Lahko boste imeli lasten laboratorij v domači straniščni školjki
Matjaž Ropret 7. januarja 2023 ob 06:20

Francosko podjetje Withings je po štirih letih razvoja na letošnjem sejmu CES predstavilo napravo za spremljanje telesnih podatkov U-Scan. V bistvu gre za mali oseben laboratorij, ki vsakič sproti opravi do sto različnih testiranj iz enega samega vzorca – vsakokratnega lulanja.

U Scan je mala kapsula, ki jo pritrdimo pod rob WC školjke, podobno kot držalo dišave. Vendar je namen, da gre čeznjo uporabnikov curek, ne da izplakovalna voda aktivira umetni vonj. V kapsuli je kartuša s testnimi papirji in potrebno elektroniko, ki zajame podatke in jih nato pošlje na telefon. Kartuša menda zadostuje za tri mesece »laboratorijskega« testiranja, enako tudi traja baterija, preden je zadevo treba vzeti ven in jo (v obeh smislih) napolniti.

Snovalci so imeli veliko dela s tem, da so zagotovili ustrezno pot urina čez testne lističe, v bistvu po obodu kapsule s pomočjo črpalke, in verjetno še več, da so se domislili prepoznavanja curka »pravega« uporabnika. Istega stranišča namreč ne uporablja zgolj en človek. Za ta namen so uporabili radarska tipala, ki zaznava pomikanje in razdaljo, s čimer naredi »profil« posameznega uporabnika. Sliši se smešno, toda zadnje, kar bi želeli, je mešanje podatkov različnih ljudi, ki opravljajo malo potrebo čez U Scan.

Čemu sploh analiza urina? Ker (poleg krvi) vsebuje največ podatkov o tem, kaj se v naših telesih dogaja. Prisotnih je več kot 3000 metabolitov in iz njih je mogoče ugotoviti marsikaj. Ena od glavnih skupin podatkov bo glede menstrualnega cikla in plodnosti. Vendar bo zadeva uporabna tudi za moške. V Evropi bo namreč U-Scan certificiran za ugotavljanje prisotnosti kemičnih delcev v urinu, določanje pH, vsebnosti vitamina C in nivoja ketonov. Kot pravijo v Withingsu, bo naprava pomagala uporabnikom pri pravilni prehrani in pijači, načrtovanju gibanja in vadbe ter jemanju prehranskih dodatkov.   

Sama naprava s prvo kartušo bo stala 500 evrov, potem pa vsaka naslednja kartuša po 30 evrov. Podatki se bodo seveda stekali v aplikacijo, kjer bo mogoče videti vrsto grafov in priporočil. Slednje je ključno, kajti že pri urah in drugih pripomočkih vidimo, da si iz golih podatkov kaj malo pomagamo, kvečjemu nas zaskrbi, če številke naenkrat postanejo bistveno nižje ali višje kot so v daljšem časovnem obdobju.

Ko pustimo ob strani hahljanje ob načinu uporabe, je to pripomoček, ki lahko pokaže kaj uporabnega. Še posebej ljudem, ki imajo kakšno kronično bolezen, in se morajo zaradi tega neprestano paziti. Snovalci izpostavljajo, da gremo na stranišče sedemkrat na dan, v pravi laboratorij pa le enkrat na leto. Še eno prednost ima ta naprava – da jo izkoristimo, ni treba narediti čisto nič, samo odtočiti čeznjo.

Fotografije: Withings

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja