ASUS oz. njegov igirčarski oddelek ROG (Republic of Gamers) je uradno priznal obstoj nekakšne prenosne igralne konzole ali »mobilnega« igričarskega PC-ja ROG Ally. Zadeva torej ni več zgolj v območju govoric in nedoločnih napovedi, niso pa je še v polnosti predstavili in povedali vseh podrobnosti. Predvsem cene, ki bo gotovo odločala o biti ali nebiti unikatnega računalnika. Te podatke lahko pričakujemo na pravi predstavitvi 11. maja.
Najbolj znana podobna naprava je Steam Deck podjetja Valve, ki vzdržuje najbolj priljubljeno spletno trgovino z igrami Steam. Ally na pogled deluje nekoliko bolj premišljeno in moderneje oblikovan, tudi za odtenek manjši, a po drugi strani mu manjkata »sledilni ploščici,« kar bi se lahko poznalo pri uporabi sistema Windows 11. V tem je ključna razlika med napravama, saj Steam Deck temelji na Linuxu. Ally sicer tehta 608 g, kar se zdi še obvladljivo, saj ne presega mase običajnih tablic.
Na sredini je 7-palčni zaslon s polno visoko razločljivostjo, osveževanjem med 30 in 120 Hz ter 500 kandelami svetilnosti. V tem pogledu ima več prednosti pred konkurentom, če bo seveda zasnova naprave zmogla to izkoristiti (a o tem več kasneje med pomisleki). Zadevo poganja AMD-jev procesor z imenom Ryzen Z1 ali Ryzen Z1 Extreme. Gre za nekoliko prirejena procesorja za prenosnike Ryzen 5 7540U in Ryzen 7 7840U z grafičnim delom RDNA 3. Prvi procesor premore 6 jeder in 12 niti ter štiri grafična jedra, drugi je precej bolj zmogljiv, saj je 8-jedrni s 16 procesorskimi nitmi in vsebuje 12 grafičnih jeder. Zato se ponaša z zmogljivostjo 8,6 TFLOPs, prvi pa zmore 2,8 TFLOPs. Za primerjavo, Steam Deck nudi zmogljivost 1,8 TFLOPs, Nintendo Switch približno 0,45 TFLOPs, PS5 ali Xbox serije X pa čez 10 oz. 12 TFLOPs. Mogoče bo sicer priključiti zunanjo grafično kartice, kakršne Asus že nekaj let ponuja za »tablice« in prenosnike iz družine ROG Flow.
Kaj, kako, zakaj?
Naprava nas zelo, zelo zanima, obenem pa imamo precej pomislekov. Nekaj jih izhaja iz samih tehničnih lastnosti in opažanj pri Steam Decku, ki smo ga na kratko imeli v rokah, drugi pa iz pomanjkljivih Asusovih informacij. take so namenoma, kajti Asus želi pred uradno prestavitvijo ustvariti nekaj umetno spodbujenega pričakovanja.
Najprej se sprašujemo čemu sploh naprava, ki je ne tič ne miš, oziroma računalnik s sistemom Windows v ohišju igralne konzole. In komu se pravzaprav zoperstavlja, s kom bo tekmovala? Opažamo namreč dva prevladujoča miselna toka, ki sta še kako povezana s starostjo. Večina mladih igralcev ne da kaj veliko na igralne konzole, zaradi legendarnih iger je manjša izjema Nintendo Switch. V tej skupini igričarjev je kralj še vedno gejmerski osebni računalnik. Ne vidim ravno velikega navdušenja nad Steam Deckom in pravzaprav je nepomembno, da ima sistem Linux in ne Windows. Po drugi strani se nekoliko starejši vse bolj ogrevajo za storitve pretočnih iger. Pri teh pa je zmogljivost naprave v ozadju in v ospredju dobra internetna povezava z nizkimi zakasnitvenimi časi. ROG Ally nagovarja ljudi, ki so nekje vmes. Se ne znajo ali se nočejo poosebiti z nobenih taborom. Pravijo, da ne ne bo tekmovala s StemDeckom, saj da gre za popolnoma drugačno napravo. A nam se zdi, da gre ravno za napad nanj. Nima moči, da bi zamenjala zaresen igričarski računalnik, zunanja grafična kartica vse skupaj zgolj zaplete in podraži, medtem ko je za prikaz pretočnih iger preveč zmogljiva.
Med tistim, kar nas skrbi, je v ospredju, kajpradrugega, cena. Bojimo se, da bo izhodiščna najmanj 999 evrov, za bolje opremljeno izvedbo (Extreme) pa npr. 1199 evrov. Možno je sicer, da bo cenejši, in to bi bilo odlično. Potem bo treba najmanj toliko odšteti še za zunanje ohišje z grafično kartico, če bo kdo želel zadevo uporabljati kot resen domači gejmerski PC, to pa je verjetno za večino potencialnih kupcev občutno preveč. Asus za razliko od podjetja Valve nima (priljubljene) trgovine z igrami, da se lahko šel klasično poslovno igro prodajanja »subvencioniranega« hardvera in kasnejših zaslužkov pri vsebinah ali potrošnem materialu, a morda je našel drugo strategijo. Zna pa se zgoditi, da niti Ally niti zunanja grafična v Sloveniji ne bo v prodaji.
Druga lastnost, ki nas je zmotila že pri glavnem konkurentu, je velikost zaslona. Sedem palcev pri razmerju stranic 16:9 ni ravno veliko, še posebej ne za igre, ki so narejene z mislimi na 24- ali 27-palčne monitorje in večje. Pri nekaterih se res težko vidijo vsi elementi, če bi igro poenostavili na »mobilno« izdajo, pa to ni več to. Mislimo, da bi se dalo zaslon povečati za palec ali dva, kaj več pa bi že zahtevalo bistveno večjo »konzolo.«
Naslednje je hlajenje. Že igričarski prenosniki imajo s tem težave ali pa so ekstremno glasni. Podobno velja tudi za Steam Deck. Čudežev ni pričakovati, kajti dejstvo je, da se računalniki ob poganjanju zahtevnih iger segrevajo in da mora posledično sistem prej ali slej prilagoditi hitrost delovanja procesorja, da prepreči pregrevanje in posledično odpoved procesorja. Nimamo podatkov, kako zmogljiv je sistem hlajenja, toda vse majhne in kompaktne naprave imajo s tem težave. Fizika je neizprosna in kaj dosti ne pomagajo niti še tako inovativni majhni hladilni sistemi. Ko ob tem omenijo še tiho delovanje, največkrat zastrižemo z ušesi. Kompaktnost in zmogljivosti se bolj ali manj izključujejo. Če ne bi bilo tako, potem resni igralci ne bi stremeli k tekočinskemu hlajenju.
Nenazadnje in malce povezano s prejšnjo točko – trajanje baterije. Prenosnik običajno omogoča nekje do dveh ur igranja brez napajanja, pogosto pri znižanih zmogljivostih. Je lahko mala naprava v tem pogledu vsaj primerljiva, kajti da bi bila boljša, res težko verjamemo. Procesor Ryzen Z1 naj bi deloval s 30 vati moči, različica »Extreme« še s kakšnim vatom več, zato nismo optimisti, ko gre za avtonomijo naprave. Ne pozabite. Ohišje je majhno, v njem ne more biti velike baterije in sistem Windows ni znan kot najbolj varčen. Zmanjševanje moči na račun daljše avtonomije pa bo zagotovo slabo vplivalo na igričarsko izkušnjo.
Bomo videli, koliko od teh pomislekov in skrbi bo Asus naslovih na skorajšnji predstavitvi naprave ROG Ally.
Fotografije: Asus
Brez komentarjev