Microsoft Surface Laptop (7): Blizu idealnemu prenosniku
Matjaž Ropret 31. avgusta 2024 ob 06:03

Prenosnik Surface Laptop je prišel do sedme generacije in pravljično število mu očitno dobro dene. Microsoft je končno uslišal pozive k osvežitvi zunanjosti, a še bolj pomembna je notranjost, ki je prav tako zasnovana povsem na novo. S Qualcommovim procesorjem Snapdragon X, zaradi česar na računalniku teče operacijski sistem Windows, prilagojen za platformo ARM. To s seboj prinaša tako pridobitve kot vsak za zdaj tudi težave.

Že prej je bila ta linija prenosnikov čislana zaradi izdelave in tokrat lahko ohišje še dodatno pohvalim. Ne samo, da je trdno in deluje kvalitetno, tudi samo obliko so še malo dodelali, da je v skladu s trendi, nekoliko bolj oglata in spodaj manj prisekana, a še vedno dovolj zaobljena za prijetno uporabo. Bolj mi je všeč kot prejšnji klinasti dizajn. Hkrati so zmanjšali prej že pretirane robove okrog zaslona, zaradi česar je ta tudi nekoliko večji, nad čimer se nikakor ne pritožujem. Tudi sledilna ploščica je spodobne velikosti, medtem ko nabor priključkov ni idealen, a tudi ne neuporaben (na levi sta dva USB-C, ki ju je mogoče uporabljati tudi za polnjenje, en USB-A in izhod za slušalke, na desni pa Surface Connect, prek katerega se da uporabljati priključno postajo. Namesto slednjega bi sicer raje videl še en USB-C, ki je vendarle bolj univerzalen. Nikakor ga ne bi imel v tej barvni kombinaciji, kjer temnejša tipkovnica in sledilna ploščica preveč izstopata. Pokrov je mogoče dvigniti z enim prstom, kar je nekaterim pomembno. Z 1,34 kg to ni ravno najlažji prenosnik svoje vrste, a ostaja v mejah sprejemljive mase glede na velikost zaslona.

ProcesorQualcomm Snapdragon X Plus, 10 jeder
Grafika/NPUAdreno/Hexagon (45 TOPS)
Pomnilnik16 GB (LPDDR5X)/ 512 GB (SSD Gen 4)
Zaslon35,05 cm (13,8-palčni), IPS, 2.304 x 1.536 pik (3:2), 120 Hz, 600 kandel
Baterija54 Wh
PriključkiUSB-A 3.1, 2x USB-C USB4, Surface Connect, 3,5-mm avdio
VmesnikiWi-Fi 7, Bluetooth 5.4
Mere352,6 × 15,9 × 226,9 mm
Masa1,34 kg
GeekBench 6 – baterija2.396 (jedro), 13.192 (več jeder), 19.898 (GPU)
GeekBench 6 – napajalnik2.434 (jedro), 13.195 (več jeder), 23.081 (GPU)
Cena1.599 € (Harvey Norman)

Diagonalo zaslona na dotik (slednje je lahko koristno, a zdržati bi se dalo tudi brez) so torej malce povečali na 13,8 palcev in s tem tudi ločljivost z 2256 x 1504 na 2304 x 1536. Razlika je res minimalna in med uporabo komaj zaznavna, pridobitev je res bolj estetska, ker ni treba gledati debelih robov okrog zaslona. Zato pa slednji zdaj podpira osveževanje s 120 Hz in omogoča višjo svetilnost, vse do 600 kandel namesto prejšnjih 400, kar je oboje lepa pridobitev. Večino časa ni treba imeti svetilnosti nastavljene na več kot 60 odstotkov, a kje zunaj na soncu ostaja več prostora za dodatno zviševanje, da je tudi tam mogoče udobno delati. Če imam kakšno pripombo čez prikaz, sta to malenkostno previsoko razmerje 3:2, raje imam 16:10, in barvna kalibracija, saj ni ravno vrhunska. Kdor se ne bo ukvarjal z resnim obdelovanjem fotografij ali montiranjem videa sicer tega verjetno niti ne bo opazil. Tipkovnica je prijetna in omogoča dovolj hitro ter natančno tipkanje, bi si pa želel malce bolj odrezavega vdiranja tipk, kajti vpetje jih hitro »odbije« nazaj. Sledilna ploščica je zelo prijetna za uporabo in ne zahteva kakšnih močnejših udarcev ali celo fizičnega pritiskanja, premorejo pa nekateri konkurenčni prenosniki večjo površino zanjo.

Kakšne so zmogljivosti in avtonomija?

Testirali smo skoraj osnovno konfiguracijo prenosnika Surface Laptop, kar pomeni 16 GB pomnilnika in 512 GB diska SSD, a tudi procesor Snapdrag X Plus z desetimi jedri. Dražje izvedbe so deležne 12-jedrnega Snapdragona X Elite. Toda že X Plus je po zmogljivostih zelo primerljiv ali celo nad tem, kar nudijo aktualni procesorji Ryzen ali Core Ultra. Tako v enojedrnem kot v večjedrnem delovanju. X Elite, ki smo ga lahko preizkusili v prenosniku Asus Vivobook S 15 ni izkazoval bistveno boljših zmogljivosti, pohitritev bi bila mogoče 10-odstotna. V praksi mislim, da je popolnoma vseeno, za katero od obeh izvedb procesorja se odločite.

Na osnovi izkušenj s tem prenosnikom, pa tudi ostalih s Snapdragon X (torej ARM), ki sva jih z Marjanom doslej preizkusila, bi kot njihovo glavno prednost pred »klasičnimi« s procesorji x86 izpostavil zmogljivosti pri delovanju z baterije. V primeru Surface Laptopa so te popolnoma identične, bili so celo primeri, ko so testi pokazali majhno prednost za baterijsko napajanje. Vendar je to v razponu statistične napake. Omenjeni Vivobook se je obnašal nekoliko drugače, tam so procesor med delovanjem z baterije malo omejili, a vseeno ne toliko, kot običajno »zavrejo« AMD-jeve in še posebej Intelove procesorje.

Ali so bolj energijsko učinkoviti in nudijo daljše trajanje baterije? Zagotovo, vendar ne toliko, kot smo se morda nadejali. Resda ima Surface Laptop dokaj majhno baterijo (54 Wh), pa vendar se mi slabih 10 ur predvajanja video vsebin in približno 8 ur dela z enim polnjenjem ne zdi tako prelomen dosežek kot ga poskušajo prikazati nekateri. Predvsem pa daleč ob obljubljenih 20 oz. 13 ur v omenjenih dveh scenarijih. S »klasiko« bi dosegel podobno, morda za 20 odstotkov krajšo avtonomijo. Zato bi rekel, da prenosnik s procesorjem ARM primarno zaradi trajanja baterije izberite, če res morate na terenu zdržati celoten delovni dan brez polnjenja in če ne uporabljate kakega programa, ki ni prilagojen za to platformo oz. ste zanj prepričani, da bo deloval brez težav in brez prevelikega vpliva na avtonomijo.

Mimo tega, da programje ni v celoti prilagojeno, prav tako gonilniki za različne zunanje naprave, namreč ne moremo. Nekateri programi so »prevedeni« za ARM in delujejo večinoma odlično, s kakšnim občasnim sesutjem, če od njih zahtevamo preveč (vseh hroščev še niso odpravili), drugi delujejo dokaj v redu čez emulator, tretji pa bolj slabo ali sploh ne. Še posebej v podjetjih si zlahka predstavljam veliko namenskih programov, ki še niso prilagojeni, in morda sploh nikoli ne bodo. Za običajno domačo uporabo je manj težav, a se tudi hitro najdejo bele (ali temne, kakor optimistično oz. pesimistično gledate) lise, in predvsem za igričarje je ARM za zdaj popolnoma neprava platforma. Surface Laptop sicer ni igričarski računalnik, a tudi če bi ga kdo želel imeti za kakšno občasno tovrstno razvedrilo, bo hitro ugotovil, da je posegel po napačnem.

Pravzaprav v tem prenosniku (in enako pravzaprav velja za Surface Pro) procesor Snapdragon največjo pridobitev predstavlja zaradi percepcije izdelka. Predhodniki so nemalokrat že prihajali v prodajo s procesorji, ki so ali že bili prejšnja generacija ali pa so to postali nedolgo po predstavitvi. Tokrat so vse izvedbe Snapdragona X povsem aktualne in se hkrati lahko kosajo z vsemi AMD-jevimi in Intelovimi. S tem, 16 GB pomnilnika v osnovni izvedbi (izognite se le tisti z 256 GB diska) ter ostalimi izboljšavami je vrednost za ceno, čeprav ta ostaja visoka, kar občutno boljša. Morda ne takoj, toda v kakšni akciji za črni petek, takrat utegne biti za okolje ARM prilagojen še kakšen dodaten program, Surface Laptop zlahka uvrstim med svoja osrednja nakupna priporočila, kajti gre za enega bolj dovršenih prenosnikov.

Microsoft Surface Laptop (7)
  • Oblika in izdelava
  • Zaslon
  • Opremljenost in delovanje
  • Trajanje baterije
  • Cena
4

Naj kupim?

Prenosnik je sicer odličen, vendar je morda na mestu še malo čakanja. Tako na to, da več razvijalcev prilagodi programe za okolje ARM, kot na kakšno akcijsko ceno.

HVALIMO:
  • Zelo kakovostno ohišje
  • Odlične zmogljivosti, še posebej pri delovanju z baterije
  • Večji, zelo svetel zaslon s hitrim osveževanjem
  • Dokaj dobra avtonomija glede na velikost baterije
GRAJAMO:
  • Masa bi bila pri taki kapaciteti baterije lahko nižja
  • Barve zaslona niso najbolj pravilne
  • Tipke bi lahko imele manj odboja
  • Priključki USB-C samo na eni strani
Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja