KRATEK TEST Suunto 9 Peak Pro: Odlična za športnike, za druge manj!
Marjan Kodelja 15. maja 2023 ob 06:46

Finski Suunto, od nedavno v kitajski lasti, se obnaša, kot da ga zanimajo samo športniki, in ne tudi velika večina drugih uporabnikov, saj zavestno (ali ne) zanemarja zdravstvene funkcije nosljivih naprav. To filozofijo poosebljajo vse njihove športne ure, katerim siceršnje kakovosti izdelave in zanesljivosti delovanja ne morem oporekati!

Do pred kratkim njihova najbolj izpopolnjena ura je bila v različici »Pro« deležna močne nadgradnje. Dobila je nov procesor, nov satelitski sprejemnik, novo tipalo srčnega utripa in precej daljšo avtonomijo (trajanje baterije). Zunanjosti se niso dotikali, v kar (žal) sodi tudi zaslon. Ostal je identičen, enako velik in z enako razmeroma nizko ločljivostjo, kar je svojevrstna škoda. Največ ga uporabljamo in njegovo izboljšanje bi mnogo lažje opazili kot nadgradnje izpod pokrova. Sploh procesorja, kajti Suuntove ure imajo zelo asketski vmesnik, ki skupaj s pomanjkljivim naborom pametnih funkcij ter že omenjeno razločljivostjo zaslona ne zahteva ravno vrhunsko hitrega!

Ko gre za sledenje dejavnosti, ura nudi vse, kar boste kadarkoli potrebovali. Od priljubljenih športnih načinov, kot so tek, hoja in kolesarjenje, preko podpore za več športnih dejavnosti, kot je triatlon, do bolj marginalnih, kot je potapljanje na dah. Kot se za izdelek razmeroma visokega ugleda med zahtevnimi rekreativci in športniki spodobi, nudi mnogo več od preprostega sledenja in štetja korakov. Našli boste celo pronicljive vadbene nasvete za doseganje optimalnih rezultatov, primernih obremenitev in priporočenega časa okrevanja. Še mnogo več pa nudi aplikacija Suunto, kamor se stekajo vsi zbrani podatki.

Z dizajnom (in sestavo) ura jasno pove, koga nagovarja

Ni dvoma, da bo marsikdo navdušen nad tankostjo in lahkostjo ure, ki nudi perfektno udobje. Oboje, ob robustnosti ohišja, boste znali ceniti vsi, a verjetno najbolj tekači, saj nizka masa pride najbolj do izraza med tekom. Malo manj boste navdušeni nad dizajnom, saj je popolnoma jasno, da to ni ura, ki bi jo z veseljem imeli na zapestju ob vsaki priložnosti. Kar morda ni najboljša popotnica. Tekmeci, še posebej ponudniki pametnih ur, za katere ne morem več reči, da v natančnosti beleženja svetlobna leta zaostajajo za športnimi, dajejo zadnje čase velik poudarek na univerzalnem videzu ročnih ur in uvajanju novih materialov. Večina si namreč ne prestavlja, da je ohišje ure, primerne za vse priložnosti, iz umetnega materiala videza plastike, naj gre za še tako naprednega in trdoživega. Nobenega dvoma pa ni, da se ta odlično obnese med uporabo, ki je pogosto daleč od nežne. 

Nadgradnja stroje opreme je vedno dobrodošla, a nekaj dvoma vseeno ostaja, ker je ni bil deležen zaslon. Ta je praktično enak v nizu športnih ur Suunto. Dobro se obnese na prostem v dnevni svetlobi, nekoliko manj ponoči kljub funkciji osvetlitve, ko zna biti manj čitljiv. Obenem poleg nizke razločljivosti ponuja za sodobne razmere premalo barv. Zaslon je občutljiv na dotik, kar je poleg treh gumbov na desnem obodu ohišja, pogost način dela z uro. Tozadevno je pomemben še dizajn uporabniškega vmesnika. Deluje hitro ter je predvsem tako zelo preprost in intuitiven, da jo lahko začnete uporabljati praktično takoj, četudi do tistega trenutka še nikdar niste v rokah držali nobene Suuntove. 

Odlične športne, a zanemarjene zdravstvene in pametne funkcije

Poleg bogatega nabora športnih načinov, kjer ne manjka skoraj nobeden, kolikor toliko pomemben, in natančnega ter podrobnega beleženja dejavnosti, so na voljo še omejene pametne in funkcije beleženja zdravja. Pametne so bolj kot ne zreducirane na prikaz obvestil s poveznega telefona, v aplikaciji je potrebno natančno presejati obvestilne možnosti, kajti če jih je preveč, potem ura »cinglja« kot zmešana, in upravljanje predvajanje glasbe na telefonu. Škoda, da nima pomnilnika, na katerega bi prenesli datoteke skladb in glasbo poslušali med vadbo, ne da bi moral biti telefon v bližini. Povezava preko Bluetootha se je izkazala za razmeroma stabilno, čeprav se je pripetilo, da je bila občasno prekinjena, nakar sta se napravi takoj spet »našli«. Gre za podobne težave, kot jih opažam pri nekaterih drugih urah, še posebej pametnih, ko so povezane s telefoni drugih izdelovalcev.

Omenil sem omejene zdravstvene funkcije. Ura spremlja srčni utrip, a ne ves čas, temveč le na vsakih deset minut, meri na zahtevo oziroma samodejno med spanjem nasičenost kisika v krvi, omejeno natančno beleži spanje ter meri stopnjo stresa. Gre torej za funkcije, ki so povezane s telesno pripravljenostjo in ne sodijo toliko med univerzalne funkcije spremljanja zdravja, s čimer se ponaša večina sodobnih pametnih ur. Nekoliko negativno me je presenetilo merjenje nasičenosti kisika v krvi (SpO2), sploh ker so se nosljive naprave v tej vlogi dokazano dobro znašle. Razen med spanjem podatek, ki je med drugim uporaben za vadbo in aklimatizacijo na velikih višinah, ura nudi na zahtevo. Nasičenosti kisika ne zna, kot nekatere druge ure, meriti ves čas, obenem pa je meritev dolgotrajna in zahteva, da ste popolnoma mirni in da je pašček res dobro zategnjen, da sploh uspe. O natančnosti meritve previdno dvomim tudi zato, ker sem občasno dobil rezultat med 80 in 90 odstotki, medtem ko je druga ura pokazala več kot 90-odstotno nasičenost kisika v krvi.

Suunto pravi, da ima 9 Peak Pro nov satelitski sprejemnik s povečano natančnostjo. V to ne dvomim, a sem pobrskal po zabeleženih enakih poteh, nekaj jih je bilo narejenih z uro Suunto 9 in urami drugih izdelovalcev, ter ugotovil, da vsaj na tej poti beleženje veliko ne odstopa. 80-odstotkov poti me je postavila na gozdno cesto in le manjši del nekaj metrov levo ali desno od nje. Praktično to pomeni, o tem sem popolnoma prepričan, da nikomur pri zdravi pameti ni treba skrbeti, da njegova ura Suunto 9 Peak Pro ne bi natančno beležila vadbe.

Avtonomija, kot si jo želi vsak resen uporabnik

Za pametno-športno baterijo je vse bolj pomemben podatek o avtonomiji. Morda se nekateri ne boste strinjali s tem, toda moje mnenje je preprosto. Izredne sposobnosti in zvrhan koš funkcij mi prav nič ne pomagajo, ko je baterija prazna. Zato ure, ki jih je treba polniti vsak dan ali v najboljšem primeru dvakrat do trikrat na teden, pri meni nikdar ne pridejo v ožji izbor. Avtonomija je bila vedno močna plat športnih ur in v tem pogledu Suunotva ura ne razočara. Ob zgolj prikazovanju časa, obvestil s telefona, štetju korakov in omejenem merjenju srčnega utripa (vsakih 10 minut) brez težav zdrži najmanj 14 dni, uradno do tri tedne. Čas delovanja z vključenim satelitskim sprejemnikom (in zagnanim športnim načinom) pa se odvisno od pogostosti določanja lokacije razpotegne vse do 300 ur. Pri mojem načinu uporabe, ki je vseboval krajšo dejavnost enkrat na teden, sem uro polnil na dva tedna.

Mere43 x 43 x 10.8 mm; 64 g
Materialojačan poliamid, nerjaveče jeklo, safirno steklo
Zaslon240 x 240 svetlobnih pik (1,2-palčni)
Število športnih načinov95
Satelitski sprejemnikGPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BEIDOU
Baterijado 21 dni; 40, 70 ali 300 ur z vključenim satelitskim sprejemnikom in različnimi nastavitvami pogostosti določanja lokacije.
VmesnikBluetooth
Vodotesnostdo 100 m
Cena499 € (629 € različica iz titana)
HVALIMO:
  • Robustna zasnova
  • Lahka in udobna za dolgotrajno nošenje
  • Razmeroma hitro polnjenje
  • Odlična avtonomija (življenjska doba baterije)
  • Nabor športnih načinov
GRAJAMO:
  • Dolgočasen zaslon
  • Razmeroma počasen vmesnik
  • Ne more samostojno predvajati glasbe
  • Popolna odsotnost zdravstvenih funkcij
  • Ni funkcije plačevanja z uro
Avtor Marjan Kodelja
mm
Marjan se s tehnološkim novinarstvom ukvarja od leta 1997 in v tem času je videl že mnogo stvari, ki se nikoli niso uveljavile ali pa so imele kratek čas trajanja. Začel je pri računalniški reviji Moj mikro in ter 2000 postal njen urednik. Veliko kasneje je bil urednik naprej tednika Stop in nato še tednika Vklop, trenutno pa kruh služi s pisanjem tehnoloških člankov.
Marjan Kodelja - prispevki
3 komentarji
  • Točno tako, razen rahle počasnosti ure, so vse ostale lastnosti, napisane pod minusi v bistvu dobre lastnosti. Ko hodim po različno visokih gorah, želim poslušati gore, veter v drevju, glasove narave in ne aplikacijo, ki oponaša kite, ali tropski dež, ali zmagovalko evrovizije. Od ure pričakujem, da meri par stvari, nujne stvari, nikakor pa ne tritisoč enih debilnih podatkov, ki so bolj ali manj (ne)potrebni. Za kaj takšnega si lahko kupim katero koli androidno uro od petdeset evrov naprej. Moja zdajšna Suunto, stara hmm, ja nekaj let, še vedno krasno opravlja vse, za kar jo potrebujem. In ne potrebujem govora, ne tritisoč petsto aplikacij, ne šarast barvno ultra pisan ekran, da takoj ne vidim, kar želim videti. Tako da, spoštujem tuje mnenje, ampak vseh ur, se ne da soditi po ”pametnih” urah, ene so pač športne. In kot športno bi jo morali tudi ocenjevati, ocenili ste jo pa kot pametno, kar pa ni.

    • Nismo še srečali ure, ki bi “oponašala kite” ali samodejno “predvajala zmagovalko evrovizije.” Da, nekatere na določene intervale na glas povedo, kakšen je uporabnikov napredek, ampak to se da v skoraj vseh primerih izklopiti.
      Če katere dajejo veliko podatkov, so to ravno športne (ne bi pa rekli, da so “debilni”, pa nasploh nikoli ne uporabljamo slabšalnih izrazov v svojih člankih in komentarjih). Za merjenje “ene par stvari” so večinoma povsem zadostne tiste, ki jih proizvajalci ne deklarirajo kot športne, so pogosto cenejše od dotične in v določenih lastnostih, ki so se tukaj znašle v kategoriji GRAJAMO (npr. zaslonu), boljše. Številčnico se da prilagoditi, predvsem pa med merjenem aktivnosti vse ure kažejo zgolj tiste podatke (pri čemer so tudi ta polja večinoma prilagodljiva) in nobene druge “šare”.
      Meja med športnimi in pametnimi urami se je že pred časom zabrisala in trg je pokazal, da večina kupcev hoče oboje in da kupuje eno uro za vse priložnosti, ne več njih, čeprav bi bilo to čisto smiselno (ampak dražje, manj trajnostno in tudi zoprno glede obladovanja podatkov v aplikaciji). Pa tudi, da si večina želi lep zaslon ter pametnih in zdravstvenih funkcij, kot si pri avtomobilu večina želi asistenčnih sistemov, čeprav se nekateri še vedno zmrdujejo nad njimi.

      • Spoštovani!

        Kot ste vi povedali svoje mnenje, sem jaz povedal svojega. Ne prepričujem vas, lahko da je tako, kot ste sami napisali, vendar, kot vi niste strokovnjaki za ure (ne športne, ne pametne, ne klasične) tako nisem jaz. Prepričevati ali spodbijati mnenje (ne znanje, saj nismo strokovnjaki za to področje) drugega je pač nepotrebno početje. Če vi mislite tako, kot ste zapisali, je to vaša stvar, jaz pač mislim, kot sem zapisal sam. In ja res si želim ure, ki mi bo ohhh in splooooh v planini samostojno predvajala glasbo. Verjetno pa si kdo tudi tega želi. Sem pač old fashion. Lep večer.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja