KRATKI TEST Roborock S8 MaxV Ultra: Škoda, da med izboljšavami ni algoritma premikanja!
Marjan Kodelja 16. septembra 2024 ob 13:15

Po zaslugi samozadostnih robotskih sesalnikov so cene podivjale, medtem ko Kitajci na vse pretege iščejo, kaj bi vanje še vgradili, da bi bili zanimivejši. Robot na tokratnem testu ima dve takšni inovaciji – majhno okroglo blazinico za brisanje tal in stransko metlico na iztegljivi roki. Vas zanima, za kaj sta uporabni?

Ker so na obzorju že nove ideje, roboti bodo premagovali do štiri centimetre visoke pragove, in nasproti vrteči blazinici za brisanje se pri modelih, ki jih imajo namesto enovite krpe, selijo na premične ročice, sta tokratni nadgradnji Roborocka že skoraj zastareli. To ne pomeni, da nista uporabni. Ena celo bolj kot druga, a se zdi, da nista izkoriščeni, kot bi morali biti. Roborock se na vse pretega otepa prilagoditve algoritma premikanja, da bi šele na koncu čistil robove prostorov in se, poleg na lasersko tipalo, zanašal še na druga. S tem bi poskrbel, da bi njegovi roboti optimalneje čistili, ob morebiti redkih, pa vendarle mogočih primerih, ko stranska metlica ne doseže roba cokla centimeter ali dva globlje on linije vrat omar oziroma ne najde poti pod posteljo pokrito z do tal segajočim posteljnim pregrinjalom (ali za zavese).  

Baterija in moč5200 mAh, 60 W
Navedena sesalna moč10.000 Pa
Prostornina koška za smeti
in posode za vodo
270 in 100 ml
Čas delovanja (z enim polnjenjem)do 180 minut
Čas polnjenja baterijedo 6 ur
Mere353 x 350 x 103 mm
Teža (robota)4,2 kg
Cena1.500 €

Tokratni robot je nadgradnja lanskega modela Roborock S7 MaxV Ultra. Sprememb je veliko, začenši s preoblikovanjem samočistilne postaje s funkcijami praznjenja koška, polnjenja posode za vodo ter čiščenja in sušenja manjše blazinice in krpe za brisanje tal. Mehanizem čiščenja ostaja ena, le vrečko za smeti so iz vrha premaknili spredaj pod obema posodama za čisto in umazano vodo, kjer je še manjša posoda s čistilom, v kolikor se boste odločili zanj. Oboje je skrito za lično ploščo, ki jo na mesti držijo magneti. Prostornina posod ni kaj prida povečana, tako da ostaja moja lanska ocena, da boste prisiljeni, pri kolikor toliko pogosti uporabi funkcije brisanja tal, na primer vsak drugi dan, doliti svežo in odliti umazano enkrat tedensko. Ker sta zgoraj, ne morebiti ob strani, zgornja površina postaje ne more služiti kot polica, na katero postaviti na primer lončnico in na ta način razmeroma veliko plastično »škatlo« lepše zliti s prostorom.

Ob ogromni moči sesanja, ne spomnim se, da sem kdaj slišal za tolikšno, ki je običajno na voljo kratek čas, kajti v nasprotnem bi baterija prehitro izpustila dušo, je stranska metlica zdaj na premični ročici. Razlog temu je čiščenje pravokotnih robov, bodisi sten ali med pohištvenimi elementi, ki so za druge robote nikogaršnja zemlja. Robot ob zaznavi pravokotnega kota dejansko premakne ročico, a kot sem dejal, bi jo zlahka še v kakšnih drugih primerih, vendar tega nisem opazil. Po drugi strani krtači nista bili deležni sprememb. Zaradi odstranljivih stranskih čepkov je zavite lase ob straneh lažje odstraniti, a se zaradi gumijastih reber še vedno radi zavijajo okoli njih. Kadar se to zgodi, je najbolje v roko prijeti škarje ali nož.

Zraven običajno oblikovane krpe za brisanje tal, ki vibrira štiri tisoč krat na sekundo in je na dvižnem modulu, ki jo po potrebi dvigne od tal za največ dva centimetra, je ob strani še manjša vrteča blazinica. Njen namen je jasen. Glavna krpa ne seže do krajnega roba robotovega ohišja. V prostoru ne povzroča težava, saj se vzporedne poti prekrivajo. Težava spet povzročajo robovi, ki zaradi tega ostajajo nepobrisani. Razen v tem primeru, kajti blazinica je v ravnini z robom ohišja. Ker mora postaja oprati tudi blazinico in ob strani njej namenjeno čistilno »posodico«.

Spet so delno nadgradili aplikacijo, v kateri je več možnosti nastavljanje. Marsikdo se je bo ustrašil, saj sodi med tiste, ki v roke dajejo možnost vplivati na vsako podrobnost delovanja robota. Od oblikovanja zemljevida in umeščanja pohištva vanj do rutin, preko katerih robotu zapoveste, kaj od njega želite v določenih razmerah. Omogočeno je celo oblikovanja zaporedja sob, po katerem želite, da čisti, česar ne omogoča ravno veliko robotov. Obenem je dokaj samozadosten, saj prepozna področja z več smeri oziroma predmete na tleh, katerim se izogne. Pri tem uporablja sprednji kameri, ki sta uporabni še za nadzor prostora. V tej funkciji ga pošljete po poljubni poti in ob tem spremljate okolico. Nekakšna nadzorna kamera na kolesih torej.

HVALIMO:
  • Zaznava preproge in samodejni dvig elementa s krpo
  • Velika sesalna moč in krtača brez ščetin
  • Samočistilne funkcije postaje
  • Prepoznava in izogibanje predmetom
  • Odlična navigacija v prostoru
GRAJAMO:
  • Nespremenjen algoritem premikanja
  • Sprednja kamera ne zazna nižjih predmetov
  • Še vedno zoprno čiščenje krtač
  • Več možnosti v aplikaciji
  • Večja zapletenost ob nejasnosti glede robustnosti izdelave (in zagotovljene poprodajne podpore)
Roborock S8 MaxV Ultra
  • UČINKOVITOST SESANJA IN BRISANJA
  • KAKOVOST IZDELAVE
  • PREPROSTOST UPORABE
  • PREPROSTOST VZDRŽEVANJA
  • RAZMERJE MED CENO IN KAKOVOSTJO
  • CENA DODATKOV (KRTAČE, FILTRI,...):
4.3

Naj kupim?

Dokler ne pride naslednik, je S8 MaxV Ultra najboljši robot v ponudbi podjetja Roborock. Nudi veliko, deluje brez težav in se izogiba predmetom, nakar postaja poskrbi za večino vzdrževanja. Preostane vam redno dolivanje (in odlivanje) vode iz posod, občasno čiščenje mehanizma pranja krpe in blazinice ter odstranjevanje v krtače zavitih las (ali vrvic). Ostalo naredi robot sam, ob tem, da njegovo delo nadzirate od daleč preko aplikacije. Odličen robot, katerega nakup se vam bo izplačal, v kolikor ga boste uporabljali sedem ali morda še kakšno leto dlje. 

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja