KRATKI TEST Honor Magic V3: Še vedno obrtniško najbolje izdelan telefon s prepogljivim zaslonom
Marjan Kodelja 9. novembra 2024 ob 05:51

V istem letu smo na lokalnem trgu dobili dva Honorjeva prepogljiva telefona, ki se hipno spremenita v manjšo tablico. Po zaslugi novejšega procesorja in nadgrajenih kamer je V3 opazno hitrejši in se bolje obnese v fotografski vlogi kot predhodnik.

Honor je še dodatno izpopolnil ohišje telefona, ki je zdaj še za slab milimeter tanjše od modela V2, česar pa roko na srce v praksi ne boste občutili. Edina vidna razlika, ki jo opazite že od daleč, je spremenjena izboklina na hrbtni strani ohišja, kjer se skrivajo precej zmogljivejše kamere. Poleg procesorja, povečane svetilnosti zaslona, izboljšane odpornosti proti vodi in brezžičnega polnjenja sta to glavni razliki med izvedbama Magica V.

ProcesorSnapdragon 8 Gen 3 (do 3,3 GHz); Adreno 750
Omrežja2G, 3G, 4G, 5G
Zaslon (zunanji)16,33 cm (6,43 palca), 1.060 x 2.376 pik, do 120 Hz, LTPO OLED, 5000 kandel (vrhnja)
Zaslon (notranji)20,12 cm (7,92 palca), 2.156 x 2.344 pik, do 120 Hz, LTPO OLED, 1800 kandel (vrhnja)
Kamereglavna 50 MP, f/1,6, 23 mm, optično stabilizirana;
širokokotna 40 MP, f/2,2, 16 mm;
telefoto 50 MP, 3,5x, f/3,0, 90 mm, optično stabilizirana;
sprednja (2 kameri) 20 MP, f/2,2, 21 mm
VmesnikiBluetooth 5,3, WiFi 7, NFC, satelitski sprejemnik
Biometrijatipalo prstnega odtisa v tipki za vklop
SistemAndroid 14, MagicOS 8 (štiri obljubljene nadgradnje)
Pomnilnik12 / 512 GB
Baterija5150 mAh, 66-vatno žično in 50-vatno brezžično polnjenje
Ohišjekovina (magnezij in titan v tečaju), utrjeno steklo; IP8X
Mere (razprt)156,6 x 145,3 x 4,4 mm;
Mere (zložen)156,6 x 74,0 x 9,2 mm
Teža226 g
Cena1.999 € (priporočena)

Če bi bil še tanjši, bi se verjetno zlomil

Verjamem, da je slab milimeter lahko veliko, vendar nisem povsem prepričan, ali gre za pomembno razliko pri debelini običajnega ali prepogljivega telefona. Deset ali devet milimetrov v zloženem stanju, razen kot dokaz mojstrstva, v mojih očeh nima velikega vpliva. Po drugi strani pa je spodbudno vedeti, da je mogoče ohišje stanjšati, ne da bi zaradi tega trpela statika ali kapaciteta baterije. Ker tanjšanje ni vplivalo na nobeno drugo dimenzijo, ostaja uporabnost telefona enaka, bodisi ko ga uporabljate razprtega ali zloženega. Namenoma sem omenil debelino v tej “barbapapovski pozi.” Čeprav je večji zaslon v določenih primerih nadvse koristen, boste še vedno večino vsakodnevnih opravil opravili na sprednjem zaslonu, torej z zloženim telefonom v roki.

Honor se prav tako ni odločil za dodatne spremembe zaslonov. Oba zaslona sta odlična in zdaj še opazno svetlejša, kar je velika prednost pri uporabi na prostem. Posebej izstopa svetilnost sprednjega zaslona, ki je v primerjavi z največjim konkurentom na lokalnem trgu, Samsungovim Foldom, še vedno skoraj običajne širine. Do širine 1080 pik mu manjka le skromnih 20 pik, katerih odsotnost se ne opazi.

Še vedno slabše odvajanje toplote

Hitrejši procesor prinese nove težave. Odvajanje toplote je bilo vedno izziv za telefone s prepogljivim zaslonom, saj se zaradi tečaja, ki preprečuje širjenje toplote, segreva samo ena polovica. Posledično mora procesor precej omejevati hitrost jeder, da prepreči, da bi se temperatura povzpela v območje težav. To ni pretirano skrb vzbujajoče, saj procesor doseže tako visoke obremenitve le med stresnim testom, medtem ko običajna uporaba ni tako dolgotrajno intenzivna. Preprosteje povedano, igralna izkušnja grafično zahtevnih iger, kjer prideta do izraza hitro osveževanje in velikost notranjega zaslona, je dobra in primerljiva z izkušnjo najboljših telefonov na trgu.

Pozitivna stran pa je tudi poraba. Stresni test sicer ne pove, kako dolgo bo baterija zdržala med običajnim vzorcem uporabe, a pokaže razlike med napravami, ko so te obremenjene do skrajnih zmogljivosti. Ura takšnega mučenja baterijo izprazni za 27 odstotkov (skoraj 4 ure delovanja). Do nje je prijaznejše igranje igre Genshin Impact (visoke grafične nastavitve, 30 fsp), ta jo olajša za 18 odstotkov (dobrih 5 ur) in še bolj gledanje videa iz Youtuba ob polovični osvetlitvi notranjega zaslona preko domačega brezžičnega omrežja. Takrat baterija izgubi v eni uri 4 odstotkov napolnjenosti (25 ur).

Da zadevo pojasnim še bolj preprosto. Magic V3 brez težav zdrži do večera celo ob bolj intenzivni uporabi, kar je nenazadnje njegov namen. Dvodnevna avtonomija je sicer mogoča, vendar je odvisna od pogostosti in zahtevnosti uporabe.

Uporabniško okolje zahteva še nekaj »prevetritve«

Sam sebi sem že tečen, ko vedno ponovno razlagam, da videz uporabniškega okolje Honorjevih, pravzaprav večine kitajskih proizvajalcev, (še) ni tam, kjer bi si želeli. Še bo morala peti metla in pomesti z odvečnimi aplikacijami in barvnimi shemami. Podpora ob tem ostaja nespremenjena. Štiri nadgradnje sistema in pet let varnostnih popravkov.

Zdi se, da Honor zaostaja za obljubami vseobsegajoče umetne inteligence na svojih telefonih. Našel sem manj orodji, kot jih najdete na telefonih Samsunga in Googla. Poleg pomočnika Gemini, ki je zdaj integralni del Googlovega okolja, še orodje za brisanje predmetov s fotografij in prevajalnik s podporo za deset jezikov.

Opazno izboljšane fotografije

Glede na tehnične podatke o tipalih nisem pričakoval veliko boljših fotografij, vendar se je izkazalo, da je napreden na tem področju opazen.

Glavna kamera je bolj kot ne odlična, medtem ko se v nekaterih pogojih pozna, da sta objektiva drugih dveh manj občutljivi na svetlobo. Kljub temu lahko govorimo o kontinuirani kakovosti fotografij, prijetnih in ne preveč poudarjenih barvah, dobri barvni dinamiki in veliko podrobnostih. V primerjavi s predhodnikom so rahlo izboljšane nočne fotografije glavne kamre. Pri drugih dveh je ob večjih povečavah moč zaznati več težnje po mehčanju prizora. Posebej je to opazno na robovih širokokotnih fotografij. Podobno je z videom, ko se ravno tako za odtenek slabše obneseta širokokotna in kamera z optično povečavo. Ko je nočni prizor prve jasen in lep, se po preklopu v njem pojavi več šuma in nejasnosti. A še vedno to še zdaleč ne pomeni, da povečani in širokokotni nočni posnetki niso uporabni! Spodaj pa še prikaz snemanja videa, ki tudi nikakor ni napačen.

HVALIMO:
  • Kakovostno izdelano tanko ohišje
  • Dobra (zdaj še svetlejša) zaslona
  • Avtonomija in hitrost polnjenja baterije
GRAJAMO:
  • Že nameščene aplikacije
  • Neizkoriščen potencial večjega zaslona
  • Slabša predstava širokokotne in telefoto kamere ponoči
Honor Magic V3
  • OBLIKA IN IZDELAVA
  • ZASLONA
  • FOTOAPARAT
  • DELOVANJE
  • PROGRAMSKA OPREMA IN DODATNE FUNKCIONALNOSTI
  • UPORABNOST
  • CENA
3.9

Naj kupim?

Magic V3 je čudoviti izdelan telefon oziroma je natanko tak, kot tovrstni telefoni morajo biti. Ne preveč debel, brez vrzeli med polovicama v zloženem položaju in na otip razmeroma robusten. Izboljšave v zmogljivostih in fotografiji mu dobro denejo. Ena težava pa ostaja. Dva tisočaka za telefon je za večini nas smrtnike občutno prevelik znesek. Odgovor na vprašanje, ali se ti ga splača kupiti, se tako kot vse pogosteje, skriva v denarju.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja