Kje so prenosi olimpijskih iger in kdo jih prikazuje v sliki 4K?
Matjaž Ropret 26. julija 2024 ob 06:18

Poletne olimpijske igre 33. olimpijade so se v Parizu in okolici že začele, nocoj pa bomo dočakali otvoritev, delno na Seni, in nato naslednja dva tedna uživali v, upam, napetih in s spektakularno kuliso podkrepljenih tekmovanjih. Seveda bi si želel, da bi bili tudi vsi televizijski oz. spletni prenosi v kar najboljši kvaliteti.

Že od iger v Pekingu pred 16 leti smo deležni prenosov v visoki razločljivosti, najmanj od zimskih iger v Pjongčangu l. 2018 naprej je produkcija tudi v 4K (HDR), vendar se vse televizijske hiše s pravicami za prenose ne odločajo za najvišjo kakovost slike. Tako bo tudi tokrat v primeru TV Slovenija, medtem ko bo Eurosport na kanalu 4K izbrana dogajanja prenašal v najvišji razločljivosti. Na voljo bo tudi slika HDR, tako na programu Eurosport 4K kot na Eurosportu 2 v pretočniku Max. Običajno sicer ta program uporablja način HLG, toda tokrat bodo vsaj nekateri športi na voljo v formatu Dolby Vision in še z zvokom Dolby Atmos. Vsega tako ne bo mogoče gledati v 4K, prevladujejo plavanje, atletika, odbojka, kolesarstvo in gimnastika, ostali športi bodo zastopani v manjšem obsegu. Seveda pa bodo v tej kvaliteti prenašali otvoritveno in zaključno slovesnost. Več tekmovanj bo mogoče spremljati na obeh »klasičnih« programih Eurosport in v omenjenem pretočniku z vkljopljenim (doplačljivim) športnim dodatkom.

Kaj bo prenašala TV Slovenija, je prav tako odvisno od urednikov na nacionalki, kjer sicer obljubljajo »več kot 200 ur premiernega programa.« Zagotovo bo poudarek na športih oz. tekmovanjih, v katerih bodo nastopali slovenski športniki. Med prenosi bodo v popoldanskem času pripravljali tudi studijski program in vsak dan oddaji Olimpijski dnevnik ter Lahko noč, Pariz.

Glavne možnosti za ogled olimpijskega dogajanja so torej tri – TV Slovenija, Eurosport in pretočnik Max s športnim dodatkom. Prva možnost ne zahteva kakšne naročnine, seveda pa plačevanje RTV-prispevka. Eurosport je na voljo v shemah večine telekomunikacijskih operaterjev, vendar 4K le v dražjih paketih, in tudi na satelitu Astra. Medtem ko osnovna naročnina na pretočnik Max stane osem evrov na mesec in športni dodatek tri evre na mesec. Slednjega zdaj lahko dokupijo tudi tisti, ki imajo sicer naročnino na Max vključeno v operaterski paket. Za vsebine v Max-u je sicer treba doplačati še dva evra (naročnina je torej 10 evrov na mesec), če jih želite v kakovosti 4K in zvoku Dolby Atmos (kar je mogoče naročiti neposredno, žal pa še vedno ne pri operaterjih), nisem pa povsem prepričan, ali je tudi za napredno sliko in zvok pri športu nujna višja »filmska« naročnina.

Naročniki operaterjev in Max-a lahko v aplikacijah ali v spletnem vmesniku plačano gledajo kjerkoli na območju Evropske unije oz. Evropskega gospodarskega prostora. Če ste na dopustu v teh državah, si morate zagotoviti zgolj ustrezen dostop do interneta in lahko gledate na telefonu, tablici ali računalniku, morda celo na televizorju, če ga povežete z eno od omenjenih naprav ali imate pri roki večpredstavnostni predvajalnik, kot je Google Chromecast.

Za spremljanje programov TV Slovenija v tujini prek spletnega predvajalnika javne RTV se je treba registrirati kot zavezanec za plačilo prispevka. Najprej rabite uporabniški račun na spletnem portalu nacionalke (RTVSLO.si), nato pa morate v njem opraviti aktivacijo, za kar potrebujete sklicno številko položnice za RTV-prispevek in davčno številko. Registracija posameznega plačnika prispevka velja za štiri družinske člane (oz. njihove uporabniške račune).

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
2 komentarja
  • Olimpijske igre bo mogoče gledati v 4K tudi na HRT.
    Ta program bo HRT odajal tudi preko DVB-T2 in bi ga naj bilo mogoče gledati tudi v določenih delih Slovenije.
    Za nas sta pomembna dva zemeljska DVB-T2 oddajnika Sleme in Učka.
    Z Sljemena oddajajo ta program na kanalu 42, z Učke pa na kanalu 43.
    vir: http://oiv.hr/hr/olimpijske-igre-2024-u-uhd-u/

    Tako da eni gredo naprej s tehnologijo, drugi (RTVSLO) pa niti obstoječe tehnologije ne posodobijo še več to kar so imeli (DVB-T MUX C) so raje ukinili namesto, da bi, če jim je že elektrika predraga za redno delovanje, bi lahko uporabili DVB-T MUX C vsaj za testne namene v času OI.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja