KRATKI TEST Roomba Max 10: Največ česar je Roomba (za enkrat) sposobna!
Marjan Kodelja 29. novembra 2024 ob 12:52

Z dodatkom za pranje in sušenje krpe je najbolj izpopolnjen robotski sesalnik Roomba dosegel raven, ko nekaj časa zlahka nanj pozabite, ne da bi to vplivalo na učinkovito sesanje in brisanje tal.

Drugačna oznaka nakazuje pomembno nadgradnjo modela Roomba j9+ iz lanskega leta. A bolj kot sem gledal tehnične podatke in tehtal občutke uporabe obeh, bolj se mi je dozdevalo, da sta pravzaprav zelo podobni zverinici. Ob tem, da je polnilni postaji novejše poleg praznjenja koška in polnjenja posode za tekočine dodano še pranje in sušenje krpice. Ne dvomim, da se v programskem drobovju skriva še kaj, a nisem opazil, da bi imelo večji vpliv na obnašanje in učinkovitost robota.

Čas polnjenja baterijedo tri ure
Avtonomija120 minut
Baterija4.200 mAh (LFP)
Mere (robota)33,9 x 8,7 cm, 5 kg
Mere (priključna postaja)51 x 40,1 x 44,6 cm, 10,45 kg
Cena (brez popusta)1.499

Ker sem ga posredno že preizkusil, bom tokrat ponovil najbolj pomembne ugotovitve. Robot se najprej giblje po prostoru in še na koncu čisti robove, odlično prepozna in se izmika predmetom ter ker se poleg kamere zanaša tudi na tipalo dotika, se stisne celo na področja, ki so za tekmece z laserskim tipalom »nikogaršnja« zemlja. V mojem stanovanju Roombe sesajo bolje, saj gredo za zavese in se stisnejo do roba pod vrati omar. Podobno je z brisanjem. Dvig krpe na hrbet preprečuje nepotrebno vlaženje tal, če tega nočemo oziroma vlaga celo poškoduje tla. Ne gre samo za preprogo. Težave se lahko pojavijo na povoskanem lesu, laminatu z režami med ploščami in še na nekaterih na vlago občutljivih materialih.

Uporaba kamere namesto laserja seveda povzroča drugačne težave. Naš robot ne more sesati v popolni temi in za gradnjo dovolj podrobnega zemljevida, ni vedno dovolj ena sama »spoznavna« vožnja. Čeprav je aplikacije Irobot Home nadvse preprosta, si po zdaj že večletni uporabi vseeno želim še kakšne bolj banalne funkcije. Na primer te, da ad hoc na zemljevidu označim sobe, v katere ga želim zgolj enkrat poslati. Brez oblikovanja priljubljenega opravila in njegove uvrstitve v seznam. Sicer je uporaba le teh preprosta. Ko zgradi zemljevid in primerno uredite razmejitve sob, jih imenujete ter vanj po potrebi vrišete prepovedana in področja posebne pozornosti, bo upošteval tudi vrstni red, po katerem želite, da opravi z njimi. S tem sem imel nekaj manjših težav, saj na začetku ni vedno upošteval vrstnega reda, nakar se je čez nekaj časa unesel. Zdi se mi, da je to povezano s potrebo po več vožnjah, predno je zemljevid v njegovi glavi dovolj podroben. Možnost je zanimiv, ker lahko za vsako sobo posebej določimo, kaj želimo, da tam počne – naj sesal in briše, ali samo sesa, s kakšno močjo naj sesa, in kako vlažno bo krpa za brisanje. Vrstni red čiščenja naredite sami ali počakajte, da vam ga predlagal robot. Kot še nekateri drugi zmogljivejši modeli Roomb, ima tudi ta funkcijo detektiva za smeti, ki prepozna raven umazanije v sobah in skladno predlaga vzorec čiščenja.

Novost ni torej toliko robotski sesalnik, temveč njegova postaja. Praznjenju koška in dotakanju tekočine so dodali še pranje in sušenje krpe. Za pranje je v dnu dodana valček, ta se vrti, medtem ko robot miga sem ter tja v prostoru, ki je namenjen njegovemu počitku. Mehanizem dodaja vodo iz posode za čisto in jo črpa v posodo za umazano. Za koliko časa zadošča zaloga čiste tekočine, je odvisno od pogostosti čiščenj, a po mojih ocenah boste prisiljeni odlite umazano in doliti čisto enkrat na teden.

Sušenje krpe, ki je pomembno, da se v vlažni ne zaredijo mikroskopsko majhni neželeni organizmi, je druga pesem. Za sušenje s hladnim zrakom so se odločili, ker je energijsko manj potratno. A žal manj učinkovito in dolgotrajnejše. Več ur traja in na koncu krpa ni bila popolnoma suha. Ne bi me presenetilo, če bodo v naslednji generaciji v postajo vgradili grelnik zraka oziroma celo omogočili, da se odločimo, ali želimo sušenje in če ga, s toplim ali mrzlim zrakom. Tehnično gledano to ne bi bila nikakršna težava.

Dostop do posod je od strani, zato je zgornja površina postaje primerna za odlaganje časopisov ali mesto za lončnice, ki nekoliko zakamuflira sicer lep, a vseeno vizualni tujek v nekaterih skrbno negovanih domovih. Ob tem je treba upoštevati še minimalno razdaljo od postaja do prve »ovire« okoli enega metra, kajti zaradi česarkoli bližje, se zna robot ustaviti in protestno zahtevati pomoč. Enkrat se mi je to zgodilo, vendar naj v njegovo opravičilo povem, da je bil stol res oddaljen vsega pol metra, in Roomba se ni niti dobro zapeljala s postajo, ko je že trčila vanj.

Roomba Max 10 sodi v skupino robotskih sesalnikov, ki jih brez skrbi zaženete kadarkoli podnevi (ponoči ob prižganih lučeh) in bodo opravili nalogo kljub številnim predmetom na tleh in večjim oviram, ter se brez zapletov ponovno vrnili na polnilno postajo. Da bi robot kjerkoli obstal, se v karkoli zapletel ali ne bi našel poti do postaje, se mi v slabih dveh tednih ni nikdar pripetilo.

HVALIMO:
  • Celovita rešitev, ki ne zahteva veliko vzdrževanja
  • Natančna zaznava preprog in upoštevanje področji, kjer ni dovoljeno brisati
  • Čiščenje ob robovih in okoli ovir
  • Dobro zazna predmete na tleh
  • Samo eno tipalo (kamera) za navigacijo in prepoznavo predmetov (manj možnosti okvar)
GRAJAMO:
  • Sušenje s suhim zrakom ni učinkovito kot sušenje z vročim
  • V aplikaciji pogrešam možnost, določanja sob za čiščenje, mimo oblikovanja priljubljenih opravil
  • Manj natančen zemljevid (v primerjavi z zemljevidi robov z laserskim tipalom
  • Za moj okus previsoka cena
Roomba Combo 10 Max + postaja AutoWash
  • UČINKOVITOST SESANJA
  • UČINKOVITOST BRISANJA
  • KAKOVOST IZDELAVE
  • PREPROSTOST UPORABE
  • PREPROSTOST VZDRŽEVANJA
  • RAZMERJE MED CENO IN KAKOVOSTJO
  • DOSTOPNOST DODATKOV IN SERVISA
4.1

Naj kupim?

Vprašanje je hipotetično in odgovor enak, kot ga podajam ob vsakem dragem sesalniku. Nedvomno se splača zanj zapraviti več, ker je poskrbljeno za servis in dostop do rezervnih delov, zato ga boste brez večjih težav uporabljali naslednjih pravljičnih sedem let (morda še dlje). Toda težko je na enkrat odšteti toliko denarja, ko veš, da nekatere cenejše Roombe ravno tako odlično čistijo, ob nekoliko pogostejšem vzdrževanju. Nekoč sem dejal, da je meja, koliko sem pripravljen zapraviti za robotski sesalnik nekje med 500 in 600 evrov in nobenega gospodarnega razloga nima, da se je še naprej ne bi držal. Seveda si želim funkcij in sposobnosti tega robota, toda eno so želje in drugo debelina denarnice.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja