V podjetju LG so pohiteli in še pred začetkom dogajanja na sejmu CES v Las Vegasu obelodanili podatke o televizorjih OLED z letnico 2023. V prodajo bodo novi modeli, med katerimi največ obeta serija G3, sicer prišli pomladi ali v začetku poletja.
Največja novost je višja svetilnost pri modelu G3 (Brightness Booster Max), vendar zgolj v velikostih 139, 165 in 190 cm (55, 65 in 75 palcev), diagonali 211 cm (83 palcev) ter 246 cm (97 palcev) bosta ostali na lanskem nivoju. V LG-ju obljubljajo do 70 odstotkov višjo najvišjo vrednost svetilnosti (točkovno, ne po celotnem zaslonu) v primerjavi s »klasičnim« zaslonom OLED. Takega denimo najdemo v seriji B (in prej v seriji C, nazadnje v C1), že G1 ter potem C2 in G2 so imeli za približno 20 ali 30 odstotkov višjo svetilnost. Slednjo so v LG-ju dosegli z dodatnimi belimi diodami in drugačno organsko spojino, ki vsebuje devterij oz. težki vodik. S čim so prišli do še višje svetilnosti, ki bi glede na podatke že lahko tekmovala s tisto pri tehnologijah QD-OLED ali mini LED, za zdaj ne razkrivajo, zelo verjetno pa gre za prvo implementacijo tehnologijo mikro zrcal, o kateri se govori že nekaj časa. Z mikroskopsko velikimi »posodicami« ob diodah naj bi namreč dosegli, da več svetlobe dejansko najde pot proti gledalcu, namesto da se izgubi nekje v druge smeri. Seveda bo treba v živo videti, kaj nova tehnologija dejansko prinese.

Kot že ustaljeno, bo tudi letos LG ponujal štiri družine televizorjev OLED z razločljivostjo 4K (G3, C3, B3 in A3) in še eno z 8K (Z3), ki pa bo na voljo v le dveh velikostih. Osrednji model poleg G3, ki je še naprej zasnovan za montažo na steno in nima klasičnega stojala, ostaja C3. Ta bo na videz enak še vedno aktualnemu C2, enemu najboljših izdelkov l. 2022, saj obsežni osvežitvi ni mogla takoj slediti nova. Cenovno zanimiv bi lahko bil tudi B3, vendar B2 (ta je v bistvu preimenovani C1 iz l. 2021) v slovenskih trgovinah nismo zasledili. Po drugi strani serija A običajno v praksi ni toliko cenejša od C ali B (pri obeh so dejanske postavke hitro bistveno nižje od priporočenih cen), da bi predstavljala dober nakup, saj prinaša tudi največ kompromisov (denimo zgolj.
Ostale serije in tudi največji velikosti G3 bodo imele identične zaslone kot modeli letnice 2022 z oznako 2, največja sprememba bo slikovni procesor α9 AI Gen6. Ta med drugim uporablja strojno učenje in umetno inteligenco za doseganje »najboljše« slike, toda v praksi je najbolje te »izboljšave« izključiti in se zanašati na svoje nastavitve. Je pa LG v zadnjih letih ponujal zelo lepo obdelavo slike ob ustreznih nastavitvah. Prenovili so tudi uporabniški vmesnik pri operacijskem sistemu WebOS, česar bodo verjetno s posodobitvijo deležni tudi starejši modeli. Novi bodo zanesljivo podpirali tudi standardizirani protokol Matter za upravljanje z napravami pametnega doma različnih proizvajalcev. Ali se tudi tega lahko nadejajo lastniki lanskih in starejših LG-jev, pa še ne vemo.

Še ena novost novih serij je podpora priključkov HDMI za hitro preklapljanje med viri brez vmesnih črnih zaslonov. Tej zadevi se reče Quick Media Switching VRR (QMS-VRR), je del standarda HDMI 2.1a in jo za zdaj od zunanjih naprav podpira nova generacija predvajalnika Apple TV.
Glede cen v LG-ju niso povedali ničesar, pričakujemo pa, da (v praksi, priporočene postavke so na začetku lahko višje) ne bodo bistveno drugačne od teh, ki zdaj veljajo v trgovinah.
Fotografije: LG
- Zakaj bi v dnevni sobi pristajali na kompromise?
- ASUS ROG Strix SCAR 18: Brutalne zmogljivosti ob razsipnih svetlobnih učinkih
- Škoda Enyaq s prenovo želi nazaj med najbolj priljubljene (#video)
- NEDELJSKI NASVET: Slabi dve uri sem preždel ob polnilnicah in polnil baterijo
- Telefon z najboljšimi zmogljivostmi za zmerno ceno
Brez komentarjev