Zvočnik Sony ULT Field 1 sodi v kategorijo, po kateri je verjetno največ povpraševanja in kjer je posledično tudi konkurenca najhujša ter cene zelo podobne, ker si nihče ne more privoščiti, da bi bil opazno dražji. Zato ni čudno, da novinec stane skoraj natanko toliko kot najbolj priljubljeni JBL Flip 5.
Japonski proizvajalec poskuša z novim zvočnikom izstopati vsaj v nečem, in to sta delno oblika, predvsem pa tipka ULT, ki vklopi drugačen zvočni profil z več basi in vse skupaj naredi nekako bolj »polno,« konkretno. To je seveda bolj finta kot kaj drugega, kajti zvočnik bi lahko imel vedno tako nastavljen izenačevalnik, kot ga ima s to tipko, pa ne bi bil nič drugačen. V bistvu me zadeva spominja na tipko »turbo« na PC-jih s procesorji 386 pred kakimi 35 ali 40 leti. Če ni bila vklopljena, računalniki ni deloval s polnimi zmogljivostmi. Kar je pri namiznem očitna traparija, saj ni treba gledati na trajanje baterije in večinoma tudi ne na morebitno pregrevanje. Podobno je tu, le da je denimo za poslušanje podkastov dejansko bolje to nizkotonsko poudarjenost izključiti, ker se brez nje glasovi bolj čisto in razločno slišijo. Toda, za glasbo je basovski profil primeren, ker nekaj tiste udarnosti, konkretnosti, ki je marsikdaj manjka. A to lahko naredi, ker je tudi po preostalem spektru zvočnik dovolj dober. Pogosto poslušamo kakšne zvočnike in slušalke s še močnejšimi basi, ki pa niso prijetni, ker jim denimo manjkajo srednje frekvence, ali pa se visoke popačijo pri višji glasnosti. Tu je uravnoteženost zvoka dobra in glasnosti je hkrati precej ter ne vpliva bistveno na kakovost.
Oblikovno je ta zvočnik nekoliko bližje zaobljenemu kvadru kot valju, ki jih običajno srečujemo, proti sredini se nekoliko zoži. Na obeh straneh ima seveda plastično gumirana zaključka z luknjami, da lahko stoji ali pokonci ali ležeče, pa to ne vpliva na zvok. Priključek USB-C za polnjenje je pokrit s precej debelimi »vratci«, kar je po svoje hecno, saj kakšen drug zmore zagotavljali podobno vodoodpornost s popolnoma izpostavljenim. Za lažje prenašanje naokrog so skozi precejšnje luknje na obeh koncih potegnili kar debele »vezalke«, kar po eni strani deluje inovativno in sveže, po drugi pa je malo odveč na zvočniku, kadar nekje stoji (oz. leži) in opravlja svoje delo. Manj vpadljivi paščki so v tem pogledu boljša izbira. Seveda pa je mogoče to vezalko tudi ostraniti. Zvočnik je dokaj lahek, nekateri podobni (npr. Huawei Sound Joy) so kar občutno težji. Sumim, da je razlog v bateriji, ki tu ni ravno rekordno velika. Slednje se pozna tudi na trajanju, ki ga je uradno za 12 ur, realno pa bi rekel, da bolj za kakih deset pri konkretni glasnosti. Najbrž dovolj za večino načinov uporabe in namenov, vseeno pa bi si želel za polovico več.
Zvočno je torej ULT Field 1 dober, mogoče celo zelo dober, in oblikovno še kar izviren, kaj po ostalo? Povezljivost je solidna, vendar ne popolna, saj zvočnik podpira skoraj najnovejšo različico bluetootha (5.3) in kodek ACC za nekoliko boljši zvok kot prek osnovnega SBC, ni pa podpore za še naprednejši LDAC, ki jo pogosto srečamo pri Sonyjevih slušalkah, in tudi ne hkratne (aktivne) povezave z dvema napravama (npr. telefonom in računalnikom ali dvema telefonoma). Možno pa je dva tovrstna zvočnika združiti v stereo par.
Tu pa se žal zmožnosti zaključijo. Aplikacija Music Center omogoča še nekaj malega nastavljanja izenačevalnika, vendar samo s tremi drsniki namesto običajnih petih, pokaže odstotek baterije in »integrira« glasbene storitve, kar pa je samo privid, saj v resnici zgolj zbere na kup bližnjice do njihovih aplikacij. Želel bi si kakšne indikacije, kakšen je nivo baterije, tudi na samem zvočniku. Denimo z nekaj diodami, od katerih bi vsaka predstavljala 20 ali 25 odstotkov. (Mimogrede, napačno se mi zdita postavljeni tudi tipki za glasnost. Če naj zvočnik pokonci stoji, kot ga definira vezalka, bi morala biti plus zgoraj in minus spodaj. Pa tudi večji bi morali biti.) Zelo pogrešam kakšen analogni vhod (3,5 mm), da bi lahko zvočnik uporabljal tudi z računalnikom, ki nima bluetootha (ali, če ga ima, brez zakasnitve za opravila, kjer je to izjemno pomembno, kot denimo pri montiranju videa), mogoče še s kakšno drugo napravo. Mikrofon za telefonske pogovore ali videokonference je vgrajen, vendar je treba govoriti precej glasno ali pa imeti zvočnik povsem ob sebi, da oni na drugi strani slišijo povsem razločno.
S ceno okrog 140 evrov je ta zvočnik povsem konkurenčen in komur je v prvi vrsti pomembna kakovost zvoka, naj ga ima v ožjem izboru. Toda od znamke, kot je Sony, bi si vseeno želel nekaj več funkcionalnosti in dodatnih možnosti uporabe, ki pa jih ULT Field 1 žal ne ponuja.
HVALIMO:
- Dober, poln zvok (še posebej z nastavitvijo ULT)
- Zanimivo oblikovanje
- Dokaj lahek
- Zmerna cena (sploh glede na znamko)
- Bluetooth 5.3 in kodek AAC
- Dva je mogoče združiti v stereo par
GRAJAMO:
- Nobenega analognega vhoda
- Med telefoniranjem je treba govoriti zelo glasno
- Ni podpore za kodek LDAC
- Ne omogoča povezave z dvema napravama hkrati
- Trajanje baterije ni rekordno dolgo
- »Vezalka« za prenašanje je domiselna, a ne najbolj praktična rešitev
- Aplikacija ne nudi ničesar zares uporabnega
Brez komentarjev