KRATKI TEST Huawei FreeArc: Zlepa ne padejo dol, a hude kakovosti zvoka zaradi zasnove ni pričakovati
Marjan Kodelja 17. marca 2025 ob 06:05

Namenjene so tekačem, kolesarjem in morda še komu, ki jim je nadvse pomembno, da so udobno in stabilno na svojem mestu ob slišnosti dogajanja v okolici!

Barva pistacije je zanimiva, celo bolj od bele ali črne, ki sta ravno tako na voljo. Med aktivnostjo na prostem ni treba biti preveč uniformiran, zato bi sam izbral to malo bolj izzivalno barvo. Ampak kot vedno bistvo ni v barvi. Skriva se v kombinaciji zadovoljivega zvoka, kljub temu da ušesna čepka slonita nad in ne v slušnem kanalu, s stabilnostjo in udobnostjo.

Velikost in masa slušalke45,4 x 18,35 x 47,5 mm; 8,9 g
Velikost in masa škatlice67,8 x 67,8 x 26,5 mm; 67 g
Baterija (slušalka/škatlica)55 / 510 mAh (10 W polnjenje)
Uradna avtonomijado 7 ur in do 28 z zalogo v škatlici
VmesnikBluetooth 5,2 (kodek ACC in SBC)
Zvočni gonilnik17 x 12 mm
Povečana odpornostIP57
Priporočena cena129 €

Slušalki, pri tej zasnovi ne moremo govoriti o čepkih, saj ničesar ne »rinemo« v uho oziroma slušni kanal, sta prevlečeni z mehko plastjo, ki zagotavlja primerno udobje in preprečuje, da bi se drgnili ob kožo. Del z zvočnim gonilnikom (pogosta je uporaba ne najbolj posrečenega izraza avdio fižolček) tik nad odprtino slušnega kanala drži zanka, ki je na koncu odebeljena in rahlo obtežena. Po zaslugi takšne zasnove ostanejo trdno na mestu tudi v primeru močnejšega premikanja glave (in celega telesa), kar je pogosto med tekom, kolesarjenjem in drugimi športnimi aktivnostmi. Ohišje je obenem zaščiteno proti pršenju vode in proti prahu, kar jih dela primerne za uporabo na prostem v vseh vremenskih razmerah. Niso pa vodotesne in jih raje ne imejte v ušesih, ko skočite v vodo.

Delovanje na dotik občutljivih površin prilagajate v aplikaciji AI Life, kjer obenem izbirate primeren že oblikovan zvočni profil ali oblikujete svojega s preprostim izenačevalnikom zvoka. Uporaba aplikacije ni nujna. Večini bo zadoščal privzeti profil in obstoječe komande za preskok na naslednjo ali predhodno skladbo, sprejem klica in prilagajanje glasnosti. Kot vedno upravljanje z dotikom zahteva nekaj prilagajanja. Žal ta model slušalk nima tipal za zaznavo položaja, zato ni ne duha ne sluha o funkciji, ki bi zaustavila predvajanje, ko bi eno slušalko sneli z ušesa. Aplikacija je v Applovi tržnici, s čimer je omogočena povezava slušalk z napravami s sistemom iOS, medtem ko jo morajo uporabniki telefonov s sistemom Android sneti s Huaweieve spletne strani.

Zasnove ravno tako ne dovoljuje funkcije aktivnega dušenja hrupa. Ta ne bi imela pravega smisla, saj je bistvo teh slušalk to, da poleg glasbe slišimo tudi dogajanje okoli sebe. Edino dušenje je povezano s telefonskim klicem, ko mikrofon skuša čim bolje odpraviti moteče hrupe. V tem so po zagotovilih sogovornikov še kar učinkovite, a so se pritožili, da je moj glas zvenel kovinsko (zamolklo).

Avtonomija slušalk je v sorazmerju z odsotnostjo dušenja in razmeroma velikim prostorom za večjo baterijo, uradno dobrih do sedem ur. S polno škatlico do 28 ur (skupno). Resnična je odvisna od jakosti zvoka, pri čemer ni nezanemarljivo, da v večini primerov prav tiho ne more biti zaradi glasne okolice. Bolje je torej upoštevati resničen vzorec uporabe, v katerem je po slabih treh urah baterija v škatlici (po dopolnitvi zaloge v baterijah slušalk) padla na 80 odstotkov. Prek palca torej zaloga energije v škatlici zadošča za približno 15 ur predvajanja, kar je z upoštevanjem dejstva, da sta bili bateriji v slušalkah povsem napolnjeni, in mojega načina meritve dovolj blizu uradnim navedbam.

Ker je bistvo tega modela slušalk, da vedno slišimo okolje, kakovost zvoka ni prednostna lastnost. Kljub temu pa ne morem reči, da je slaba. Prej zadovoljiva in v okviru pričakovanj. Glede na velikost zvočnega gonilnika so nizki toni (basi) zelo dobri. Ko se premikate po frekvenčnem spektru navzgor, zvok ni več idealen. Srednje frekvence so manj izrazite, medtem ko visokih prej ali slej zmanjka. Nisem pa opazil popačenj, ko je jakost zvoka najvišja. Ob tem je treba upoštevati »odtekanje« zvoka. Čeprav gonilnika »pošiljata« zvočne valove navzdol v slušni kanal, narava zvoka poskrbi, da ga že pri zmerni glasnosti slišijo ljudje v neposredni bližini.

Meni nadvse »ljub« način uporabe je naslednji. Glasbene skladbe naložiš v pomnilnik ure (večina sodobnih to možnost ima), jo povežeš s slušalkami in greš kljub dežju teč, medtem ko telefon ostane na varnem doma. Če morda ne veste, kako do želenih skladb, kajti običajno jih poslušate na YouTubu, je tu priročen recept.

HVALIMO:
  • Stabilnost na ušesu in udobnost
  • Dovolj dober zvok glede na zasnovo (in ceno)
  • Avtonomija baterije
  • Upravljanje z dotikom
GRAJAMO:
  • Aplikacije nudi razmeroma malo možnosti
  • Ne najlepše oblikovana škatlica
  • Slabši visoki toni

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja