KRATKI TEST Xiaomi 15: Čemu bi sploh posegal po ULTRI? (#video)
Marjan Kodelja 21. marca 2025 ob 06:22

Manjše mere in manj izrazita izboklina ga naredita lažje obvladljivega, ob tem, da so zmogljivosti, z izjemo fotografskih, praktično enake! Toda tu je še vedno tudi lanski model za nižjo ceno.

Xiaomi 15 - Primernost za:
  • Vsestransko uporabo
  • Fotografske navdušence
  • Igričarje
  • Najstnice
  • Ljubitelje majhnih telefonov
3.9

Naj kupim?

Ne razumite tega narobe. Telefon je dober, o tem ni dvoma. Vendar je razlik z lanskim modelom razmeroma malo. Zdaj pa poglejte tole: cena Xiaomi 14 je trenutno tri stotake nižja, česar nikakor ni mogoče spregledati. Skušajte zdaj odgovoriti na vprašanje, nakup katerega je gospodarnejši?

Procesor in grafikaSnapdragon 8 Elite (4,32 GHz, 3 nm); Adreno 830
Omrežja2G, 3G, 4G, 5G, nano Sim in eSim (v dvojnem stanju pripravljenosti)
ZaslonLTPO AMOLED, 16,15 cm (6,36 palca), 1.200 x 2.670 pik,
točkovna osvetlitev 3.200 kandel, osveževanje od 1 do 120 Hz
Kamereglavna: 50 MP, f/1,6, 23 (28, 35 in 50) mm, optična stabilizacija;
širokokotna: 50 MP, f/2,2, 14 mm, 115 stopinj;
telefoto: 50 MP, f/2,0, 60 mm (120 in 230 mm), 2,6-kratna povečava, optična stabilizacija;
sprednja: 32 MP, f/2,0, 21 mm
VmesnikiBluetooth 5,4, WiFi 7, NFC, satelitski sprejemnik
Biometrijačitalnik prstnih odtisov pod zaslonom (ultrazvočni)
SistemAndroid 15, Hyper OS2 (4 obljubljene nadgradnje)
Pomnilnik12 GB RAM, 512 GB, ni ležišča za kartice
Baterija5.240 mAh, 90-vatno žično in 50-vatno brezžično polnjenje
Ohišjeokvir iz aluminija, utrjeno steklo; povečana odpornost IP68
Drugostereo zvočnika, video do razločljivosti 8K (30 sličic/s)
Mere in masa152,3 x 71,2 x 8,1 mm (brez izbokline); 189 g
Geekbench 63017 (enojedro), 9033 (večjedr), 19069 (grafika, Open CL)
Cena1.099 € (priporočena)

Ko se večina »slini« nad fotografskimi zmogljivostmi v vseh podrobnostih »velikega brata«, bolj kot ne v ozadju in v tišini ždi lažje obvladljiv in po mojem mnenju bolje uravnotežen Xiaomi 15. Ne samo da mi je bolj všeč, tudi cena je bolj prijazna do denarnice. Ker sem pred kratkim dodobra razčlenil Ultro, se nameravam tokrat osredotočiti zgolj na razlike med obema telefonoma.

V obliki in zmogljivosti zgolj manjše razlike

Če zanemarim velikost, je edina oblikovna razlika manj izstopajoča, na rob premaknjena kvadratna izboklina s tremi objektivi zadnjih kamer. Še vedno sicer nežno moti v panoramskem načinu, saj se ne moremo izogniti temu, da bi s prsti mazali zaščitno steklo. Materiali ohišja so na ravni najdražjih telefonov. Enako velja za sodobne oblikovalske prijeme, ki priporočajo ravno odrezane robove in zaobljene vogale. Če se vam zdi, da opisujem lanski model Xiaomi 14, se niste zmotili. Prav veliko razlik med obema navzven in navznoter ni!

Poglavitne razlike so nov procesor, ultrazvočno namesto optičnega tipala prstnega odtisa, manjša goriščnica kamere z optično povečavo in večja baterija. Razlike v primerjavi z Ultro so bolj ali manj osredotočene na fotografski del. Poleg odsotnosti kamere s periskopskim objektivom in fizično manjšega tipala glavne kamere so še manjše razlike v objektivih.

Procesor je v obeh telefonih enak, a ker velikosti nista enaki in naj bi imela Ultra boljše hlajenje – česar ne moreš preprosto preveriti – so manjše razlike v segrevanju (morda tudi zato, ker sistem dokaj hitro zmanjšuje hitrost jeder, ko so obremenitve visoke in poraba velika). Lanski model me je v tem pogledu razočaral, saj je bilo segrevanje nadvse izrazito in na trenutke že na skrajni meji dovoljenega. Tokrat so naredili določene izboljšave, kajti po poteku običajnih stresnih testov, kljub vročini, na ohišju ne bi mogel peči jajc.

Kar se tiče porabe, so zadeve takšne: stresni test baterijo v eni uri prikrajša za 38 odstotkov (do dve uri in pol delovanja), Genshin Impact za 12 odstotkov (dobrih osem ur), video z YouTuba prek brezžičnega omrežja ob polovično svetlem zaslonu pa za 5 odstotkov (20 ur). Avtonomija je torej podobna telefonom najvišjega zmogljivostnega razreda. Zdržijo do večera, a dosti več od njih nima smisla pričakovati.

Fotografija je druga zgodba!

Xiaomi 15 se v fotografiji ne more meriti z Ultro, a to še zdaleč ne pomeni, da so fotografije občutno slabše. Odsotnost periskopske kamere pomeni, da je fotografski sklop manj vsestranski, medtem ko na svetlobo manj občutljivo tipalo glavne kamere vpliva na za odtenek manj svetle nočne fotografije.

Glavna kamera omogoča izbiro goriščnic 23, 28 ali 35 milimetrov. Izrez iz posnetka glavne kamere za dvakratno povečavo predstavlja ekvivalent 50 milimetrov, sledi teleobjektiv z 2,6-kratno povečavo (goriščnica 60 mm) ter digitalni 120 oziroma 230 milimetrov. Pod »0,6« se skriva širokokotni objektiv z goriščnico 14 milimetrov.

V dnevnih razmerah je praktično vseeno, katero kamero uporabite, če vas ne moti popačena geometrije, manjša občutljivost na svetlobo in odsotnost samodejnega ostrenja širokokotne kamere. Od treh je najboljša glavna z natančnim ostrenjem, bogatimi podrobnostmi, širokim dinamičnim razponom ter doslednimi »predstavami« na prostem in v prostorih. V primerjavi z lani so zdaj boljše tudi fotografije z 2-kratno povečavo. Podobno dobro se obnese telefoto kamera, medtem ko je širokokotna poleg zapisanega podvržena še mehčanju prizora.

Na nočnih fotografijah je opaziti, da je širokokotna kamera najmanj občutljiva na svetlobo. Na njenih fotografijah je veliko temnih področij, kjer se na posnetkih drugih dveh kamer vidijo podrobnosti. Žal so fotografije telefoto kamere za moj okus zdaj preveč mehke zahvaljujoč zmanjševanju šuma in ostrenju ter in vsebujejo manj podrobnosti. Barve in dinamični razpon pa je na vseh fotografijah dober. Zelo podobno je tudi pri videu, kjer sta tako nočni kot dnevni posnetki na zelo visoki ravni.

HVALIMO:
  • Do denarnice bolj prijazna cena
  • Uravnotežene zmogljivosti
  • Dovolj vsestranske kamere
  • Kakovost izdelave
  • Hitro žično in brezžično polnjenje
GRAJAMO:
  • Majhne izboljšave napram lanskemu modelu
  • Ob obremenitvi opazen padec zmogljivosti
  • Kitajski model je opremljen z baterijo večje kapacitete
  • Slabši rezultati širokokotne kamere
Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja