Milijoni razočaranih uporabnikov v iskanju novih družabnih zatočišč
Matjaž Ropret 19. novembra 2024 ob 05:57

Na polju družabnih omrežij, sploh tistih bolj »debatno« in novičarsko usmerjenih, se v zadnjih dneh dogajajo že dolgo pričakovani premiki, ki pa se nam prej vseeno niso zdeli zares realni. Zato je mogoče čas, da pogledate v ta nova obzorja in seveda tam sledite tudi našim profilom.

Vsi podatki in pogled okrog sebe kažejo, da imamo družabna omrežja v osnovi radi, neprestano »visimo« na njih, seveda pa kot še marsikaj drugega niso perfektna. Določena se sčasoma ali izpojejo ali sploh ne zaživijo zares, druga pa slabe odločitve lastnikov in upravljavcev iz »zlate dobe« prevesijo v stagnacijo, morda celo v počasnejši ali hitrejši zaton. Toda »prestop« kam drugam za uporabnike, najsi bo za zasebne ali še posebej take, kot smo mi (»korporativne«), pomeni precej dela, vlaganja novega truda v gradnjo skupnosti, pridobivanje sledilcev, ustvarjanja vsebine, ki bo pritegnila zanimanje, začenjala debato in podobno. Zato se tega ne lotevamo zelo entuziastično in običajno vztrajamo tam, kjer smo se navadili okolja, čeprav se je to spridilo, nam je bilo nekdaj (zelo) lepo, četudi se zdaj nimamo več, smo včasih dosegali lep odziv na objave, čeravno tega zdaj večinoma ni več. Toda dokler tudi tam na drugi strani slednjega ni, izostane motivacija, da bi tem novim platformam namenjali več časa in volje od osnovnega preizkušanja, če bo iz tega kaj nastalo in zraslo. Nekje mora nekaj preskočiti, se zaiskriti, sprožiti se mora nekakšen plaz, morda celo čredni nagon, da se pokaže možnost za kaj več.

V zadnjih dne se zdi, da tak zagon dobiva platforma Bluesky (Modro nebo), ki bi jo zlahka označil za vizualni in konceptualni klon Twitterja, kakršen je bil nekoč, vendar z nekaj lastnimi poudarki in posebnostmi ter (do neke mere) decentralizirano zasnovo. Omrežje, ki sicer obstaja že nekaj časa in je odprto za splošno javnost kake pol leta (pred tem so lahko pristopili samo tisti s povabili), pridobiva po približno milijon novih uporabnikov dnevno, konec minulega tedna je bilo na 15 milijonih, sinoči je preseglo 19 milijonov. In tudi pritok slovenskih radovednežev ali »prebežnikov« z X-a je bil precejšen. In že rast do 15 milijonov je bila najbolj intenzivna v zadnjih tednih. Poleg tega se je tja povsem preselilo nekaj zvezdnikov in tudi že določeni tudi novinarji ali celo medijske hiše, medtem ko so drugi začeli vzporedno objavljati še tam, a niso opustili svoje dejavnosti na platformi, nekdaj znani kot Twitter. Slednja bo, kot kaže – prav nič presenetljivo -, največji poraženec te runde pretresov v spletnih mehurčkih in vrtičkih.

Sam sem denimo že kar dolgo nazaj postal nekoliko aktiven tudi na Mastodonu, in, odkar je na voljo v Evropi, na platformi Threads. Račun na Modrem nebu sem prav tako odprl skoraj takoj, ko se ga je dalo, vendar tam do nekaj dni nazaj nisem objavljal, zaradi zgoraj omenjenih razlogov. Zdaj kaže, da zadeva dobiva zagon in da bi lahko prinesla nazaj nekaj tistega, kar smo izgubili s preobrazbo Twitterja v X, pri čemer lahko dodam, da je ta v Sloveniji za tehnološke, avtomobilistične in druge nepolitične debate (oz. razprtije in zmerjanje) postajal anemičen že preden ga je v roke dobil bodoči minister v prihodnji ameriški vladi.

Tudi Tehnozvezdje je že nekaj časa na platformi Threads, ki je nekakšen podaljšek Instagrama, in tudi deluje na podoben algoritemski način ter se zdi, da uporabniki po njej bolj »listajo,« precej manj pa se oglašajo. Po novem nas najdete še na omrežju Bluesky, kjer upamo na kaj več interakcije. Računa na Mastodonu še nismo odprli, morda storimo tudi to, če bo kazalo, da se tamkajšnje okolje prebuja.

Vsekakor bom(o) z zanimanjem spremljal(i), kako se bodo stvari razvijale, predvsem pa si želim(o), da bi znova nekje dobili prostor za objavljanje »vročih« novic in predvsem za zanimive razprave, ki ga v zadnjih nekaj letih nimamo več. Nekdaj je bil to Twitter, vendar ne bi znal več povedati, katere naprave so bile aktualne takrat, ko je to nazadnje veljalo. Dotlej, ko čakamo in si prizadevamo, da spet vzpostavimo kaj takega, pa so tule moji in profili Tehnozvezdja, da nas lahko spremljate in sledite:

Instagram: https://instagram.com/tehnozvezdje

Threads: https://threads.net/@tehnozvezdje in https://threads.net/@mropret

Bluesky: https://bsky.app/profile/tehnozvezdje.si in https://bsky.app/profile/mropret.bsky.social

Mastodon: https://toot.si/deck/@mropret

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja