Dolgega čakanja še ni povsem konec, a vsaj bencinski in hibridni Citroen C3 četrte generacije sta zdaj v prodaji, s prvim smo tudi prevozili nekaj spoznavnih kilometrov. Seveda smo najtežje pričakovali električnega e-C3, ki bo tokrat prvič dopolnil ponudbo, vendar vožnje z njim še nismo bili deležni. Menda bo do konca leta vendarle osrečil prvih deset kupcev, medtem ko jih za »klasičnega« v tem času pričakujejo 200. Prihodnje leto naj bi električna izvedba predstavljala slabo četrtino prodaje.
Sprva so lani sploh predstavili zgolj e-C3, šele kasneje so jasno povedali, da bo avto na voljo z vsemi možnostmi pogonov (z izjemo priključnega hibrida, ki jih v takem velikostnem razredu tako ali tako ne srečujemo) in bo tako v bistvu kompletna nova generacija priljubljenega modela. Ta je tudi v Sloveniji osrednji za Citroen, saj predstavlja približno petino prodaje znamke (količinsko, seveda). Z novim, ki je postal že skoraj mali SUV, naj bi nagovarjali še dodaten krog kupcev.
Četrti C3 ni povsem neposreden sorodnik ostalih podobno velikih avtomobilov ostalih znamk koncerna Stellantis, denimo Peugeota 208 ali Opla Corse, kajti zanj so pripravili novo »globalno« platformo, imenovano Smart car. Ni kakšna skrivnost, da je avto namenjen tudi neevropskim trgom, verjetno pa je za tukajšnji trg nekoliko prilagojen in ozaljšan z opremo (čeprav določene zadeve še vedno manjkajo, med njimi aktivni regulator hitrosti). Za razliko od prejšnjih, ki so vsi po vrsti imeli precej okrogle poteze, je novi bolj odsekanih, a vendarle nekoliko zaobljenih linij, predvsem pa za kar 10 cm višji – mere so 4.105 x 1.755 x 1.567 mm (oz. 1.577 s strešnimi nosilci). Tudi oddaljenost od tal je precejšnja, skoraj 20 cm (19,7) pri bencinski in 16,3 cm pri električni različici. Nekdanje obloge »Airbumps« pa so zamenjali plastični okrasni vstavki, ki jih je mogoče zamenjati. Srednji in višji nivo opreme sta deležna že omenjenih vzdolžnih strešnih nosilcev.
Večja višina ima za posledico dokaj spodobno notranjo prostornost, saj se lahko brez težav peljejo štirje odrasli (preizkušeno, seveda pa še petega ne bi bili veseli), in tudi v prtljažniku je za 310 l prostornine, kar se zdi povsem ustrezno za ta razred. Notranje oblikovanje ne bo nikogar presunilo, a tudi ne razočaralo, podobno lahko rečem za materiale. Všeč mi je vrnitev ozkega prikazovalnika pred voznikom po približno treh desetletjih, kar je bilo to nazadnje v trendu (dokler ni letos nekaj podobnega uvedel tudi Volkswagen pri ID.7). Informacije so vozniku na voljo v pravi višini in smeri pogleda (Tesla in Volvo bi se lahko kaj naučila iz takih primerov). Na sredini je lahko 10-palčni zaslon z znanim infozabavnim sistemom ali pa, v osnovni opremi You, zgolj nosilec za pametni telefon, na katerem lahko odprete namensko aplikacijo, in ga seveda po bleutoothu povežete z zvočniki. Vseeno predlagam, da doplačate tistega tisočaka in pol za bolje opremljeni avto.
Pogonske možnosti so torej tri. Bencinski prisilno polnjeni trivaljni motor z 1,2 litra prostornine, vsi ga poznate, le da zdaj nima več (menda ne najbolj zanesljivega) jermena v olju, temveč verigo. Razvije 74 kW oz. 100 KM. Nekoliko močnejši je sicer identičen motor z blagohibridno pomočjo, saj je tam na voljo 83 kW (113 KM), namesto šeststopenjskega ročnega menjalnika pa tam dobite samodejnega s prav toliko prestavami. Razlike v ceni je 3.500 evrov. Električna izvedba ponuja enako moči, baterija pa premore 44 kWh zaloge. Pri čemer je kemija litij-železov fosfat, kar pomeni, da je manj podvržena degradaciji in jo lahko brez zadržkov polnite »do roba.« Osnovno polnjenje je sicer žal zgolj enofazno, za trifaznega (do 11 kW) je treba doplačati 400 evrov. Kakšni avti bodo večinoma na zalogi, žal ne vemo. Polnjenje z enosmernim tokom gre do maksimalne moči 100 kW, podatek o 26 minutah polnjenja od 20 do 80 odstotkov pa daje vedeti, da je krivulja nekje med tisto pri »starih« in novejših električnih modelih Stellantisovih znamk z običajnimi baterijami NMC. Za to baterijo navajajo podatek o 320 km dosega, prihodnje leto prihaja še izvedba z manjšo, nekje okrog 27 ali 28 kWh, in 200 km dosega.
Bencinski C3 se brez popustov začne pri 15.990 evrih, hibridni pri 20.990 in električni pri 24.800 evrih. Za prvega ob lizingu ponujajo tisoč evrov popusta, za druga dva še 500 evrov več. Najdražji na ceniku je električni z opremo Max, ta velja 28.000 evrov, torej 3.200 evrov več od izhodiščnega. Glede na opremo, ki jo dobite pri tem nivoju – kamero za pogled nazaj, aluminijasta platišča, dodatno zatemnjena zadnja stekal, samozatemnitveno vzvratno ogledalo, LED žaromete zadaj, samodejno klimatsko napravo, električni pomik zadnjih stekel, akustično vetrobransko steklo, boljše sedeže, navigacijo in brezžično polnjenje telefona –, pa bi rekel, da je vredna 1.400 evrov doplačila glede na srednji nivo Pack Plus. Na vse električne je za zdaj še na voljo državna subvencija v višini 7.200 evrov, torej bo končna cena malo pod ali malo nad dvajsetimi tisočaki, ne veliko višja kot za bencinsko ter malo nižja kot za hibridno izvedbo.
Potrebno je samo omejiti težo avtomobilov. To kar imamo danes je nenormalno pretežko. Osebni avto nebi nikoli smel imeti več kot 1.5tone vsaj za b kategorijo