Najnovejša dopolnitev Applove linije prenosnih računalnikov nikakor ni odveč in napačna, čeravno gre z velikostjo malo izven izvirne zamisli. Poleg tega je izdelana zelo premišljeno, tako v smislu samega izdelka kot glede pozicioniranja na trgu. Kdor kupuje prenosnik z nekoliko večjim zaslonom (nekoč so taki veljali za običajne, toda trendi so se nato obrnili k manjšim in lažjim) in se ne omejuje strogo na cenejše modele, vsekakor mora upoštevati Macbook Air 15 kot zelo resno opcijo, mogoče celo najresnejšo.
»Zrak« je v zadnjih letih šel skozi precejšnjo transformacijo. Najprej internalij, saj je prehod na procesor Applovega lastnega razvoja in proizvodnje omogočil marsikaj, česar prej Intelovi niso dopustili, med drugim pasivnega hlajenja, in potegnil za seboj še druge spremembe (denimo glede diska, pomnilnika in ostalega). Nato s posodobitvijo z M1 na M2 tudi zunanjosti, ki ni več prav nič kljunasta, ampak povsem simetrična in bolj v slogu modelov Macbook Pro, le da je malce manj oglata in s tem za moj okus tudi prijetnejša. Tu se 15-palčni model (diagonala zaslona je v resnici 15,3 palcev oz. 38,91 cm) ne razlikuje od 13-palčnega (13,6 palcev oz. 34,46 cm), le še nekoliko bolj izrazito tanek izpade, ker je večji. Razlika v primerjavi z zdaj običajnimi 14-palčnimi se opazi, če damo enega na drugega, vseeno pa ni pretirano velik niti za prenašanje naokrog niti za uporabo na kolenih. Le malce več kot kilogram in pol mase (1516 g) je tudi zelo ugodnih za tako velikost prenosnika. Še posebej ob dejstvu, da to ni kakšen ultralahek model z zelo majavim »pokrovom« (zaslonom), ampak je izdelan res trdno in kakovostno. Odpiranje in zapiranje je sicer po občutku povsem drugačno kot pri katerem koli drugem prenosniku (odpre se tudi zlahka z enim prstom), vendar tega nikakor ne mislim v slabem smislu. Nekakšno mehkobo se čuti in tudi zelo očitna je namera snovalcev, da zapiranje ob koncu ne povzroči glasnega treska. Ni veliko tako kakovostno izdelanih prenosnikov podobne velikosti, če sploh kakšen s širšemu krogu kupcev vsaj približno dosegljivo ceno.
Glavni razlog za dodaten model v ponudbi je večji zaslon in tega bo nedvomno cenil vsak, ki počne še kaj drugega, kot le brska po spletu ali gleda videe, hkrati pa na prenosnik ne priklaplja vedno zunanjega monitorja. Dodatna površina se pozna, programi lepše zadihajo, so manj utesnjeni, in tudi ločljivost je toliko večja, da je ta velikost dejansko izkoriščena. Če bi bila ločljivost enaka, bi povečevanje imelo malo smisla, kot so nesmiselni 16-palčni prenosniki v osnovnih konfiguracijah z zasloni polne visoke ločljivosti. Všeč mi je tudi razmerje strani 16:10. Sam zaslon je izredno svetel, čeprav ni ne vrste mini LED ne OLED, večino časa sem svetilnost imel nastavljeno pod polovico, ker za več ni bilo potrebe. Barve so živahne in vidni koti izvrstni. Moram pa se obregniti ob zarezo, ker kazi izgled in še občasno se v tistem bermudskem pravokotniku kaj dobesedno izgubi. Ne vidim razloga, čemu niso kamere premaknili v zgornji rob zaslona, ki ga je povsem dovolj.
Na osnovnem nivoju dominira gromozanska sledilna ploščica, ki se ponaša tudi s povratnim odzivom, ustvarjenem z vibriranjem, ne s fizičnim ugrezanjem. Prepoznava kretenj in dotikov sicer deluje odlično, toda to »klikanje« se mi zdi odveč, zato me veseli, da ga je mogoče izklopiti in zadevo uporabljati z (rahlimi) dotiki. Tipkovnica je prijetna in tipke imajo dovolj hoda za nekaj občutka, čeprav ga je pri kakšnem drugem prenosniku tudi več. Za razliko od ploščice se tu nekaj več klika ne bi branil. Hkrati mi tipke niso najbolj po godu s svojo obliko, razmaki in materialom, predvsem pa z nizko višino. Raje bi nekaj malo bolj izdatnega.
Nad stanjem priključkov nisem navdušen, a tudi katastrofično ni. Dva USB-C oz. Thunderbolt 4 sta glede na namembnost prenosnika lahko povsem zadosti, še posebej ob dejstvu, da je za polnjenje na voljo še namenski MagSafe, kar pomeni, da sta oba omenjena lahko vedno na voljo. Polniti se sicer da tudi prek njiju, če imate denimo na potovanju s seboj samo tako kabel. Vseeno ne bi bilo nič narobe, če bi dodali še enega USB-A, ali če bi kakšnega prestavili na drugo stran, kajti vsi trije se gnetejo na levi. Na desni je le izhod za slušalke. Zvočnike imajo Macbooki tradicionalno dobre in ta nikakor ni izjema. Še več, premore ene najboljših sploh, z res polnim zvokom, presenetljivo izdatnimi basi in več kot dovolj glasnosti. Tudi kamera je zelo solidna, čeprav še vedno daleč od tega, kar ponujajo selfijevske na iPhonih, toda za prenosniško je nadpovprečna.
Mogoče bi kdo pričakoval, da bo večji prenosnik nudil tudi daljše trajanje baterije (zaradi njene večje kapacitete). Po uradnih podatkih sicer ni tako, trinajstica in petnajstica sta tam-tam, toda med našim vikendom z novim Airom smo dobili občutek, da zaloge v bateriji sploh nima namena zmanjkati. Resda zaradi narave testnega primerka nismo mogli poganjati kakšnih preizkusnih programov in zahtevnejših testov, toda uporaba, kakršna bo verjetno tudi pri večini kupcev, z brskanjem po spletu, pregledovanjem fotografij, gledanjem Youtuba, igranjem lahkotnejših iger in podobnim, je komajda zahtevala deset odstotkov na uro, večinoma precej manj. Ne bi se čudil, če bi pri takih opravilih nazadnje res končal s kakimi petnajstimi urami uporabe, preden bi bilo prenosnik res treba znova priključiti na polnilnik. Zahtevnejša uporaba bo kajpak izpila zalogo hitreje, lahko že v polovičnem času, tu se znajo pokazati tudi omejitve osnovne konfiguracije. Sam procesor sicer verjetno ne bo počepnil pod ničemer, za nekatere opravila, denimo zapisovanje videa, je z dodatnimi elementi v procesorju celo namensko opremljen. Ob obremenitvah lahko postane topel, koliko je omejevanja zmogljivosti žal nismo mogli preizkusiti, vsekakor pa je vedno neslišen, ker kakšnega ventilatorja v njem ni. Kako omejujočih bo 8 GB delovnega pomnilnika, je odvisno od zahtev uporabnika. Kdor namerava tako »mašino« imeti še za kaj več od pisarniških opravil in zabave, bi verjetno moral poseči po 16 GB. Medtem ko je pri disku po mojem mnenju vstopna velikost 512 GB, tako zaradi hitrosti (dva čipa in zato dvokanalno delovanje) kot tudi zato, da se ne bo treba že čez nekaj mesecev ukvarjati z brisanjem vsebine in kupovanjem zunanjega diska. Žal Apple še naprej vztraja pri ubornih 256 GB in večje kapacitete prodaja dražje kot drage kamne. Priloženi osnovni polnilnik ima dva izhoda, vendar dokaj nizko izhodno moč (35 W), zato v resnici ni primeren za polnjenje dveh »žejnih« naprav hkrati. .
Macbook Air 15 je izvrsten prenosnik in povsem legitimira svoj obstoj, četudi daljše avtonomije ni med poglavitnimi razlogi. Kdor rabi ali želi njegov zaslon in mu ni odveč prenašati naokrog dodatnega četrt kilograma v primerjavi z manjšim Airom, naj le poseže po njem. Nasploh ga lahko priporočim vsakomur, ki želi eleganten, dokaj lahek, zmogljiv, baterijsko vzdržljiv, zelo dobro opremljen prenosnik s 15-palčnim zaslonom. Malo jih ponuja vse to in še kakovostno, nemajavo ohišje, ali pa so bistveno težji in prav nič cenejši (razen če vzamemo za primerjavo konfiguracijo 16 GB / 1 TB). V primerjavi s falango 16-palčnih je lahko debata nekoliko drugačna, saj se tam najde marsikaj zanimivega, težava zna biti zgolj dobavljivost v Sloveniji in poleg velikosti znova masa, ki je hitro okrog dveh kilogramov. Tiste dodatne pol kg pa predstavlja občutno razliko. Kot sem že izpostavil, v Applu so dobro premislili, kam umestiti ta izdelek.
Ni pa to prenosnik zame, imam bistveno rajši manjše in lažje. V bistvu bi od Appla rad novo spogledovanje s tistim delom trga od Aira navzdol (po tehtnici). Nekoč je obstajal Macbook (brez kakšnega dodatka v imenu), izdelovali so ga med letoma 2015 in 2017, bil je izjemno tanek in lahek, saj je tehtal manj kot kilogram (cca 920 g). Zdaj, s procesorji M in novo generacijo zaslonov (OLED?), bi lahko zasnovali sodobnega, nekoliko večjega od takratnega 12-palčnega zaslona, nič dosti težjega, prav tako povsem neslišnega, a hkrati več kot zadosti zmogljivega in z dovolj baterijske zaloge za cel dan dela. Ne rečem, da podobnih in zelo dobrih alternativ ni, v zadnjem času smo testirali lansko in letošnjo Asusovo, toda Apple bi lahko izdelal nekaj zelo posebnega, če bi se resno lotil takega izziva.
Tehnični podatki:
Procesor: | Apple M2, 8 jeder, 100 GB/s pomnilniška pasovna širina |
Grafična kartica: | 10 grafičnih jeder v glavnem procesorju |
Pomnilnik in disk: | 8/16/24 GB; 256 GB / 512 GB / 1 TB / 2 TB |
Zaslon: | LCD IPS, 2880 x 1864, 38,91 cm (15,3 palcev), 500 kandel (pri HDR), 60 Hz |
Priključki: | 2 x USB-c/Thunderbolt 3 (40 Gb/s), 1 x MagSafe za polnjenje, 3,5 mm |
Vmesniki: | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 |
Baterija: | Ni uradnega podatka o kapaciteti, do 15 ur brskanja po spletu |
Mere: | 34,04 x 23,76 x 1,15 cm |
Masa: | 1,516 kg |
Cena: | Od 1.739 evrov naprej |
HVALIMO:
- Prijetno, tanko, lahko, trdno in kakovostno izdelano ohišje
- V vseh pogledih izvrsten zaslon
- Več kot dovolj zmogljivosti za večino običajnih opravil
- Povsem tih in le redko se zelo segreje
- Odlični zvočniki in spodobna kamera
- Avtonomija omogoča celoten delovnik brez napajalnika
GRAJAMO:
- Zgolj dva priključka USB-C in nobenega USB-A ter vsi priključki za polnjenje za isti strani
- Povratni odziv sledilne ploščice je nadležen (na srečo ga je mogoče izklopiti)
- Zaslonska zareza je popolnoma nepotrebna
- V osnovni izvedbi premore le 8/256 GB pomnilnika in diska, povišanje količine obojega je oderuško drago
- Wi-Fi bi bil lahko 6E ali 7, ne zgolj 6
Brez komentarjev