KRATKI TEST Microsoft Surface Pro (11): Odličen, vendar v njem ne vidim nobene resne prednosti! 
Marjan Kodelja 9. avgusta 2024 ob 06:27

So prenosniki s procesorjem Snapdragon slepo črevo evolucije? Če so, za to niso krivi izdelovalci, niti proizvajalec procesorjev, temveč Microsoft, ki bi spet rad udobno sedel na dveh stolih.

Apple je dokazal, da so procesorji arhitekture ARM sposobni poganjati zahtevne programe in so zato primerni za prenosnike. Toda prehod je storil, tako kot je treba. Prekinil je s preteklostjo, konkretno s procesorji Intela in jasno in glasno povedal, da bodo od zdaj uporabljali le svoje. Kdor je hotel ostati v razmeroma udobnem ekosistemu, je bil prisiljen programe prilagoditi novi arhitekturi. Ali pa se posloviti. Daleč od tega, da bi bilo podobno v taboru operacijskega sistema Windows. Zgolj od dobre volje razvijalcev je odvisno, ali bodo programe prilagodili. Razumljivo, zakaj bi jih. Ogromna večina PC-jev ima in bo imela prenosnike s procesorji AMD ali Intel, kjer ni nikakršnih težav, in zgolj peščica s Snapdragonom.

Kje (če sploh) ima Surface Pro prednost?

Konkretno v primeru »ne tiča ne miši« Surface Pro pa imam še en pomislek. Razmišljam že zelo dolgo, najmanj od takrat, ko sem dobil na test prvega, a res ne vidim, na katerem področju se tablični računalnik z operacijskim sistemom Windows obnese bolje od čistokrvnega prenosnika ali klasične tablice (s sistemom iOS ali Android). Z univerzalnostjo so vedno križi in težave. Že res, da je občasno lažje imeti pri sebi samo tablico in delati prek zaslona na dotik, vendar to hkrati pomeni, da je udobje tipkanja na odstranljivo mehko tipkovnico najmanj za razred in raje za več razredov manjše!

ProcesorQualcomm Snapdragon X Plus
Pomnilnik16 (RAM)/512 GB
Zaslon33 cm (13-palčni), 2.880 x 1920 pik,
razmerja 3:2, 120 Hz
Baterija53 Wh
PriključkiUSB tipa C – Thunderbolt 4 (2)
VmesnikiWi-Fi 7, Bluetooth 5.4
Kamere1440p (sprednja), 10 MP zadnja
Mere287 x 209 x 9,3mm
Teža s tipkovnico879 g
GeekBench 6– baterija2.288 (jedro), 12.416 (več-jedr), 19.997 (GPU)
GeekBench 6 – napajalnik2.471 (jedro), 13.328 (več-jedr), 19.618 (GPU)

Kljub pomislekom je Surface Pro odlično izdelana naprava z zmogljivimi elektronskimi komponentami. Prednost procesorske arhitekture ARM se kaže v uravnoteženih zmogljivostih, ko deluje na baterijo ali je priključena na napajalnik, česar ne moremo reči za prenosnike z običajnejšimi procesorji. Prednost, ki bi prišla še bolj do izraza, ko ne bo več razkoraka med programi, ki delujejo, in tistimi, ki niso prilagojeni procesorju. Dovolj velika težava je že nedelovanje nekaterih Adobovih programov, da iger sploh ne omenjam. Veliko jih ne deluje. Zaradi zaščite pred nelegalno uporabo ali pa prosto zato, ker ni ustreznih gonilnikov. Menili boste, da so to pač otroške bolezni, ki jih mora nova osnova preboleti. Že res, a nikar ne pozabite, da je Microsoft pred leti že poskusil s procesorji ARM in se opekel. Zakaj bi bilo tokrat drugače? Dodatno stvari oteži, da se nekateri programi zanašajo na emulacijo, kar odščipne dobršen del njihovih prednosti. Predvsem nižjo porabo ob enakih zmogljivostih.

Umetna inteligenca za enkrat še okrasek

Podobno je s pretiranim poudarjanjem umetne inteligence. Težave z njo so zopet večplastne. Microsoftov Copilot seveda dobro deluje, vendar sam po sebi ne bo dovolj. Dokler ne bo cela vrsta uporabnih algoritmov, ki bodo izkoriščali nevronske enote procesorjev, toliko časa bo umetna inteligenca na prenosnikih bolj za okras. In ne pozabimo, da so enoto dobili tudi procesorji Intel in AMD, s čimer so Qualcommovi izgubili pomembno prednost.

Ko je Qualcomm predstavil procesorje za prenosne računalnike s sistemom Windows, je le te pričakovano pospremil z laboratorijskimi testi, ki so izkazovali njihovo superiornost nad vsemi z izjemo Applovega procesorja M3. Geekbench 6 tega ni pokazal oziroma so rezultati (najdete jih v tabeli) na ravni najboljših običajnih procesorjev. Podobno je z avtonomijo. Pri polni obremenjenosti (30 minut s programom Cinebench) je baterija v eni uri izgubila polovico napolnjenosti ter 10 odstotkov med predvajanjem videa z Youtube preko brezžičnega omrežja in dve tretjini najvišje svetilnosti. To pomeni, da zlahka uživate do deset ur gledanja video posnetkov, brskanja po spletu in opravljanja manj zahtevnih pisarniških opravil, kjer je prednost procesorja ARM trenutno še največja. Ob upoštevanju, da ima Surface Pro vgrajeno manjšo baterijo kot s prenosniki, ki obljubljajo podobno avtonomijo.

HVALIMO:
  • Kakovostno izdelano ohišje in vrhunske vgrajene komponente
  • Odličen zaslon ter uporabno zaslonsko razmerje 3:2
  • Snapdragon X z zmogljivostjo najboljših procesorjev Intel in AMD
GRAJAMO:
  • Še vedno previsoka cena
  • Ne delujejo (še) vsi programi za okolje Windows
  • Mehko tipkovnico je težje uporabljati v naročju
MS Surface Pro (11. generacija)
  • OBLIKA IN IZDELAVA
  • ZASLON
  • OPREMLJENOST IN DELOVANJE
  • TRAJANJE BATERIJE
  • RAZMERJE MED CENO IN ZMOGLJIVOSTMI
3.9

Naj kupim

Naj se še tako trudim, poleg tega, da ne vidim prav jasno, na katerih področjih se bolje obnesejo tablični računalniki z Windowsi od prenosnikov bolj običajne zasnove, za enkrat tudi še ne vidim, kje v Microsoftovem ekosistemu imajo prednost procesorji Qualcomma. Opazi sem, da baterije zdrži dlje med pisarniško uporabo, a se obenem sprašujem, ali je to dovolj, da bodo tokrat računalniki s procesorji ARM prišli do veljave še kje drugje kot le v Applovih računalnikih?

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja