Novejši procesor s podporo umetni inteligenci in nasploh odlične zmogljivosti poslovnih uporabnikov ne prepričajo toliko kot dolga doba podpore, zanesljivost delovanja in robustnost ohišja. Nič od tega ne manjka zanimivemu prenosnemu računalniku, s katerim Asus neposredno nagovarja poslovne uporabnike.
Ne vem, kako razširjeni so ExpertBooki v lokalnih podjetjih, a se mi zdi, da so po krivici zapostavljeni. Niso popolni, a vendarle nudijo hvalevredno popestritev poslovnega trga, na katerem po mojem vedenju prevladujejo prenosniki Lenova in HPja, ki jim občasno v zelje skoči še kakšen Dell, vsaj ko gre za večja lokalna podjetja, ki prenosnike kupujejo za svoje zaposlene. Marsikateri od teh bi se razveselil ExpertBooka P5 – zaradi »stasa« in »sposobnosti«, a predvsem zaradi podpore. Ta vključuje triletno mednarodno garancijo, ki velja tudi za baterijo, in obisk serviserja najkasneje naslednji delovni dan na lokaciji kupca, če pride do težav s prenosnim računalnikom. Oboje velja za vse modele ExpertBook, in če to res ne vključuje veliko drobnega tiska, potem je natanko tisto, kar podjetja potrebujejo za stabilno poslovanje.
Procesor: | Intel Core Ultra 7 258V, 8 jeder (4 zmogljive), do 4,8 GHz) |
Grafična kartica in nevronska enota: | Intel ARC 140V (16 GB)/do 47 tops |
Varnost: | tipalo prstnih odtisov v tipki za vklop, IR kamera, MIL-STD 810H |
Zaslon: | 35,6 cm (14 palcev), razločljivost 2,5K (2.560 x 1.600), IPS, razmerje 16:10, svetilnost 400 kandel, 144 Hz, 100 % sRGB |
Pomnilnik RAM/SSD: | 32 GB (LPDDR5X-8533)/ 2 TB |
Povezljivost: | Wi-Fi 7, Bluetooth 5,4 |
Priključki: | HDMI 2.1, USB A (2), Thunderbolt 4 USB-C (2), 3.5 mm avdio |
Baterija: | 63 Wh, polnjenje preko priključka USB-C |
Operacijski sistem: | Windows 11 Pro |
Velikost in teža: | 31,2 x 22,3 x 1,49 cm; 1,29 kg |
Geekbench 6 – baterija | 2.156 (jedro), 7.920 (več-jeder), 20.867 (GPU OpenCL) |
Geekbench 6 – napajalnik | 2.703 (jedro), 10.707 (več-jeder), 29.385 (GPU OpenCl) |
Priporočena cena: | 1.499 € |
Poslovni prenosni računalniki niso več neugledne črne škatle. Bile so, a jih je dohitela moda. Kljub temu v ospredju ni le estetika in tankost, kar je domena kategorije nadvse tankih naprav (te so največkrat dražje), temveč je prav tako pomembna dolgoživost. Ker se doba uporabe podaljšuje, pride prav zgradba ohišja, skladna z vojaškim standardom, preprost dostop do notranjosti v primeru popravila ali nadgradnje pomnilnika in izboljšan hladilni sistem z nemotenim tokom zraka, ko je zaslon dvignjen ali spuščen. Asus obenem obljublja pet let popravkov biosa in gonilnikov. Tu se je vtihotapila manjša napaka. Čas začne teči od predstavitve modela in ne od datuma nakupa.
Všeč mi je, kako so zasnovali novi model ExpertBook P5. Prijeten videz je več kot dobrodošel, a za zaposlenega sta še bolj pomembni nizka teža in majhne mere, ki izboljšajo prenosljivost in uporabo na poti. Skladno s sodobnimi načini uporabe, ko prenosne računalnike uporabljamo praktično povsod, ima ExpertBook dva načina biometričnega odklepanja. Poleg infrardeče kamere nad zaslonom še tipalo prstnega odtisa v tipki za vklop. Škoda, da je to ponovno na robu zgornje vrstice tipk. Po mojem prepričanju je mesto daleč od primernega. Ne bom niti skušal povedati, kolikokrat sem ga po nesreči ugasnil, ko sem na slepo hotel pritisniti tipko za brisanje (delete).
Glede »zadev« pod zaslonom imam ponovno mešane občutke. Tipke s hodom 1,5 milimetra so me prepričale, a sledilna ploščica me ni. Morda je krivda moja, ker je ne znam uporabljati, ali njena, ker ne zazna mojih nežnih dotikov. Moral sem jo kar konkretno tapniti ali celo pritisniti, da je zaznala kretnjo in izvedla ekvivalent pritiska na levo tipko miške. No, vsaj kazalnik je gladko drsel po zaslonu in sledil poti prsta po sledilni ploščici. Tipkovnica je, hvala bogu, osvetljena. Če ne bi bila, bi bil to en velik minus za napravo, ki jo boste uporabljali v vseh mogočih okoljih.
Kakovost zaslona je v dobrem starem povprečju. 144-herčno osveževanje pripomore k večji produktivnosti dela in ni na »krovu«, da bi bila igralna izkušnja boljša. Med službo se ne spodobi takšno očitno zapravljanje časa, čeprav je glede na izkazane zmogljivosti procesor sposoben prežvečiti celo katero od zahtevnejših iger. Zaslonska tehnika žal ni najboljša, kar se pozna v barvah in še bolj v slabšem kontrastnem razmerju v primerjavi z zasloni OLED. Ustvarjanju ExpertBook B5 ni namenjen, za tovrstna dela so primernejši njihovi ProBooki, za ostale poslovne uporabnike pa bo kakovost in sposobnosti izbranega zaslona zadoščale.
Čeprav večinoma poudarjajo moč nevronske enote, sta tudi procesorska in grafična zmogljivost boljši v primerjavi s primerljivimi modeli prejšnje generacije. Omenil sem že hlajenje, ki preprečuje pretirano gretje celo takrat, ko procesor deluje pri najvišjih obratih. Ventilator v takšnih razmerah sicer ni povsem tih (sliši se), vendar ni zelo glasen. Opaznejša pa je takrat poraba. V eni uri baterija izgubi 40 odstotkov napolnjenosti in zdrži približno dve uri in pol do prisilne ugasnitve. ExpertBook B5 porabi občutneje manj med opravljanjem zahtevnih pisarniških opravil, za katera je pravzaprav namenjen. Ura gledanja videa z YouTuba preko brezžičnega omrežja ob polovici največje svetlosti zaslona na primer olajša baterijo za 12 odstotkov. Odstotek je višje v primerjavi z nekaterimi drugimi prenosniki po zaslugi tega, da ima baterija manjšo kapaciteto. Kljub temu je moja ocena, da prenosni računalnik zdrži 8-urni delovnik na baterijski pogon, če na njem ne poganjate zahtevnejših programov.
Umetna inteligenca postaja vse pomembnejši vzvod, s katerim želijo proizvajalci spodbuditi poslovne uporabnike, da bodo hitreje menjali naprave. Vgradnja Intelovega procesorja Lunar Lake je logična posledica njihovih in naporov Microsofta, da jim približa umetno inteligentnega pomočnika Copilot. Tokrat je svoj lonček prispeval še Asus, ki je pripravil zbirko algoritmov umetne inteligence za video sestankovanje v orodju AI ExpertMeet. Ne gre za podvojitev funkcij, ki so del sistema Windows, temveč njihovo nadgradnjo. V zbirki so med drugim orodja za dodajanje vodnega žiga na video tok deljenega zaslona in v dokumente v skupni rabi, zagotavljanje podnapisov v enem od podprtih jezikov (slovenščine ni med njimi) v realnem času med trajanjem sestanka, pripravo njegova prepisa ter orodja za optimizacijo zvoka in dušenje hrupa.
HVALIMO:
- Odlične zmogljivosti in podpora za umetno inteligenco
- Robustno in estetsko ohišje iz aluminija
- Primerna avtonomija
- Prijeten nabor priključkov
- Hitrost osveževanja zaslona in razmerja 16:10
- Glasna zvočnik
GRAJAMO:
- Raje bi imel zaslon OLED
- Sledilna ploščica zahteva grobe pritiske
- Ni opcije vgradnje modema 5G
ASUS ExpertBook P5 P5405
- Oblika in izdelava
- Zaslon
- Opremljenost in delovanje
- Trajanje baterije
- Cena
Naj kupim?
Expertbook P5 ima vse, kar se od sodobnega poslovnega prenosnika pričakuje. Je lepega videza in ima kakovostno ohišje iz aluminija. Ravno tako niso za odmet zmogljivosti, pri katerih je pričakovano velik poudarek na Microsoftovem Copilotu, čeprav je del algoritmov umetne inteligence za video sestankovanje prispeval še Asus. Vse to morda ne bo dovolj. Poslovni svet ima svojo logiko, znotraj katere ima velik pomen cena in v velikih podjetjih še podpora. Asus jo obljublja, vprašanje pa je, v kolikšni meri jo bo sposoben zagotavljati na našem trgu.
Brez komentarjev