KRATKI TEST Asus ROG Strix G16: Le redki bodo nad njim vihali nosove
Marjan Kodelja 29. septembra 2023 ob 06:22

Marsikaj ti bo všeč. Marsičesa je sposoben, čeprav se ni ponašal z najboljšim možnim procesorjem, grafično kartico in zaslonom. Ampak ravno v koktajlu zmogljivosti se skriva moja edina resna kritika.

Igričarski prenosni računalniki so polni kompromisov. Pogosto je težko uskladiti nasprotujoče želje po izrednih zmogljivostih, učinkovitem hlajenju, prenosljivosti in avtonomiji. Nikdar ne moreš imeti vsega. Morda največ dvoje, a potem se podrejo druge lastnosti. Kot kaže, je Asusu kljub temu uspelo najti razmeroma dobro ravnotežje v znanem prenosniku, ki so ga obenem še rahlo prenovili.

Videz, ki ne skriva namena

Procesor:Intel Core i7-13650HX
Grafika:Nvidia Geforce RTX 4060
RAM:16 GB (DDR5-4800)
Pomnilnik:1 TB (PCIe NVMe M.2)
Zaslon:16 palcev, 1920×1200, 165 Hz, 16:10, IPS, G-Sync
Vmesniki:Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2
Priključki:Thunderbolt 4 (1), USB tip C (1), tip A (2), HDMI 2.1, Ethernet, 3.5 mm
Baterija:90 mAh (280 W napajalnik)
Mere in teža:354 x 264 x 304 mm, 2,5 kg
GeekBench 6 (bat.)2249 (eno jedro), 11344 (več jeder), 85587 (grafika)
GeekBench 6 (nap.)2597 (eno jedro), 13764 (več jeder), 95263 (grafika)
Cena:1700 €

Ohišje je tokrat iz kombinacije aluminija, iz kovine je zaradi trdnosti pokrov z zaslonom, in plastike, ki še zdaleč ni tista cenena in pogosto neugledna. Nasploh prenosnik ni videti slabo, medtem ko njegovo igrivost poudarja trak barvnih sijalk na sprednjem robu in osvetljena tipkovnica. Svetlobne učinke zlahka prilagajaš ali sijalke preprosto izklopiš s funkcijo Aura Sync v programu Armory Crate , če sodiš med redke, ki jim niso všeč. Daleč najbolj pomembna sprememba, ki vsaj malo vpliva tudi na videz in mere ohišja, pa je doživel zaslon. Rog Strix G16 je zadnji v vrsti prenosnikov, ki so prešli na zaslonsko razmerje 16:10.

Velikost prenosnika je vedno pogojena z diagonalo zaslona. Ker z dobrimi 40 centimetri (16 palci) sodi med večje, je razumljivo na drugi polovici ohišja več kot dovolj prostora za velike udobne tipke z 2-milimetrskim hodom ter obilno, natančno in s stekleno plastjo prevlečeno sledilno ploščico. Na zgornjo vrstico so celo dodali pet programabilnih tipk, ki pridejo še kako prav med napetim doživljanjem evforije v umetnih svetovih najljubših iger. Privzeto funkcije so glasnost zvoka, izklop in vklop mikrofona ter bližnjica do programa Armory Crate.

Kljub razmeroma obilnemu ohišju ne morem trditi, da je enako obširen nabor priključkov. Predvsem ni nobenega na zadnjem robu pod zaslonom, ki pride še kako prav, ko prenosnik priključiš na večji zunanji zaslon in ožičeno omrežje. Ni jih, ker se tam bohotijo obsežne reže hladilnega sistema. Hladen zrak ventilatorji »črpajo« od spodaj, medtem ko vročega potiskajo stran od prenosnika. Mesta za priključke so tako samo na bokih. Na desni strani najdeš dva priključka USB tipa A (3,2 generacije 2) ter na nasprotni strani priključek tipa C, Thunderbolt 4, gigabitni priključek za ožičeno omrežje, za slušalke in namenski za polnjenje.

Dovolj zmogljivosti za večno, razen za najbolj zahtevne

Testni model ni bil opremljen z najboljšim procesorjem (do i9) niti najboljšo grafiko (do Geforce 4080), a tudi tak ni za odmet. Procesorske zmogljivosti i7 zadoščajo praktično vsem, tudi če prenosnik uporabiš za kakšno bolj produktivno zahtevno delo, kot je igranje grafično potratnih iger. Manj me je navdušila grafična kartica 4060. A ne, ker ne bi bila kos večini nalog. Prej zaradi tega, ker gre za vstopni model in se mi zato zdi zahtevana cena za prenosnik pri nas nekoliko previsoka. Po mojem (skromnem) mnenju cena naprave s takšno konfiguracijo ne bi smela biti višja od poldrugega tisočaka. A to je zgolj moje mnenje, za katero upam, da ga bo doseglo prava ušesa. Ravno tako bi si želel še enkrat toliko delovnega pomnilnika (RAM), saj postaja 16 gigabajtov počasi premalo. Se pa pozna, da je pomnilnik sodobne tehnologije in nadvse hiter.

Hitrega napredka je hvalevredno, če prenosnik omogoča nadgradnjo. Nisem ga sicer razdiral, a glede na kolege, ki so pogledali vanj, je nadgradnja delovnega pomnilnika na 32 gigabajtov mogoča, vendar zahteva, da vzameš ven modula s po 8 gigabajtov in ju uporabiš za kaj drugega. Prosta je še ena reža M.2 za še en disk in kot kaže je ravno tako preprosto zamenjati baterijo.

Zaslon je odličen, a spet ne najboljši možen. 165-herčno osveževanje je dovolj, ne pa tudi razločljivost. Pri napravi s takšnim namenom bi morala doseči 1440p, ne zgolj zaslonskemu razmerju prilagojene polne visoke razločljivosti. Rahlo v povprečju sta še svetilnost, zadošča za uporabo v prostoru in še zdaleč ne na prostem, in pravilnost barv. Dovoljšna je igranje iger in nekoliko manj za ustvarjanje digitalnih vsebin, za kar prenosnika zaradi njegovih razmeroma dobrih zmogljivosti zlahka uporabiš.

Zvok je pomemben element igranja, a se ROG Strix G16 tozadevno obnese bolj kot ne zgolj solidno. Zvočnika sta razmeroma glasna in sta brez popačenj celo pri najvišji jakosti, ki je občasno potrebna, da ne slišiš hrupa ventilatorjev. Lepo poustvarita srednje in visoke tone, tuljenje motorja pod visokimi vrtljaji je razmeroma prepričljivo, a je obenem opaziti, da nizki toni (basi) niso najboljši. Kar se pozna v igrah, kjer pridejo do izraza.

Odlično hlajenje in malo manj baterija

Zmogljivosti neposredno vplivajo na dve pomembni lastnosti vsakega prenosnike. Na prvem mestu je hlajenje, v katerem se Strix G16 dobro obnese. Med obremenitvenim testom se ohišje hitro segreje, vendar temperatura ne preseže še znosnih meja. Hrup ventilatorjev niti takrat ni pretiran, tako da ga zvočnika zlahka preglasite. Če pa imaš med igranjem na ušesa poveznjene slušalke, potem jih sploh ne boš slišal. Vsaj na prvi pogled se slabše kot hladilni sistem obnese baterija. Njena kapaciteta je na prvi pogled sicer velika, toda po 30 minutah polnih obremenitev je napolnjenost iz 93 padla na 31 odstotkov. Kar praktično pomeni, da bi težko zdržala polno uro. Še dobro, da v življenjskih razmerah prenosnik nikdar ne deluje tako dolgo polno obremenjen, zato drugi testi kažejo mnogo daljšo avtonomijo. Celo do slabih devet ur med manj zahtevno uporabo, ko procesor in grafika delujeta z nizkimi obrati. Med igranjem iger avtonomija drastično pade. Ker so tedaj omejene tudi zmogljivosti, je najbolje, da je priključen na vir električne energije.

HVALIMO:
  • Razmeroma visoke zmogljivosti (kljub komponentam srednjega razreda)
  • Zaslonsko razmerje 16:10
  • Odlična tipkovnica
  • Kakovostna izdelava
  • Učinkovito hlajenje
GRAJAMO:
  • Spletna kamera samo razločljivosti 720p
  • Cena je previsoka glede na vgrajene komponente
  • Ločljivost zaslona bi morala biti višja
  • Ne najboljša mesta za priključke
Asus ROG Strix G16
  • OBLIKA IN IZDELAVA
  • ZASLON
  • OPREMLJENOST IN DELOVANJE
  • TRAJANJE BATERIJE
  • CENA
3.8

Naj kupim?

Prenosnik nudi razmeroma dobre zmogljivosti, ki bodo kos potreba velike večine uporabnikov in je lepa popestritev dokaj omejene ponudbe v naših trgovinah. Obenem je kakovostno narejen, velikosti in teže nima smisla grajati, saj bi bili težko manjši, ter ponuja svetlobne učinke, ki se jih bo razveselil vsak nadobudni gejmer. Manjša ovira je cena. Prenosnik s takšnimi komponentami in tehničnimi podatki ne bi smel stati več od pol drugega tisočaka. Zato ne bi bilo neumno počakati v upanju, da se bo cena spustila pod to mejo.

Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja