Asus se je med prvimi odločil za vgradnjo Intelovega procesorja s kodnim imenom Lunar Lake, ki ima v primerjavi z lansko izvedbo občutneje bolj zmogljivo nevronsko enoto. Dobro zanj oziroma za vas, a šele, ko bo umetna inteligenca močneje vstopila v naš vsakdan.
Zenbooki so mi že dolgo všeč predvsem zaradi dobre kombinacije med težo, kakovostjo izdelave in nato še zmogljivostjo. V večini primerov je (vsaj zame) vseeno, kateri procesor se skriva pod havbo, kajti za običajna dela, razen montiranja videa, večina njih zadošča. Vendar je vedno bolje, če je novejši in iz vrha ponudbe, kajti to pomeni, da je pripravljen na »prihodnost«. S tem se obvezno prikrade senca neodločnosti. Novo je dražje. Ne trdim, da je cena prenosnika postavljena previsoka. Žal pa vse vsaj na začetku prodajnega cikla pogosteje presegajo mojo cono udobnosti (cono finančnih zmožnosti).
Procesor | Intel Core Ultra 7 (258V), 8 jeder (4 zmogljive), do 4,8 GHz) |
Grafika | Intel Arc Graphics 140V |
Nevronska enota (NPU) | do 47 tops (bilijon operacij na sekundo) |
Pomnilnik | 32 GB/ 1 TB NVMe PCIe |
Zaslon | 35,5 cm (14-palčni), OLED, 2.880 x 1620 pik (16:10), 120 Hz, 400 kandel |
Baterija | 72 Wh |
Priključki | USB-A 3.2 Gen 1, 2x Thunderbolt 4 (USB-C) 4.0 Gen 3, 1x HDMI 2.1, 3,5-mm avdio |
Vmesniki | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 |
Mere | 310,3 x 214,7 x 129 mm |
Teža | 1,2 kg |
GeekBench 6– baterija | 1.755 (jedro), 7.200 (več-jeder), 22.876 (GPU) |
GeekBench 6 – napajalnik | 2.727 (jedro), 10.754 (več-jeder), 27.053 (GPU) |
Cena | 2.120 € |
UX5406, kakršno je »modelno ime«, je prefinjena izvedba (S v imenu nakazuje na prestiž) Zenbooka 14, od katerega testa ni preteklo veliko vode. Na hitro se prenosnika razlikujeta v procesorju, višji ločljivosti perfektnega zaslona OLED in manjših merah, med katerimi je najbolj očitno, da je ohišje opazno tanjše.
Material, ki naj bi bil bolj vzdržljiv
Pravim, da sem s svojim Zenbookom zadovoljen skoraj v vsem. Razen v enem. Luščenju prevleke na robovih ohišja, ki kazijo njegov videz. Ne vem, kakšen bo material, iz katerega je nov prenosnik po tolikšnem času (uradno govorijo o plazma keramičnemu aluminiju), a upam, da je bolj odporen na večletno uporabo. Nov material ni zlitina, temveč postopek nanosa keramične plasti na aluminij. Drugo bo povedal čas.
Omenil sem ga, ker Asus daje velik poudarek nanj, celo več, kot na druge »sestavne« dele ohišja, kot sta tipkovnica in sledilna ploščica. Bi rekel, da zato, ker sta že nekaj časa prilično enaki. Hod tipke je z 1,1 milimetra »krajši« od hoda Zenbooka brez črke S v imenu, kar je verjetno povezano z debelino ohišja. Razliko je občutiti, a težko rečem, da je zaradi nje udobje in natančnost tipkanja občutno slabše. Všeč mi je, da je tipka za vklop druga z desne v zgornji vrstici in hkrati manj, da vanj ni vgrajenega tipala prstnega odtisa. Odklepanje s prstom mi je osebno bolj všeč od odklepanja s prepoznavo obraza, sploh v primerih, ko kamera »gleda« moje cenjeno obličje od zadaj obsijano z močnimi sončnimi žarki!
Odličen zaslon in (najmanj) dober procesor
Vse kar se spomladi zapisal za zaslon, velja, ali je celo bolje. Pozna se rahlo višja svetilnost, a še bolj razločljivost in hitrejše osveževanje. Prikaz marsičesa na zaslonu je zato lepše in gledanje za oči manj utrudljivo. Nedvomno. Čeprav že tri leta uporabljam zaslon OLED polne visoke razločljivosti (FHD) in sem z njim zadovoljen. Več pik nikakor ni odveč, a bolj kot njihovo število je uporabno zdaj že standardno razmerje 16:10. Zlahka rečem tudi takole. Vrnitev na manjšo razločljivost ne boli tako, kot boli vrnitev na za »delavne ljudi« manj primerno razmerje stranic 16:9!
Poleg pohitritve enote za umetno inteligenco je Intel z drugo generacijo procesorjev Core Ultra spremenil arhitekturo jeder. Namesto več kot deset jeder in številnih niti (odvisno od modela), ima štiri zmogljiva in štiri učinkovita jedra. Nekje se to mora poznati. In se. Orodja za merjenje prikažejo boljši rezultat za eno jedro in pričakovanega za večjedrne zmogljivosti. Cinebench 2024 na primer prikaže rezultat 120/506! Za primerjavo. Dve leti star Zenbook S13 s procesorjem Ryzen 7 (6800U) pa 83/559. Glede hitrosti diska je takole. CrystalDisk izračuna razmeroma dobro hitrost branja 5.007 megabajtov na sekundo in nekoliko slabšo hitrost zapisovanja 3.500 megabajtov.
Umetna inteligenca bolj kot ne za »pokušino«
Microsoftov Copilot deluje dobro, a sem pričakoval, da bo globlje integriran v operacijski sistem. Za zdaj še ni, kar pomeni, da ga uporabljamo popolnoma enako kot na katerem koli drugem računalniku. Obenem je Microsoft pripravil še nekaj storitev, ki se v večji meri zanašajo na zmogljivosti nevronske enote, a marsikaj mi je tokrat ostali izven dosega. Funkcije v slikarju, ki z besedilnim pozivom pretvori grobo skico v uporabnejšo sliko, je tokrat skrivnostno izginila iz menijske vrstice. Živo se spomnim, kako sem se z njo igral na Vivobooku S15 (s procesorjem Snapdragon). Namesto tega sem generacijo slik na podlagi besednega poziva preizkusil v Copilotu ter dobil zelo generične in pričakovane rezultate. Algoritmi umetne inteligence v sistemu naj bi poskrbeli še za zameglitev ozadja, lepotne učinke okoli obraza in fiksiranje oči v smeri kamere, celo ko gledate drugam, med videokonferenčnimi klici ter prevode v živo video posnetkov. Podnapisi s prevodi se pojavijo zelo hitro in so uporabni, čeprav so slovnične napake precej pogoste. Poleg Microsoftovih je na Zenbook nameščen še nekaj Asusovih »umetno inteligentnih« programov. Nekaterim bo zanimiv StoryCube, ki analizira fotografije na disku, jih organizira po kontekstu (osebe, živali in podobno) za preprostejše iskanje med njimi. Zadeva celo deluje, a si zlahka predstavljate, koliko časa traja prva analiza več deset tisoč fotografij.
Pričakovana avtonomija
Ko sem prenosnik obremenil do konca, je v uri porabil slabo tretjino v bateriji shranjene energije (30 odstotkov). Po manj kot dveh urah bi moral že iskati električno vtičnico. Seveda je prenosnik varčnejši pri običajnih opravilih, kot je predvajanje videa z Youtuba preko brezžičnega omrežja in polovično svetilnostjo zaslona. Po eni uri je bila baterija olajšana za slabih 10 odstotkov, kar je že razmeroma uporabnih deset ur delovanja.
HVALIMO:
- Kakovosten zaslon z visoko razločljivostjo in svetilnostjo
- Dobra avtonomija baterije
- Lahek in obvladljiv
- Zmogljivost nevronske enote
GRAJAMO:
- Do denarnice manj prijazna cena
- Sledilna ploščica
- Ni reže za pomnilniške kartice
Zenbook S14 UX5406
- OBLIKA IN IZDELAVA
- ZASLON
- OPREMLJENOST IN DELOVANJE
- TRAJANJE BATERIJE
- CENA
Naj kupim?
Prenosnik ob vgradnji skoraj najboljših elektronskih komponent nudi dobro razmerje med zmogljivostjo, kakovostjo izdelave in prenosljivostjo. Obenem je dovolj vsestranski, da boste na njem na poti zlahka opravili z večino nalog. Celo tiste najbolj zmogljive, kot je poleg igranja na primer montiranje videa, če boste le malce potrpežljivi. Škoda, da tudi cena ni na ravni, ko pogled nanjo ne bi zabolel.
Brez komentarjev