Največje pridobitve za uporabnike so običajno poteze, ki bi jih Apple moral storiti že davno
Matjaž Ropret 28. avgusta 2024 ob 06:09

Apple bo s prihajajočimi telefoni iPhone in računalniki Mac opravil nekaj pomembnih sprememb v programski opremi in osnovnih konfiguracijah, za katere so kupci prosili že leta. K temu pa so ga prisilili šele regulatorji (v EU) in konkurenčno okolje.

Začnimo tokrat z osebnimi računalniki, čeprav bodo prišli na vrsto šele kasneje, verjetno oktobra, ko naj bi ameriška korporacija predstavila kopico s procesorji M4 osveženih modelov. Že prej, 9. septembra, bo razkrila linijo iPhone 16, deseto generacijo pametnih ur in morda še nove slušalke, vse to pa podprto z obilico umetne inteligence. Pa vendar bo morda mesec kasneje napovedala tisto, kar bo za kupce predstavljalo največjo pridobitev. Kot poroča vedno izvrstno obveščeni novinar Bloomberga Mark Gurman, naj bi celotna nova linija računalnikov Mac(book) končno premogla vsaj 16 GB delovnega pomnilnika. Doslej je večina, izjema so nekateri modeli Pro, v osnovni konfiguraciji nudila zgolj 8 GB pomnilnika, v zadnjih generacijah združenega na istem čipu kot procesor M.

Kdo ve, morda je za eno od Applovih potez – upamo, da ne gre za prazne govorice – ne zgolj posredno kriv tudi Microsoft. Ta je v svojih napravah Surface z letošnjo generacijo prav tako odstranil različice z vsega 8 GB pomnilnika. Prej so Applovi prodajalci lahko s prstom pokazali še na koga drugega prominentnega, zdaj pa bi podjetje ostalo samo v prepričevanju uporabnikov, da je osem gigabajtov dovolj delo, razvedrilo in vse ostalo. Vemo, da marsikdaj ni, četudi se na Applovem operacijskem sistemu in pri hitrem izmenjevanju podatkov z diskom to manj pozna kot kje drugje. Poleg tega od prehoda na lastne procesorje (»sisteme na čipu«) M, ni več nikakršne možnosti za nadgradnjo pomnilnika kasneje, treba se je ob nakupu odločiti za »pravilno« oz. zadostno količino. Kar pa stane, saj že za podvojitev 8 GB na 16 GB zahtevajo 200 evrov (medtem ko za PC taka ploščica pomnilnika stane nekaj deset evrov), prav toliko pa potem tudi za vsako naslednjo stopnico. Ker je enako z diskom, in tudi tega je v osnovi skromnih 256 GB, računalnik ob dodajanju kapacitet zelo hitro postane zelo drag. Bistveno dražji navedb v oglasih in od tega, kar je večina kupcev pripravljena plačati. Težava je še v tem, da trgovci v akcijah običajno nudijo osnovne izvedbe, zatorej je denimo za konfiguracijo 16 + 512 GB, ki jo štejem za minimalno dolgoročno sprejemljivo, skoraj vedno treba odšteti polno ceno. Videli bomo seveda, kako bo Apple cenovno postavil nove Mace, če jim bo res zvišal pomnilniški prag. V kolikor bo povečanje povsem prelil v višje vstopne cene naprav, bo to kljub bolj uporabnim napravam dokaj neprijazna poteza.

Iphone z več možnostmi prilagajanja

Največja novost linije iPhone 16, ki je bodo sicer s posodobitvijo operacijskega sistema iOS deležni tudi starejši modeli, verjetno nazaj do 11, bo vsaj za določene za slovenske uporabnike vključitev slovenščine. Nekateri s preizkusno različico iOS-a na telefonu že uporabljajo vmesnik v slovenščini, ostali to možnost dobijo septembra.

Toda to za uporabnike znotraj Evropske unije še ni vse. Končno bo mogoče nastavljati poljubne privzete aplikacije (brskalnik, navigacija, trgovina z aplikacijami, aplikacija za kratka sporočila in za telefonske klice ter še nekatere) in določene prednameščene (Applove) tudi povsem izbrisati. Za privzeti brskalnik bodo uporabniki podobno kot na sistemu Android ob prvem vzpostavljanju dobili seznam, na katerem bodo izbrali svojega favorita. Od jeseni naj bi bila za vse razvijalce končno odprta tehnologija NFC, zaradi česar bi lahko katera od (neo)bank pripravila lastno mobilno denarnico za brezstično plačevanje z iPhonom. Ta čas to še vedno omogoča zgolj  Apple Pay.

Med strojnimi novostmi sicer nekateri napovedujejo, da bosta oba modela Pro dobila nekoliko večji zaslon in da bo tokrat tudi »mali« imel povsem enake kamere kot Pro Max, ne več inferiornejši teleobjektiv. Za fotografiranje bodo menda vsi štirje novinci ponujali stransko tipko na dotik, kar je zadnja leta kot poslednji samuraj, sicer v obliki fizične tipke, ohranjal Sony. Kakšne bodo izboljšave pri kamerah, zaslonu ali procesorju bomo videli kmalu, vsekakor pa velikih ne pričakujemo. A precejšnja bi bila že, v kolikor bi običajnemu 16 in Plusu končno namenili možnost hitrejšega osveževanja.

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja