Morda pravljično število napoveduje preporod gejmerskih telefonov
Marjan Kodelja 14. aprila 2023 ob 06:27

Tako vsaj upa ASUS, ki je tokrat prej kot običajno predstavil prvega letošnjega pretendenta za lovoriko najboljšega med najboljšimi. ROG Phone 7 se ne prvi pogled ne loči prav veliko od lanske »šestice«, a zato nudi več moči in (predvsem) učinkovitejše hlajenje. Kar je praktično najbolj pomembno, ko so v »špilu« grafično najbolj zahtevne igre.

Zanimivo je, da vsi ali pa vsaj velika večina izdelovalcev hvali svoje premijske modele kot izredno primerne za igranje raznovrstnih, torej tudi najbolj zahtevnih iger. Tehnično gledano imajo prav. Samsung S23 Ultra ali Xiaomi 13 Pro imata enak procesor, Snapdragon 8 druge generacije in enako zajeten kos delovnega pomnilnika, kot ROG Phone 7. Kje so torej razlike? Futuristična oblika in kakšna dodatna barvna sijalka za gejmersko bolj všečen dizajn, ne vpliva na izkušnjo. Ravno tako ne vplivajo morebitne razlike v uporabljenih materialih ter nižji standard povečane odpornosti proti prahu in vodi, v primerjavi s premijskimi modeli. Pravzaprav je pomembna razlika ena sama. Hlajenje. Prav nič ne pomaga še tako zmogljiv procesor in nadvse hiter zaslon, če mora sistem zaradi pregrevanja toliko omejiti hitrosti jeder, da sta večino časa na voljo dve tretjini ali celo manj nazivnih zmogljivostih. V tej podrobnosti se ločijo gejmerski telefoni od vseh drugih. Še nekaj postane razumljivo. Čemu telefon, ki je dober za igre, ne more biti čudovito tanek in majhen.

Lani je ASUS močno izboljšal hlajenje, s tem, ko je v prazne prostore med komponentami, kjer je običajno zrak, vbrizgal toplotno bolj prevoden borov nitrid, povečal grafitne in bakrene površine ter izvedel še nekaj dodatnih izboljšav. Letos so izboljšave dodelali, da je, tako vsaj trdijo, prenos toplote stran od procesorja na ohišje še bolj učinkovit. Ključ naj bi bila nova zasnova »parne komore« (vapor chamber) s hitrim ciklom izparevanja in kondenzacije tekočine, ki po podatkih izdelovalca poveča učinkovitost odvajanja toplote za 168 odstotkov. Komora je večja, miniaturni stebrički v njej, kjer se tekočin upari, da bi odvedla odvečno toploto, so optimalnejše oblike z večjo površino in v njej je šest kanalov za vrnitev kondenzirane tekočine na točko za odvajanje toplote. Ravno tako je izboljšan aktivni hladilnik AeroActive Cooler 7. Povečali so število lopatic ventilatorja in s tem pretok zraka ter izboljšali Peltierjev element. Do izraza bo sicer najbolj prišel v kombinaciji z modelom ROG Phone 7 Ultimate, ki ima poleg manjšega zaslona na hrbtu, odprtino na ohišju za neposreden dostop aktivnega hladilnika do izvora toplote v notranjosti telefona.

Glede ostalega večjih presenečen ni. 17,2-centimetrski (6,78-palčni) zaslon AMOLED nudi 165 herčno osveževanje. Čeprav je slišati nadvse dobro, velja pripomniti, da večina ne bo začutila (ali opazila) razliko med 120 in 165 herci. Bolj kot to se bo poznala večja svetilnost zaslona, ki je drugače enak lanskemu. Še posebej med uporabo na prostem. Delovnega pomnilnika je 12 gigabajtov, kar zadošča, ali 16 giga, kar zna biti pretirano, medtem ko je pomnilnika za podatke 256 ali 512 gigabajtov. Zadnje kamere so tri. Zdi se, da je daleč najbolj uporabna 50-milijonska glavna kamera in nekoliko manj 13-milijonska širokokotna. Uganili ste. Tretja je 5-milijonska bližinska. Če že mora biti, potem je 5 milijonov zagotovo veliko bolj kot 2 milijona. A vseeno je vprašanje, koliko povprečen uporabnik, še posebej gejmer, hrepeni po makro posnetkih. Komplet zadnjih kamer je enak kot lani, kar sicer ne velja za sprednjo. Ta ima tokrat tipalo z 32-milijoni svetlobnih pik. Še nekaj je enako kot lani. Baterija kapacitete 6000 miliamperskih ur s 65-vatnim polnjenjem. Ta obljublja napolnjenost od nič do sto odstotkov v 42 minutah.

Če primerjate tehnične podatke »šestice« in »sedmice« boste opazili, da so razen procesorja in sprednje kamere, druge komponente pretežno podobne. Trend, ki ga je mogoče zaznati praktično pri vseh izdelovalcih, je prisoten tudi pri Asusu. Upam, to bo pokazal test, da je vsaj hlajenje boljše, kajti če je, potem zna biti pomemben faktor odločitve za nakup. Še nekaj se mi zdi zelo verjetno. Kasneje letos bodo prestavil še različico »D« s procesorjem Mediatek, kar je verjetno osrednji razlog, da je bila predstavitev prej kot običajno.

ProcesorQualcomm Snapdragon 8 druge generacije; grafika Adreno 740
OmrežjaGSM/ HSPA/ LTE / 5G
Zaslon17,2 cm (6,78 palca), AMOLED, 1080 x 2448 pik, milijarda barv, osveževanje 165 Hz, HDR 10+, svetilnost 1000 (tipična), 1500 kandel (maksimalna)
Kamere zadajglavna (50 MP), širokokotna (13 MP) in makro kamera (5 MP), video 8K
Kamera spredaj32 MP; video do 1080p
VmesnikiWi-Fi 7, Bluetooth 5,3, NFC, satelitski sprejemnik, USB-C
Biometrijatipalo prstnega pod zaslonom
Operacijski sistemAndroid 13, ROG UI
Pomnilnik12 ali 16/256 ali 512 GB; ni reže za pomnilniške kartice
Zvočnikidva naprej usmerjena zvočna gonilnika
Baterija6000 mAh, 65-vatno hitro polnjenje
Materialutrjeno steklo, kovinski okvir, stekleno hrbtišče; IP54
Mere173 x 77 x 10,4 mm
Teža239 g
Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja