Električno in toplotno energijo bo tovarni polimerov in sintetičnih vlaken zagotavljala enota za soproizvodnjo (kogeneracijo) obojega.
Kogeneracijsko plinsko turbino z močjo 7,5 megavata je v sodelovanju s podjetjem Mercurio razvilo in dobavilo podjetje E.ON Energy Infrastructure Solutions (del skupine E.ON SE). Enota bo letno proizvedla 59 gigavatnih ur električne energije in 220 tisoč ton pare pod pritiskom 10 barov, kar bo pokrilo letno potrebo Aquafilove ljubljanske tovarne po pari in zadostilo približno 50 odstotkom potrebe po električni energiji (59 GWh).
Podjetje Aquafil, ki izdeluje regenerirani najlon Econyl iz odpadkov (nekdaj znano pod imenom Julon), za zavezo po varovanju planeta za prihodnje generacije v proizvodnih procesih sledi strogi trajnostni strategiji. Ker za svoje proizvodne procese potrebuje precejšnje količine toplotne in električne energije, so se odločili postaviti visokoenergetsko učinkovito elektrarno, ki bo omogočala tudi uporabo soproizvedene toplote v industrijskih procesih.
»Tovarna AquafilSLO v Ljubljani je središče nekaterih najnaprednejših tehnologij, ki Aquafilu omogočajo, da je izjemen primer krožnega gospodarstva in inovator v industriji sintetičnih vlaken. V luči razmer na energetskih trgih, ki jih zaznamujejo visoke cene in negotova dobava, smo se odločili za rešitev, s katero krepimo svojo energetsko neodvisnost. Z inštalacijo centralne kogeneracijske enote za oskrbo industrijskih procesov z električno energijo in toploto na naši lokaciji je Aquafil znova dokazal, da slovenske tovarne ostajajo njegova prihodnost, in zagotovil zanesljivo lokalno dobavo energije iz visoko energetsko učinkovite enote, je poudaril Denis Jahić, generalni direktor AquafilSLO.
S širitvijo infrastrukturnih storitev na slovenski trg, podjetje E.ON EIS sledi strategiji iz leta 2017. Strankam nudijo raznovrstne in prilagojene storitve, ki ustrezajo njihovim potrebam po energiji ter omogočajo nižje stroške in višjo učinkovitost.

»Verjamemo, da lahko močna partnerstva uspešno združijo ekologijo in ekonomijo, ter ustvarijo izjemne skupne priložnosti. Naše sodelovanje z družbo AquafilSLO je primer, kako lahko z inovativnimi idejami izkoristimo sinergije ter zmanjšamo stroške energije. S svojimi obsežnimi izkušnjami iz različnih trgov želimo spodbujati inovacije ter sodelovati v trajnostni preobrazbi slovenskega energetskega sektorja. Naše sodelovanje s strokovnjaki iz različnih industrijskih panog potrjuje, da smo zavezani h gradnji čistejše in bolj trajnostne energetske družbe za Slovenijo. Ponosni smo, da se je družba AquafilSLO pridružila naši poti k bolj trajnostni prihodnosti in poslovni odličnosti.« Nejc Lahne, direktor E.ON Energy Infrastructure Solutions v Sloveniji.
Obrat temelji na najsodobnejši tehnologiji, ki omogoča učinkovito in zanesljivo delovanje. Glavni sestavni del obrata je plinska turbina M7A-03D (paket GPB80D), ki je v tem trenutku najbolj učinkovita rešitev, lahko deluje tudi na vodik in ima najnižjo raven emisij. »Pri dizajniranju, izdelavi in konstrukciji obrata smo združili vse naše znanje in sposobnosti. Prepričani smo, da bo ta mali »dragulj« AquafilSLO zagotavljal neprekinjeno, učinkovito in čisto energijo,« je izjavil Maurizio Domenichini, projektni manager družbe Mercurio.
Virtualni ogled enote najdete TUKAJ.
Brez komentarjev