Največji izziv v novem letu bo cena elektrike
Matjaž Ropret 22. decembra 2022 ob 11:48

V Telemachu so zadovoljni z letošnjimi dosežki in poslovanjem, v prihodnjem letu bodo štartali na prevzem drugega mesta po tržnem deležu med ponudniki mobilne telefonije. Skrbi pa jih cena električne energije, tako zaradi cen storitev kot zaradi morebitnih »mrkov«.

Direktor Telemacha Adrian Ježina je ob izteku l. 2022 izpostavil predvsem visoko rast uporabnikov mobilne telefonije. Četudi so v osnovi »kabelski« (fiksni) operater, so od prevzema Tušmobila in uvedbe paketov Več pred dobrimi šestimi leti najbolj napredovali na tem področju. »Nočemo biti nizkocenovni zasledovalec, temveč postavljamo merila na slovenskem trgu,« je prepričan Ježina.

Leto bodo zaključili s 24- ali 25-odstotnim tržnim deležem, tik za A1 Slovenija, ki je malo pod 27 odstotki. Vodilni je po podatkih Agencije za komunikacijska omrežja in storitve še naprej Telekom Slovenije s 36 odstotki. Telemach je bil sicer l. 2015 na 14 odstotkih. Za prihodnje leto Ježina sicer še ne pričakuje, da se bodo približalo »magičnim« 30 odstotkom, bi pa po njegovih besedah lahko postali številka dve na tem trgu.

Tržni deleži ponudnikov mobilne telefonije. Vir: Telemach

Pri mobilni telefoniji izpostavlja še postavitev več kot sto novih baznih postaj, s čimer po njegovih ocenah za konkurentoma zaostajajo le še za kakih dvesto do tristo. Za omenjene investicije, seveda povezane pretežno z omrežjem 5G, so namenili dobrih sto milijonov evrov. Pokritost s 5G je sicer obstala na malo več kot 40 odstotkih, še naprej pretežno pokrivajo mesta in trge, medtem ko podeželje ostaja naloga za prihodnja leta. V njihovem omrežju 5G je sicer mogoče dosegati spodobne hitrosti, tudi zato, ker še ni zelo zasedeno. (Maksimalno hitrost sicer omogoča najvišji paket največ, ostala dva imata omejeno.) Po podatkih analitskega podjetja Open Signal celo najvišje med vsemi slovenskimi omrežji 5G, medtem ko v celoti gledano najvišje hitrosti v mobilnem segmentu nudi Telekom Slovenije.

V fiksnem delu so se v Telemachu osredotočali na zvišanje hitrosti do gigabitne (v paketu EON Premium) in na uporabniško izkušnjo. Med drugim so v pakete dodali storitev pretočnega videa Voyo. Glede športnih programov Arena Sport, ki jih v Telemachovih shemah, pa je Ježina na naše vprašanje odgovoril, da zaradi njih nimajo opaznega odliva naročnikov. V pogovorih z izdajateljem sicer so, vendar »trenutno ne vidimo razloga, da bi jih vključili.«

Kot ostali operaterji iz »velike četverice« tudi Telemach nadaljuje s tradicijo odklepanja programskih sheme ter vsebin Video kluba za vse svoje naročnike v prazničnem času. Tako bo do 17. januarja mogoče uživati v tudi v filmih iz paketa HBO Premium in še posebnih izborom filmov, ki so na ogled voljo brezplačno.

V poslovanju, ki ga sicer posebej za Telemach ne razkrivajo (podatke objavlja zgolj skupina United kot celota), so po navedbah direktorja prav tako dosegli rast prihodkov in EBITDA, toda čisti dobiček bo nižji zaradi inflacije. Predvsem je pri tem težava cena električne energije, saj se je strošek na letni ravni potrojil. To bo največji izziv tudi v l. 2023, kajti cene so tudi nepredvidljive, polet tega država ne izključuje morebitnih redukcij. Pri tem telekomunikacijski operaterji pričakujejo, da bodo med izjemami, kajti v nasprotnem primeru bi vse skupaj malodane obstalo. Glede električne energije sicer iščejo tudi načine, kako porabo čim bolj znižati. Ena od morebitnih metod je tudi ugašanje posameznih segmentov na baznih postajah med polnočjo in šesto uro zjutraj, s čimer bi menda lahko prihranili za približno pet odstotkov energije.

Naslovna fotografija: DepositPhotos

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja