Mali PC z nekaj zanimivimi rešitvami in podporo umetne inteligence
Matjaž Ropret 11. septembra 2024 ob 16:48

Podjetje Asus večina najbolj pozna po prenosnikih, igričarji in sestavljavci namiznih računalnikov še po osnovnih ploščah, grafičnih karticah, prenosni igralni konzoli in določenih dodatkih za računalnike, toda ukvarja se tudi z mini PC-ji. Še posebej, odkar je lani od korporacije Intel prevzelo čislano linijo NUC. V tej smo na sejmu IFA 2024 videli nov model NUC 14 Pro AI.

Računalniki NUC so približno desetletje veljali za nekakšno merilo v svetu malih namiznikov, z njimi so se vsi primerjali. Toda v zadnjih letih je falanga kitajskih izzivalcev pokazala bistveno več idej, inovativnosti, zagona in tudi kakovosti kot za to področje že nekoliko nezainteresirani Intel, zato je bila sprememba »skrbništva« smiselna in očitno dobra poteza za nekaj nove svežine. Asus je letos že predstavil osnovno, klasično linijo NUC 14 (Pro) in še nekoliko igričarsko nabrito NUC 14 Performance. Zdaj so dodali še NUC 14 Pro AI, ki se od ostalih nekoliko razlikuje in bi lahko bil za pisarniško in še kakšno drugo uporabo morda celo najbolj atraktiven.

Malo drugačno je že ohišje računalnika, saj ni povsem klasična »škatla,« temveč malenkostno zaobljeno, s čimer se zagotovo lepše sklada z drugimi predmeti na mizi. Zunanjost zaznamuje še nekaj posebnosti, bolj ali manj vidnih. Na sprednji stranici je tipka Copilot, ki jo proizvajalci zdaj v sodelovanju z Microsoftom tlačijo povsod, kjer procesor ustreza (od omenjenega podjetja postavljenim) zahtevam za oznako Copilot+ PC. Mimogrede, tu Intel Core Ultra druge generacije zmore 48 TOPS za zmogljivost umetne inteligence, meja pa je 40 TOPS. Ta tipka seveda prikliče istoimenskega pomočnika. Morda bolj v praksi uporabna, če tudi le vklopu računalnika, je tipka na vrhu ohišja, ki ne naredi zgolj tega, temveč vsebuje tudi čitalnik prstnih odtisov in je tako najbolj priročen način za biometrični vstop v operacijski sistem Windows.

Še ena neobičajna lastnost so vgrajeni zvočnik in mikrofoni, s čimer vsaj v teoriji – v kolikor zagotavljajo dovolj dobro kakovost – odpade potreba po dodatnih tako za videokonference kot za konzumiranje vsebin. S tem se še zmanjša količina naprav na mizi in sprosti prostor na njej. Poleg tega bo vse več tovrstnih računalnikov imelo mikrofone zaradi glasovnih pomočnikov, navsezadnje je treba nekje upravičiti dodajanje umetne inteligence.

V notranjosti torej kraljuje najnovejši procesor Core Ultra z grafičnim delom Arc, ki bi moral zagotavljati zadostne zmogljivosti za večino opravil, seveda pa to ni računalnik za tiste, ki pogosto ali celo pretežno delajo z grafiko, fotografijami ali videom, medtem ko bi kakšno igro v polni visoki razločljivosti (če ne drugače z eno od metod izboljševanja slike) verjetno lahko povsem spodobno poganjal. Hlajenje med drugim vsebuje precej velika rebra (kolikor velika je pač mogoče vgraditi v tako majhno ohišje), kar bi moralo prispevati k temu, da se ventilator vrti le občasno in tako računalnik pretežno ostaja neslišen.   

Za pomnilnik so pri Asusu izbrali vrsto LDDR5x in je del osnovne plošče, torej nezamenljiv in nenadgradljiv, enako kot pri marsikaterem prenosniku. Nekaterim to ne bo všeč, a njim ta računalnik že v osnovi ni namenjen, drugim bo popolnoma vseeno. Vsekakor pa je to naslednja od razlik v primerjavi z večino mini PC-jev. Pomnilnik LDDR5x sicer omogoča pol več pasovne širine od običajnega DDR5 in s tem hitrejše delovanje programov, kar je utemeljitev, čemu so se odločili zanj. Edino, česar ne vem, je podatek, v kakšni konfiguraciji ga bodo prodajali. Domnevam, da ne z več kot 32 GB pomnilnika.

Za diske je na voljo ena reža m.2, kamor bo mogoče vstaviti disk NVMe PCIe 4.0 ali starejšega. To je prav tako lahko omejitev, saj določeni konkurenti nudijo dve reži, vendar bi se jo dalo obiti z dovolj veliko kapaciteto, denimo 4 TB.

Informacij, kdaj in za koliko bo ta računalnik naprodaj, v Asusu še niso dali. Predvidevam, da bo še letos in da bo nekoliko dražji od kitajske konkurence. Kar pa bo, upam, upravičil s kakovostjo in tudi poprodajno podporo.

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja