bo dovolj naprava označena z IPX4. Aktivnejši pa se raje odločite za bolj zaščitene naprave. Ne bo vam žal. Še posebej dobro razmislite o zaščiti ušesnih čepkov. Gotovo jih uporabljate med telesno vadbo. V koliko ohišje ni zaščiteno proti znoju, jih boste prej ali slej uničili. A četudi so zaščiteni, jih nikar ne pozabite obrisati in očistiti po vsaki vadbi.

Ste kdaj med tekom zataknili telefon za naramnico, da bi lažje govorili. Še eno početje, ki ni najbolj priporočljivo. Kadar je mogoče, iz razumljivega razloga priporočilo ne velja za slušalke in ure, omejite stik naprave s kožo. Najbolj je, če je telefon med rekreacijo v etuiju na roki ali torbici ob pasu ter da ga primete šele, ko dlan osušite. Znoj sčasoma poškoduje paščke ure iz tkanine ali usnje ter celo kovinske, vendar te zaradi neudobnosti običajno ne nosimo med rekreacijo. V takšnih razmerah se izkaže le pašček iz silikona, ki ga je tudi najlažje očistiti.

Najboljša zaščita je preventiva in izkoreninjenje slabih navad. Kadar ni nujno, ne uporabljajte naprav, za katere veste, da jih znoj lahko poškoduje. Še posebej to velja za drage, katerih uničenje bo močno udarilo na denarnico. Predvsem pa slepo ne zaupajte obljubam proizvajalcev, da so njihove naprave dobro zaščitene proti znoju in tekočinam. Zaradi načina delovanja morajo ušesni čepki imeti odprtino za zvočni gonilnik, zato popolna zaščita preprosto ni mogoča!

Naslovna fotografija Depositphotos

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja