Razmeroma dobremu glavnemu zaslonu dela družbo večopravilni drugi, ki pa je postavljen tako, da nekoliko omeji udobje uporabe tipkovnice.
Drugi zaslon na telesu prenosnika je zagotovo uporaben. Toda, če ga ne znaš smiselno uporabiti, v kar se ne šteje predvajanje videov iz Youtuba, potem ga ne potrebuješ. Več dvojnih zasnov so iznašli. Asus zagovarja drugi ožji zaslon nad tipkovnico. Prenosnik ni nič večji, le tipkovnica je stisnjena po višini, sledilna ploščica pa ni samo manjša, temveč je še premaknjena proti desnemu robu ohišja. Lenovo je ubral drugo pot. Najprej z drugim zaslonom iz e-črnila na hrbtu, kar praktično pomeni, da obeh ni mogoče uporabljati hkrati. V tretjem utelešenju prenosnika Thinkbook Plus so ga zato premaknili na desno stran poleg tipkovnice. Ta ostaja običajne velikosti, tudi sledilna ploščica je na običajnem mestu, a sta glavni zaslon in posledično ohišje širša.
| Procesor: | Intel Core i7-12700 (do 4,7 GHz, 4 močna in 4 učinkovita jedra) |
| Dodatna grafična kartica: | Integrirana grafika Intel Iris Xe |
| Glavni zaslon: | 44 cm (17,3 palca), razločljivost 3K (3072 x 1440), IPS, razmerja 21:10, svetilnost 400 kandel, občutljiv na dotik, 99% DCI-P3 |
| Drugi zaslon: | 20 cm (8 palcev), razločljivost 800 x 1280, svetilnost 350 kandel, razmerje 10:16, občutljiv na dotik, 60% NTSC |
| Pomnilnik RAM: | 32 GB DDR5-4800 |
| Pomnilnik SSD: | 1 TB |
| Povezljivost: | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.1 |
| Priključki: | HDMI 2.1, 2 x USB A, Thunderbolt 4, USB C, 3.5 mm avdio |
| Baterija: | 69 Wh, polnjenje preko priključka USB-C |
| Velikost: | 411 x 230 x 18 mm |
| Teža: | 2 kg |
| Geekbench 6: | 2252 / 9384 (napajalnik), 2131 / 9011 (baterija); 15758 / 16118 (OpenCL) |
| Cena: | 1650 € |
Dolg in razmeroma obilen
Oblikovno je prenosnik posebnež v vseh pogledih. V višino je primerljiv modelom z enim zaslonom, po dolžini pa je videti, kot bi glavni zaslon ustrezno razpotegnili in poleg tipkovnice dodali še enega. Od tod primerjava z znanim literarnim doktorjem, ki mu je uspelo kot Lenovu, ustvariti »pošast«. Tokrat vsaj na prvi pogled v dobrem smisli. Slaba stran zasnove je ravno dolžina, saj je prenosnik zelo težko spraviti v predal manjšega ali srednjega velikega nahrbtnika.

Kljub obilici prostora na ohišju ne najdeš obilja priključkov. Vgradili so jih toliko, kot je običajno za tanke prenosnike. Razlika je ta, da so, razen USB tipa C in vtičnika za slušalke, ostali nanizani na zadnjem (daljšem) robu natanko med dvema izpustoma vročega zraka. Ker je rob zaslona nad spodnjo polovico, topel zrak ne »piha« preko površine zaslona, temveč nemoteno v okolico. Odprtina za vstop zraka preko celega dna obenem preprečujejo, da bi bil tok zraka občutno moten, ko je naprava na kolenih. Drugače je, ko prenosnik odložiš na mehko površino kavča, kajti zaradi razmeroma nizki nogici, dno ni dvignjeno dovolj visoko, da pretok zraka ne bi bil občutno moten. Kar se skoraj takoj pozna v hitrejšem segrevanju.
Težave povzroča drugi zaslon
Prednost Thinbooka v primerjavi z Zenbookom Duo, je normalno velika tipkovnica. Niso samo tipke primerno velike, primeren je odmik med njimi, kar pripomore k udobnosti in natančnosti tipkanja. Škoda, da nimajo tipke globljega hoda, kar bi bilo zaradi razmeroma debelega prenosnika vsekakor mogoče. Normalne velikosti je tudi sledilna ploščica, ki je obenem primerno odzivna, klikabilna in na pravem mestu – točna na sredini pod tipkovnico. Tipka za vklop je nad tipkovnico ter daleč od mest, kjer bi jo zlahka po nesreči pritisnil in ima integrirano tipalo prstnega odtisa. Ker zna biti branje prstnega odtisa pogosto zanesljivejše od prepoznave obraza, možnost še zdaleč ni odveč.

Kot vedno ni vse zlato, čeprav se sveti. Zasnova ima očitno težavo, ki je povezana s položajem drugega zaslona. Med tipkanjem sem se pogosto z robom desne dlani dotaknil na dotik občutljivega malega zaslona in zato je kazalnik »miške« preskočil nanj. Premik nazaj, bodisi s sledilno ploščico ali dotikom površine glavnega zaslona, pa je milo rečeno nadležen. Kot je nadležno držanje dlani v zraku, da se omenjeno ne dogajajo.
Za delo na prostem premalo svetla
Spodobilo bi se, da bi bil glavni zaslon OLED, a tudi vgrajena zaslona IPS nista napačna. Barve so primerne, lepe in žive, le za moj okus sta premalo svetla, da bi bila na prostem odlično čitljiva. Posebej to velja za manjšega, ki se mi je zdel nekoliko medel. Nestandardna širina glavnega zaslona ima še eno prednost. Zlahka prikaže dve okni eno poleg drugega na uporaben način. Pri običajno širokih zaslonim to običajno pomeni, da sta preozki za učinkovito delo.
Poleg uporabe v vlogi zaslona, se manjši obnese še kot na dotik občutljiva »grafična« tablica za vnos raznovrstnih podatkov, za risanje ali za oblikovanje prostorskih modelov. V ta namen uporabiš elektronsko pisalo, ki je shranjeno v ležišču na desnem delu zadnjega roba. Veliko boljša rešitev kot hranjenje pisala v torbi ali nahrbtniku. Zaščiteno je, vedno dostopno in težko ga boš pozabil ali izgubil.
Čeprav ideja še zdaleč ni slaba, ni nujno enako z uporabniškim vtisom. Dvoje me je hitro začelo nervirati. Mali zaslon je v ravnini s tipkovnico in glavni pred očmi, kar pomeni, da premikanje pogleda od gor dol, in spet nazaj, hitro postane moteče. Obenem kazalnik miške pogosto skoči na drugi zaslon. Ne samo ob neželenem dotiku, tudi ko nisi najbolj natančen med premikanjem po opravilni vrstici na glavnem zaslonu. Premik nazaj s sledilno ploščico pa je milo rečeno zamuden.
Pomembna lastnost pod kritiko
Izbrani procesor se obnese po pričakovanjih, kar kažejo meritve s programom Geekbench (glej tabelo). Zadostil bo vsem pisarniškim in še kakšnim opravilom, celo obdelavi fotografij in montaži videa, le pri zadnji upodabljanje traja dlje kot na kakšni grafično zmogljivejši »zverinici«.
Celo pri polni obremenitvi gretje ni pretirano izrazito in hrup ventilatorja le poredko moti. Prednost velikega kovinskega ohišja je ta, da se ima morebitna toplota kam širiti. Se pa zato neprimerno slabše odreže baterija. Med polno obremenitvijo praktično vsek komponent in ne samo procesorja, v povprečju napolnjenost pade za 44 odstotkov. To je veliko, največ, kar sem opazil v zadnjih mesecih in kot pravijo v Lenovu, naj bi bil razlog v dveh zaslonih namesto enem samem. Morda. A kar je avtonomija v takšnih razmerah samo slabo uro in pol, se mi zdi, da je razlog drugje. V premajhni bateriji glede na energijske zahteve vgrajenih komponent.
Negativno sta me presenetila tudi zvočnika. Razumem, da je Thinkbook namenjen poslovnim uporabnikom, a vseeno. Ne samo, da zvočnika iz sebe ne iztisneta dovolj glasnosti, zvočne valove usmerjata skozi odprtini na dnu ohišja. Omenil sem, kaj se zgodi s segrevanjem, ko je prenosnik na mehki podlagi. To ni edina težava. Ravno tako je utišan zvok, ki je sicer drugače spodobne povprečne kakovosti.
HVALIMO:
- Ležišče za elektronsko pisalo v telesu prenosnika
- Položaj večine priključkov na zadnjem robu
- Zaradi širine glavnega zaslona zlahka prikazuje dve okni hkrati
- Kakovost izdelave ohišja in uporabljeni materiali
GRAJAMO:
- Slaba avtonomija (ali premajhna baterija)
- Neželeno dotikanje manjšega zaslona med tipkanjem
- Zaradi dolžine je prenašanje oteženo
- Neprepričljiva zvočnika
Lenovo Thinkbook Plus G3
- OBLIKA IN IZDELAVA
- ZASLON(A)
- OPREMLJENOST IN DELOVANJE
- TRAJANJE BATERIJE
- CENA
Naj kupim?
Thinkbook Plus je poseben prenosnik, ki mu ni para in s katerim boš v družbi izstopal. Preprosto mu noben drug ni podoben, in če sem odkrit, je tudi to nekakšna prednost. A ne pozabi na najbolj pomembno. Drugi zaslon je krivec za slabo avtonomijo in manj udobno tipkanje, zato je nujno, da natančno veš, kako in zakaj ga nameravaš uporabiti. Drugače prenosnika z dvema zaslonoma, neodvisno od zasnove, nikoli ni gospodarna kupiti.









Brez komentarjev