NEDELJSKI NASVET: Ali pravilno razumeš podatke o kakovosti spanja?
Marjan Kodelja 19. maja 2024 ob 06:14

Ure in zapestnice spremljajo spanje in vsako jutro na pladnju postrežejo goro podatkov, ki jih ne razumemo, z oceno kakovosti spanja, ki marsikoga spravi v stres, kadar ni pričakovano visoka. V izogib nevšečnosti je smiselno upoštevati samo nekatere meritve. Katere?

O natančnosti nosljivih naprav v vlogi spremljanja spanja sem že pisal. Od takrat se ni prav dosti spremenilo, čeprav se proizvajalci s to mojo oceno ne bi ravno strinjali. Nič hudega, saj v drobnem tisku priznajo, da niso primerne za medicinsko uporabo niti za diagnosticiranje težav in zdravljenje le teh. Z drugimi besedami, nekateri strokovnjaki za spanje trdijo, da dosegajo natančnost od 80 do 90 odstotki natančnosti medicinskih aparatur. O oceni bi se dalo razpravljati, a se mi zdi kar prava. Posebej, ker znajo razmeroma natančno izmeriti podatke, ki jih vsaj zlahka razume in imajo vpliv na kakovost spanja ali kažejo na morebitne težave, zaradi katerih je obiska zdravnika na mestu.

Primerno je, da nosljivo napravo nosimo vsaj dva tedna ali še dlje, predno sploh začnemo z analizo zbranih podatkov. Ker ne spimo vsi enako, ocene o kakovosti spanja, ki ga podajo ure in zapestnice, ne pove veliko. Nekdo, ki ima vsako noč enako, čeprav morda nižjo oceno, verjetno spi bolje kot nekdo drug, ki ima danes oceno visoko in jutro nižjo za tretjino. Odstopanja so tista, ki imajo vpliva na kakovost spanca oziroma nam želijo povedati, da imamo težavo.

Od prstana do ure

Spanje spremlja vse več naprav, zato imamo oziroma bomo imeli možnost izbrati tisto, ki nam najbolj ustreza in najmanj moti med spanjem. Od prstanov, tozadevno veliko pričakujemo od Samsungovega Galaxy Ring, preko pametnih in športnih ur ter zapestnic, do prstnih trakov. Večina bo posegla po pametnih urah, saj te za razliko od športnih več pozornosti namenjajo podrobnejšim analizam spanja. Večina njih je dokaj natančnih, zato je izbor dostikrat odvisen od preferenc in potreb. Medtem ko Applove in Samsungove ure Galaxy Watch najbolje oziroma izključno (AppleWatch) delujejo povezane z njihovimi telefoni, Huaweijeve glede tega ne delajo razlik. Zanje je značilna dolga avtonomija, ni jih treba polniti vsak ali v najboljšem primeru vsak drugi dan in paleta raznolikih modelov, med katerimi so po mojem mnenju trenutno najbolj zanimive Watch Fit 3 (na naslovni fotografiji) in modeli družine Watch GT 4.

Kateri podatki so pomembni?

Na prvem mestu je čas prebujanja. Če je vstajanje ob šestih primerno za večino dni, potem vstanite ob tej uri sedem dni v tednu. Vikend poležavanja torej niso najboljša odločitev. Menda je jasno, da če zjutraj zgodaj vstajate, potem morate zvečer prej v posteljo. Od posameznika pa je odvisno, koliko spanca potrebuje, a sedem ur zna biti za večino kar primeren dnevni cilj.

Vsi se ponoči zbujamo, kajti to je normalno. Budnost je vsak dogodek, ko dosežemo stopnjo zavedanja za dlje kot 30 sekund. Težava postanejo, ko so pogosti (več kot trije) in trajajo predolgo. Zjutraj se ne boste ravno dobro počutili, če ponoči petkrat po deset minut gledali v strop in skušali ponovno zaspati.

Sledi spremenljivost srčnega utripa (angleško: HRV), ki kaže na spreminjanje časa med zaporednimi utripi. Ko na primer srce bije s 60 utripov na sekundo in ti niso enakomerno razporejeni v razmiku ene sekunde. Konstantnost te meritve kaže na dober spanec, medtem ko veliko dostopanje na pogosta prebujanja ali kakšne druge težave. Večina nosljivih naprav spodobno spremlja srčni utrip kakor tudi nasičenost kisika v krvi (SpO2). Zadnje za večino ni presodnega pomena, a če se izkaže, da se vsebnost pogosto spusti pod normalno (90 odstotkov) je to lahko posledica spalne apneje (ni pa nujno). Ne ravno nedolžne zdravstvene težavice.

Več o merjenju spanca s pametnimi urami in zapestnicami si preberite na portalu Vse bo v redu zavarovalnice Triglav.

Zadnje, kar še razumemo, sta faza globokega spanja, ko se telo fizično spočije in faza REM, ko se spočijejo možgani. Faze spanja izmenjujejo, vendar ni nepomembno, kako dolgi sta omenjeni. Kot prejšnje meritve je tudi to treba gledati skozi daljše obdobje in ne samo za eno noč. Ena slabše prespana noč še ne pomeni, da imamo težave s spanjem, medtem ko krajše faze globokega spanja skozi daljše obdobje vržejo sum, da je nekaj narobe.

Še dvoje se splača občasno preverjati. Zaspimo, ko se upočasni srčni utrip in zniža telesna temperatura. Vemo, da težje zaspimo, kadar o nečem premišljujemo ali »nam nekaj, ne da miru« in smo preprosto pod stresom. Vsaka ura zna pokazati srčni utrip, boljše temperaturo. Morda ne boste mogli glede tega nič storiti, skrbi imamo vsi, a vsaj vedeli boste, zakaj ne zaspite takoj in zakaj se ponoči pogosto zbujate.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja