Najkrajše ga ocenim takole. Prijeten videz, razmeroma hiter procesor, ki malo opeša med poganjanjem najbolj zahtevnih iger, lep zaslon in ena kamera, ki po mojem mnenju nima česa početi na sodobnem telefonu, naj bo še tako cenovno dostopen!
Ker je »najmočnejši« in obenem najbolj izpopolnjen od peterice modelov družine Redmi Note 13, je bilo sklenjenih najmanj kompromisov. Nekaj so jih morali in med njimi so tudi takšni, ki znajo koga zaboleti. A kot celota je Redmi Note 13 Pro+ zanimiv telefon, ki za pošteno ceno nudi razmeroma veliko. Še boljše pa se boš počutil čez nekaj časa, saj pocenitev ni izključena. Morebiti boš celo »prišparal« stotaka.
Oblikovno ne izstopa (ne navzgor ne navzdol)
Oblika ohišja ni nič posebnega. Ne slaba, a tudi ne dobro. Nekaj vmes, zaradi česar se bo telefon zlil v povprečju. Zaslon je sicer zaščiten z zanesljivim utrjenim steklom, ki se bohoti še na hrbtu. Ne rečem, da me ni pritegnila bleščeča površina, a verjetno iz napačnega razloga. Prstni odtisi se za moj okus preprosto preveč poznajo, kar se kljub pogostemu brisanju vidi na fotografijah.
Procesor | MediTek Dimemsity 7200 Ultra (2,8 GHz) 4 nm, Mali-G610 MC4 |
Omrežja | GSM/ HSPA/ LTE / 5G |
Ohišje | Gorilla Victus, okvir iz aluminija, IP68 |
Zaslon | 16,9 cm (6,67 palca), 1220 x 2712 pik, 120 Hz, 1800 kandel (vrhnja) |
Kamere | glavna: 200 MP, f/1,7, optična stabilizacija širokokotna: 8 MP, f/2,2, 120˚ bližinska: 2 MP, f/2,4 sprednja: 16 MP, f/2,4 |
Vmesnik: | Wi-Fi 6, Bluetooth 5,4, NFC, satelitski sprejemnik |
Biometrija | tipalo prstnega odtisa pod zaslonom |
Operacijski sistem | Android 13, uporabniški vmesnik MIUI 14 |
Pomnilnik | 12 GB RAM, 512 GB |
Baterija | 5000 mAh, 120-vatno polnjenje |
Mere in teža | 161,4 x 74,2 x 8,9 mm, 199 g |
Priporočena cena | 529 € |
Zaradi velikega zaslona ga je lažje uporabljati z dvema kot z eno roko, a kljub temu je rokovanje z njim udobno. Ne drsi iz dlani, kot sem pred testom zaradi gladke površine pričakoval in oprijem je zaradi tankih in rahlo zaobljenih bokov prijeten. Tozadevno me ni razočaral, a še posebej me je razveselila visoka vrhnja svetilnost, ki pripomore, da je zaslon lepo čitljiv celo med uporabo na prostem, ko nanj sijejo močno sončni žarki. Nikoli ni prijetno fotografirati na slepo zaradi odbojev in nizke svetilnosti, ki je pogosta v tem razredu naprav, ko iščeš najboljši kot fotografiranja. Da jeze zaradi slabše čitljivega zaslona med brskanjem, gledanjem vsebin in igranjem niti ne omenjam.
Od moči se ne bo ravno razpočil
Med testiranjem telefonov pogosto pomislim na igre, to pa zato, ker sodijo vrh stvari, ki jih na telefonu počneš. Jasno je, da si vsi ne moremo privoščiti vsako leto najboljšega telefona, še manj si ga lahko privoščijo mladi, zato je pomembno, da je praktično vsak telefon sposoben vsaj za silo poganjati zahtevne igre. Vgrajeni procesor je v tem rangu. Za silo bo šlo, toda zaradi ne pretirano velike moči, mimogrede ta doseže približno polovico zmogljivosti, ki so jih sposobni najboljši procesorji, je izkušnja igranja grafično najbolj zahtevnih iger na maji še sprejemljivega.
Da je procesor manj močan, ni vedno slabo. Občutno manj se greje in porabi manj energije. Že nekaj mesecev je tega, odkar sem imel zadnjič v rokah napravo, ki se je tako nežno grela med 30-minutnim obremenitvenim testom. Manjši padec hitrosti jeder je sicer opazen, toda gre za premico z nadvse položnim naklonom. V tem času niti poraba energije ni pretirana. Dobrih deset odstotkov. Pet ur delovanja pri največji možni obremenitvi je zlahka dosegljivih. Od tu moja napoved, da baterija brez večjih težav zdrži dva dneva.
Ostale elektronika, ravno tako to valja za kamere, o katerih bom več povedal kasneje, se giblje med toplim in hladnim. Na topli strani so velika baterije s podporo hitremu polnjenju, obilen pomnilnik in zaslon. Če nisi ravno »pikolovski«, potem nanj ne boš imel večjih pripomb. Zdi se mi ravno prav velik z razločljivostjo, ki ni na oni strani, ko zaradi številčnosti pik naraste poraba in ne na strani visoke polne razločljivosti, ki počasi postaja premajhna. Kaj pa je hladni strani? Večina ostalega, a ponajprej zvočnika, ki ne dosegata povprečja ne v glasnosti ne v kakovosti zvoka. A kaj bi se repenčil, ko je jasno, da za resno slušnost potrebuješ večji zvočnik ali brezžične slušalke.
Tri leta miru. Kaj potem?
Za nov telefon, čeprav je bil na Kitajskem predstavljen že pred leti, ni najboljša popotnica Android 13. Verjamem, da so različico štirinajst rezervirali za njihov naslednji telefon, ki ravno tako nosi številko 14, pa vendar. Spodobil bi se najnovejši sistem, kajti ob obljubljenih treh nadgradnjah bi to pomenilo eno sodobnejšo različico več.
Uporabniškega okolja še niso dali na prepih. Dejal sem že, da ga je Xiaomi v zadnjih letih prečistil in nekoliko približal okusu zahodnih uporabnikov, a se nekaterih zadev še vedno držijo kot pijanci plota. Zaradi stalnega potrjevanja in sprejemanja pravil uporabe in ne vem več česa vsega, je postopek aktivacije naprave vse bolj nadležen ter za moj okus je občutno preveč že nameščenih aplikacij. Čeprav se jih večino zlahka znebiš, potrebuješ le nekaj časa, si želim bolj minimalističnega in manj natrpanega okolja.
»Houston«, ponoči imamo problem
Razen za prikaz fotografije na dobrem zaslonu telefona bližinske fotografije zaradi premajhne razločljivosti ne dosežejo namena. S tem seveda nisem povedal ničesar novega. Drugi dve zadnji kameri sta boljši. Še posebej glavna z 200-milijonskim tipalom, ki se razmeroma dobro obnese v vseh svetlobnih razmerah. Edino, kar mi ni bilo najbolj všeč, so bile občasno izprane barve, ki so se pojavljale v razmerah nekje med odličnimi in nadvse slabimi svetlobnimi razmerami.
Medtem ko na dnevnih fotografijah večjih napak ne najdem, razen, da je tipalo širokokotne kamere premajhne ločljivosti, da bi bilo na fotografijah dovolj podrobnosti. A kljub temu bodo marsikoga zadovoljile. Drugače je v zahtevnejših svetlobnih razmerah, ko se enakost barv podre. Na širokokotnih fotografijah niso več naravne oziroma takšne, kot so na običajnih in povečanih fotografijah glavne kamere. Nima smisla iti v podrobnosti. Ker so širokokotne fotografije ponoči mehke (nejasne) in s premalo podrobnosti, raje uporabljal glavno kamero, kadarkoli je to mogoče.
Popolnoma enako je s snemanjem videa. Dnevni so dobri, a ponoči se hitro prikradejo nejasnosti in težave z ostrenjem. A čisto neuporabni niso. Oziroma spet bom uporabil frazo, da so boljši, kot sem pričakoval glede na v telefon vgrajeno elektroniko.
HVALIMO:
- Dostopna cena, ki bo morebiti čez nekaj časa še boljša
- 200-milijonska glavna kamera
- Dobro uravnotežene zmogljivosti
- Lep zaslon
- Spodobno trajanje baterije
- 120-vatno polnjenje
GRAJAMO:
- Brezzvezna bližinska kamera
- Slabše nočne fotografije
- Povprečna oblika in kakovosti izdelave
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G
- OBLIKA IN IZDELAVA
- ZASLON
- FOTOAPARAT
- DELOVANJE
- PROGRAMSKA OPREMA IN DODATNE FUNKCIONALNOSTI
- CENA
Naj kupim?
Vsekakor je telefon treba vzeti v obzir, če iščeš dobro napravo s ceno okoli petsto evrov. Seveda bi lahko bil boljši, a potem ne vem, kaj ostane za prihodnje leto. Pravzaprav je vse v in na njem v ali malo nad povprečjem razreda, zaradi česar se upam trditi, da bo zadostil potrebam manj do srednje zahtevnim uporabnikom. A z nakupom bi še malo počakal. Xiaomi je namreč znan po tem, da pogosto po preteku meseca ali dveh zniža ceno.
Brez komentarjev