Ogledali smo si letošnjo paleto televizorjev Philips, ki še naprej ostajajo vodilni na slovenskem trgu. Modelov je tokrat nekoliko manj, kar pa je zgolj pozitivno, saj tako ni inflacije ponudbe v trgovinah, in je tudi hitro jasno, kateri kam sodi, izbiranje med njimi pa lažje.
Pomembna, morda celo najpomembnejša novost televizorjev Philips letnika 2023 je nov operacijski sistem za modele nižjega in srednjega razreda, ki se utegne sčasoma razširiti na glavnino palete. Za zdaj povsem na novo razviti OS, temelječ na Linuxu, ki zamenjujejo prejšnjega »domačega« Saphi, še nima imena, zato mu začasno rečejo kar Smart TV OS. Višje serije še vedno temeljijo na operacijskem sistemu Google TV, ali drugače povedano, letos so prešle nanj s televizijskega Androida, ki ga Google na podpira več. Sistem je sicer v osnovi enak, ima pa predrugačen uporabniški vmesnik s poudarkom na predlogih gledalcu in brez (vidne) Trgovine Play. Vse to smo sicer že videli pri kakšni drugi znamki, ki je na Google TV prešla že prej (Sony), in na večpredstavnostnih predvajalnikih Chromecast z Google TV. Ta sistem ima vsekakor prednost pri naboru aplikacij, povezanosti z drugimi napravami, dostopnostjo vsebin in verjetno tudi pri glasovnem pomočniku, toda TP Vision za lastnega trdi, da ima izjemno odziven in hiter vmesnik ter zaganjanje aplikacij, da bodo v nekaj mesecih slednje na voljo za večino pomembnih storitev, da sta predvajalnik in brskalnik v OS-u povsem nova in da podpira prenos predvajanja (»casting«) z vseh mobilnih naprav. Kot se je dalo razbrati, se veča nezadovoljstvo proizvajalcev z Googlovimi zahtevami, tudi finančnimi, in omejitvami.

Nižji seriji 6 in 7 sta zasnovani na novem operacijskem sistemu, prav tako tudi nova serija The Xtra z zaslonsko tehnologijo mini LED, medtem ko so vsi preostali na Google TV, vključno s priljubljeno in izpostavljeno serijo 8 oz. The One (modela 8518 in 8818) in vsemi tremi modeli OLED. Serija 6 sicer vsebuje zgolj modele z visoko ali polno visoko ločljivostjo in manjšimi diagonalami, medtem ko gre serija 7, v Sloveniji je na voljo model 7608, na 4K, vendar še s 60-herčnim zaslonom. Podpira sicer vse formate HDR in tudi pri zvoku za pošiljati naprej signal Dolby Atmos, svetilnost pa je s 350 kandelami na m2 dokaj povprečna in za obdelavo slike tu še ni procesorja P5.

Zmogljivejši procesor pride na vrsto takoj nad sedmico. Najprej v seriji The One, kjer TP Vision poskuša prepričati kupce, da ponuja največ za dostopno ceno. Letošnja modela sta 8518 in 8818. Poglavitna razlika med njima je v hitrosti osveževanja zaslona, ki je klasični LCD z obstransko osvetlitvijo. Prvi model je 60-herčni, drugi pa nudi osveževanje s 120 Hz in s tem določene dobrobiti tako pri gledanju različnih vsebin, predvsem bolj gladko premikanje kamere, in pri igranju iger, saj tam višje osveževanje ter podpora za usklajevanje grafične kartice in zaslona (AMD Freesync Premium) pomenita ključno razliko med povprečno in dobro izkušnjo. Tudi velikosti gredo tu vse do 216 cm diagonale, medtem ko se pri cenejšem modelu ustavijo pri 165 cm. Prvi ima za postavitev na omarico nogice ob strani, te imajo priložen tudi distančnik za višjo postavitev, ki da dovolj višine za zvočno letev, dražji model pa je v večini diagonal na osrednjem, vrtljivem stojalu. Svetilnost zaslonov pri The One je 500 kandel na m2, pri zvoku je v prednosti 8818 z bistveno glasnejšimi in verjetno tudi kvalitetnejšimi zvočniki.

Nova serija The Xtra je v bistvu samo marketinška oznaka za model mini LED, tudi tokrat je v ponudbi en sam, ki sicer ni novost v paleti Philips TV. Zaradi osvetlitve z miniaturnimi diodami neposredno na zadnji ploskvi dosega točkovno do 1000 kandel svetilnosti, na večjem delu zaslon pa do 500 kandel, četudi je posameznih območij zgolj 80 (pri diagonali 139 cm) ali 144 (pri diagonalah 165 in 190 cm). Za lepše, bolj živahne barve skrbijo kvantne pike, osveževanje gre do 120 Hz. Televizor premore polne priključke HDMI 2.1.
Modeli z zasloni OLED so trije in sodijo vsak s svojo serijo. Serija 7, model 718, vsebuje nadgrajeni »klasični« zaslon s svetilnostjo do 720 oz. 900 kandel. Osrednji bo verjetno 818 (serija 8, ponekod prodajajo tudi model 808 z nekoliko drugačnim oblikovanjem) z zaslonom OLED Evo oz. EX, ki nudi nekoliko višjo svetilnost, do 900 oz. 1000 kandel pri diagonalah od 139 cm naprej. Tu gre velikost do 195 cm namesto do 165 cm. Tudi zvok je naprednejši (2.1 namesto 2.0) in močnejši.

Najvišji model med televizorji Philips je letos OLED908 z najnovejšim zaslonom Meta oz. MLA. Kratica označuje mikro zrcala (micro lens), ki zbirajo svetlobo in jo usmerjajo proti gledalcu. Zato se je manjši del kot pri konvencionalnih OLED-ih razprši in razgubi, svetilnost pa seže vse do 2000 kandel na m2, seveda na manjših površinah, ne celozaslonsko. Ta televizor ima kovinski okvir, vgrajeno zvočno letev Bower & Wilkins s simuliranim prostorskim zvokom 3.1, izhod za globokotonski zvočnik, naprednješi Wi-Fi in bluetooth in nov daljinski upravljalnik z minimalističnim oblikovanjem in dvojnimi osvetljenimi tipkami.

Tovrsten daljinec bo prihodnje leto postal standardni, napovedujejo pa tudi novost v tehnologiji Ambilight, ki naj bi znova zmogla nekakšno projekcijo. Letos ima sicer večina tristransko osvetlitev, štiristranske ni, so pa dražji modeli opremljeni z več posamičnimi segmenti diod, zaradi česar je določanje barv bolj natančno. V ponudbi letos ni OLED-a z zvočniškim sistemom na samostojnem stojalu (za postavljanje na tla, ne na omarico), prav tako TP Vision ne verjame v televizorje 8K. V čemer mu v pretežni meri pritrjujemo.






Kaj pa cene ?
Opis za model 808 ni pravi saj spada omenjeni komentar za model 908.
Res je, napaka v oznaki v besedilu, smo popravili. Hvala!