HMD Global je ob prevzemu znamke Nokia za pametne telefone veliko obetal, toda visoka pričakovanja so bolj kot ne zvodenela. Zdaj skušajo nekaj vode speljati nazaj na svoj mlin s popravljivim telefonom G22, ki po mojem mnenju celo manj zahtevnim uporabnikom nudi občutno premalo.
Pred leti sem bil pozitivno presenečen nad razmeroma dobrimi predstavami poceni telefonov Nokie in obenem opozarjal, da smo kupci milo rečeno čudni. Lažje se odločamo za cenejše modele blagovnih znamk, za katere vemo, da nudijo odlične premijske modele, kot za telefone znamk, ki nastopajo zgolj v spodnjem delu cenovnega spektra. Verjetno se je ravno zaradi tega HMD Global leta 2019 z Nokio 9 Pureview podal v višji, skoraj premijski razred. Poleg zmogljivih komponent je bila glavna odlika petero kamer z enako goriščnico, ki so fotografijo posnele sočasno. Ne samo, da drugi izdelovalci ideje niso pograbili z odprtimi rokami, niso je sprejeli niti kupci, v dobršni meri zaradi v praksi počasnega zajema in obdelave fotografij, zato je pogorela. Pred dobre pol leta, vmes so bili pandemični časi, ne najbolj primerni za pomembne novosti, je HMD Global ponekod ponudil storitev Circular. Namesto da bi telefon kupili, ga najamete, za kar skrbi aplikacija, in nato zbirate semena. Dlje ga uporabljate, več semen zberete in nižja je najemnina. Ni podatkov, ali se je storitev v Nemčiji in Veliki Britaniji, kjer so jo najprej ponudili, prijela (osebno dvomim), toda nisem potreboval pomoči jasnovidke za napoved, da je ne bomo videli niti od daleč.
V tretje naj bi šlo rado. Na svetovnem mobilnem kongresu so predstavili tri nove telefone, med katerimi najdražji G22 stane vsega 179 evrov. Praktično ni vreden toliko, prej 129 ali 139 evrov, kot staneta C22 in C32, a nudi nekaj, s čimer želi HMG Global sicer slabe telefone narediti zanimivejše. Popravljivost. Skupaj z največjim zagovornikom pravice po popravljanju, portalom iFixit.com, so pripravil komplet orodji in navodil (zanj zahtevajo pet evrov), in možnost nakupa novega zaslona za 50, baterije za 25 in vezja s priključkom USB za 20 evrov. Kar mimogrede ni niti približno ugodno glede na ceno novega in omejenost na tri komponente. Če bo »odletelo« karkoli drugega, recimo procesor ali katera od kamer, tega sami še vedno ne boste mogli zamenjati.
Čeprav Nokio G22 zlahka popravljate, je v bistvu še vedno izredno poceni in temu primerno ne najbolj hiter in močan telefon.
Na dogodku v Barceloni sem se prepričal, da so orodja kakovostna kot vsa, ki jih nudi iFixit, in da je razstavljanje, zamenjava in ponovno sestavljanje vsaj na oko preprosto in hitro. Toda po drugi strani je tako predvsem zato, ker je Nokia G22 manj zmogljiv telefon, ohišje katerega ni pretirano natrpano s komponentami. Z razmeroma veliko baterijo (5050 mAh), manj znanim procesorjem Unisoc T606 (osem jeder, 1,6 GHz), 4 GB pomnilnika in 128 GB prostora, 6,5-palčnim (16,51 cm) zaslonom polne razločljivosti (HD) in 50-milijonsko glavno kamero (družbo ji delata 2-milijonski globinska in bližinska) uvršča bolj na začelju zmogljivostne lestvice. Ne dvomim, da bo nekaterim to vseeno zadoščalo, a večina bo z njegovo in predstavo Nokij C22 in C32 s podobnimi zmogljivostmi razočarana.
- PRVI VTIS Renault Master: Najbolj me je prepričal z električnim pogonom
- Asus je naredil prenosnik, ki ga Apple nikakor noče (#video)
- NEDELJSKI NASVET: Kaj gre lahko narobe, če preveč zaupamo zdravstvenim meritvam ur in zapestnic?
- Tesla Model Y je osvežena ravno dovolj, a mnogi upi so ostali neizpolnjeni
- Telekom ponuja nov paket za samostojni mobilni internet
Brez komentarjev