MG4 Trophy: Kakšna je prava velikost baterije in avtomobila? (#video)
Matjaž Ropret 18. julija 2024 ob 06:32

Prvi MG zares moderne zasnove je eden tistih avtomobilov, ki še niso povsem upravičili visokih pričakovanj, so pa na dobri poti. V produktnem smislu se sooča z neizpopolnjenostjo na določenih področjih, v prodajnem pa je zmerno uspešen v nekaterih evropskih državah in bolj ali manj obrobni igralec na drugih trgih. Izvedba z največjo baterijo je po eni strani atraktivna zaradi zelo spodobnega dosega, po drugi pa nekoliko omejena, ker ni karavanske različice, ki bi dodala še družinsko noto.

Avto smo že spoznali lani in v tej izvedbi ni kaj dosti drugačen, a vendarle smo v določenih pogledih imeli izboljšano izkušnjo. Glavno razliko sta naredili ravno večja kapaciteta baterije, ki zlahka omogoča daljše eno- in večdnevne izlete brez kakšne posebnega miselnega napora, in pa aplikacija MG iSmart za upravljanje na daljavo, ki mi jo je tokrat uspelo vzpostaviti oz. povezati z vozilom. S tem sem lahko spremljal potek polnjenja, nastavljal omejitev, do koliko se vozilo napolni, na daljavo zagnal hlajenje kabine (in pozimi bi na enak način ogrevanje), celo odklepal avto s telefonom, kar pa je v praksi bolj zamudno kot s ključem.

Motorelektromotor, 180 kW (245 KM),
navor 350 Nm, pogon zadaj
Zmogljivostinajvišja hitrost 180 km/h,
pospešek od 0 do 100 km/h 6,5 s
Baterija74,4 kWh, bruto 77 kWh
PolnjenjeAC 11 kW, DC do 144 kW
Uradna porabaKombinirana 17,5 kWh na 100 km,
Doseg do 520 km
Poraba na testu16,7 kWh na 100 km,
Doseg okrog 420 – 450 km
Prtljažni prostor363 – 1177 l
Dimenzije4.287 x 1.836 x 1.504 mm,
medosna razdalja 2.705 mm
Masa praznega vozila1.826 kg (največja dovoljena 2.284 kg)
Cena testnega vozila40.900 €

Skoraj 75 kWh kapacitete pomeni več kot 400 km dosega pri vsakdanji uporabi in blizu 350 km na avtocesti. V praksi na avtocestnem potovanju v prvi etapi računajte na do 320 km, preden se boste morali ustaviti na ultra hitri polnilnici (razen če se vam izide skoraj do ničle), in do 250 km na nadaljnjih delih poti, ko boste polnili do 80 odstotkov. Ne bomo se znova spuščali v to, komu se to zdi premalo, a velika večina verjetno ne bo imela takih tur niti tedensko, še manj dnevno. V vsakem primeru pa sem pričakoval nekoliko nižjo porabo, predvsem na avtocesti. 16,7 kWh na 100 km, kolikor je znašala na testnem krogu pri ne še poletnih temperaturah, je bil spodoben dosežek, še malo boljši kot pri izvedbi s srednjo baterijo, ki smo jo testirali sredi poletja. Pri hitrostih okrog 130 km/h pa je povprečje naraslo kar na 21 kWh na 100 km ali celo več, šele ko smo kakšen odsek poskusili voziti so 110 do 115 km/h, je padlo pod 20 kWh. Vseeno bi lahko ocenil, da dodatna masa in moč skupne porabe ne zvišujeta bistveno.

Sem pa med testiranjem razmišljal o posameznih izvedbah tega modela. Dotična ima kapaciteto baterijo 74,4 kWh, srednja, ki smo jo vozili lani, 61,7 kWh, osnovna – te nismo preizkušali – pa 50,8 kWh. Še najmanj smiselna se mi zdi ravno tista v sredini, saj za dolge poti nudi ravno nekoliko premalo, za vsakdanje pa ima zaloge preveč. Za take namene bi morala biti povsem ustrezna najmanjša baterija, ki je tudi vrste LFP, in je ni problem polniti do 100 odstotkov. Pri največji pa res pogrešam karavansko izvedbo avtomobila, ki bi bila za družinsko uporabo še bolj primerna. Za dva ali družino z enim otrokom je petvratna kombilimuzinska oblika z manj kot 400 l prtljažnika primerna, za več potnikov in vso njihovo prtljago pa kvečjemu s strešnim kovčkom, ki pa električnemu vozilu pomembno zviša porabo.

Polnjenje na enosmernem toku je približno enako hitro kot pri izvedbi s srednjo baterijo Na začetku, nekje do 35 odstotkov napolnjenosti, dejansko vztraja pri najvišjih obljubljenih vrednostih okrog 140 kW, nakar se začne dokaj hitro padanje. Od 20 do 80 odstotkov tako namesto 26 minut traja natanko pol ure. Ali ima način za predgretje baterije ali ne, težko potrdim, ker vgrajena navigacija ni hotela delovati in sem se moral zanašati na tisto v sistemu Android Auto, ta pa nima povezave s podatki o bateriji. Ročnega vklopa predgretja nisem našel.

Asistenčni sistemi so še vedno najslabši del kompleta

Že lani nisem bil navdušen nad pomočjo vozniku in tokrat sem še manj. Aktivni regulator hitrosti sem se trudil uporabljati, a ga nazadnje opustil, ker sva se v praksi ves čas dajala, kdo bo koga. Praviloma reagira pozna in potem preveč sunkovito in tako močno, da zavira bolj, kot bi bilo potrebno. Tako sem vedno znova malo dodajal »plina«, sistem pa je na novo zaviral. Ko bi bilo treba pospešiti, pa je bila reakcija znova upokojenska. Enostavno je bolje voziti brez. Tudi popravljanje smeri ni enako tekoče in nevsiljivo, kot pri nekaterih drugih.

Vožnja sama je sicer korektna, še posebej blaženje neravnin, pri čemer podvozja ne bi označil za mehkega. Kakšne športnosti ne vzbuja, pozna pa se nekaj dodatne moči, tako da gre v klanec res poskočno, če smo pri izvedbi s srednjo baterijo glede tega dobili nekoliko medel vtis. Lansko zdrsavanje se tokrat v povsem suhem vremenu ni ponovilo.

Bizarna podrobnost MG4 se mi še vedno zdi v tem, da se avto ne ugasne, če ga ne zakleneš (ali v izbirnikih na zaslonu ne najdeš opcije izklop). Tako sem enkrat dobil klic soseda, zakaj avtu gorijo »luči,« ali je to pravilno. Ko sem ga na daljavo zaklenil, so se izklopile, kot se je tudi radio.

Še naprej me moti tudi upravljanje in samo delovanje klimatske naprave. Še najlažje je za voznika, ki ima za ta namen »hitro tipko« na volanu, vendar je tudi ta »dvonivojska,« saj lahko sproži eno ali drugo funkcijo, voznik pa lahko hitro pozabi, katero od možnosti ima trenutno vključeno. Tipk za klimatizacijo ni, na zaslonu pa Android Auto, ki je zaradi povprečnega infozabavnega sistema daleč najboljša možnost za predvajanje glasbe in tudi navigacijo, popolnoma prekrije vse ostalo. Tudi prikaz temperature, na katerega je sicer mogoče pritisniti, da se prikaže meni klimatske naprave. Tako je treba iz Android Auta, najti temperaturni meni, urediti v njem, kar imamo urediti, in spet nazaj v AA. Zamudno in nepriročno. Toda še bolj zoprno je samo delovanje klimatske naprave. V kolikor je nastavljena na standardnih 22 ali 23 stopinj, je v avtu ledenica. Šele na nastavljenih 26, morda 25 stopinjah Celzija je temperatura ustrezna in nivo pihanja skozi reže znosen.

Tudi v drugo je MG4 zapustil dobre, vendar mešane vtise. Ima potencial, osnovo bi zlahka uporabili za karavansko ali SUV-jevsko izvedbo, ki bi močno mešala štrene evropskim in korejskim proizvajalcem. Skrbi pa me, da v letu dni avto ni dobil kakšnih opaznih programskih posodobitev, ki bi jih vsekakor lahko in tudi moral, kajti mnoge nedoslednosti so pretežno posledica neizpiljene programske opreme. Upam, da v tem pogledu MG bistveno pospeši razvoj, pa tudi v modelskem smislu, saj čas teče, MG4 pa enako nedodelan ostaja edini sodoben izdelek v ponudbi.  

HVALIMO:
  • Spodobna električna zasnova
  • Dober in uporaben doseg
  • Lična notranjost
  • Dobro delujoča aplikacija
GRAJAMO:
  • Nekateri materiali so nekoliko ceneni
  • Dokaj visoka avtocestna poraba
  • Podpovprečni asistenčni sistemi
  • Delovanje klimatske naprave
Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja