Konkretna osvežitev monitorja, ki je še mnogo več kot to
Matjaž Ropret 18. aprila 2022 ob 17:15

Samsung Smart Monitor M8 je nova generacija zaslona z obilico dodatnih zmožnosti, kakršnih pri klasičnih monitorjih ne najdemo.

V korejskem podjetju so si že pred časom zamislili pametni monitor, zdaj pa je prišla v prodajo nova izvedba tega izdelka z oznako M8. Osnovna premisa je že od začetka ta, da ne gre zgolj za »neumni« zaslon, ki zna prikazovati zgolj slike z prek običajnih vhodov, v konkretnem primeru sta to USB-C in mikro HDMI. Monitor se namreč lahko poveže v brezžično omrežje (Wi-Fi) in ima lahko nameščene aplikacije za storitve pretočnega videa. V tem pogledu je kot pametni televizor (s sistemom Tizen). Priložen je tudi mali daljinski upravljalnik in tako je mogoče brez kakšne dodatne naprave uživati v vsebinah s storitev, kot so Netflix, Apple TV+, Amazon Prime Video ali Disney+. Seveda so vgrajeni zvočniki, pa tudi mikrofoni za govorno upravljanje in video klice. Tej generaciji so dodali še magnetno in odstranljivo kamero SmimFit Cam s funkcijo sledenja obrazu in samodejne povečave. Ker je monitor povezan v domače omrežje, je mogoče nanj zrcaliti vsebino s pametnega telefona, lahko pred Samsungovega protokola, če imate telefon iste znamke, ali pa prek Applovega načina Airplay (2), možno pa je tudi uporabljati okolje DeX. Dostop do interneta pa omogoča še neposredno uporabo Microsoftove oblačne pisarne, pri čemer je mogoče tipkovnico in miško povezati tudi prek bluetootha. Novost je tokrat še v tem, da monitor lahko opravlja vlogo vozlišča pametnih naprav (SmartThings Hub), ki podpirajo to Samsungovo platformo.

Tokrat gre sicer za monitor 4K z diagonalo 81,2 cm oz. 32 palcev klasičnega razmerja stranic 16:9. Ločljivost je torej 3840 x 2160. Ena redkih, a ne nepomembnih hib prejšnje generacije je bila dokaj nizka svetilnost, kar so tokrat popravili. Zaslon z matriko VA se namreč ponaša z najvišjo svetilnostjo 400 kandel na m2, kar omogoča tudi podporo za format HDR10+. Poleg tega naj bi bil boljši tudi barvno, zajema 99 odstotkov barvnega prostora sRBG.

Pri zunanjosti je še posebej pri stojalu in ravni zadnji površini nezgrešljivo, po kom so se zgledovali oblikovalci. Je pa tukaj stojalo bolj prilagodljivo, saj dopušča spreminjanje višine. Monitor je na voljo v štirih barvah – beli, modri, zeleni in rožnati, najbolj klasično črno pa so tokrat izpustili. Stane 800 evrov, kar predstavlja precejšen dvig v primerjavi s predhodnikom (ta je bil na voljo tudi s 27-palčno diagonalo), to pa naj bi izdelek upravičil s širšim naborom lastnosti ter bolj kakovostnim in svetlim zaslonom.

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja