Kateri telefon naj kupim? (pomlad 2025)
Matjaž Ropret 8. aprila 2025 ob 12:38

V prodaji je večina pomembnih telefonov, ki jih bodo proizvajalci predstavili pred poletjem, in za katere lahko pričakujemo, da bodo našli pot do slovenskega trga. Lanski modeli, ki so se še obdržali v ponudbi, pa so tudi večinoma že v takih ali drugačnih »akcijah.« Zato je čas, da pogledamo, katere izmed prvih in drugih bi sami kupili in jih priporočamo tudi vam!

Ponudba na slovenskem trgu je zadnja leta nekoliko osiromašena v primerjavi s tujino. Največji del kolača si vedno znova odrežeta Samsung in Apple, glavna izzivalca sta Xiaomi in Honor, ne obupava Huawei, čeprav mu zunanje okoliščine niso naklonjene. Od ostalih še posebej pogrešamo znamke koncerna BBK (Oneplus, Oppo, Realme, Vivo), vsaj tri so v preteklosti že poskušale pri slovenskih operaterjih in trgovcih, vendar nato niso vztrajale. Prav tako že leta tu ne nastopa Motorola, medtem ko TCL le sporadično.

Od letošnjih novincev sta nekako najboljši vtis, gledano tudi skozi prizmo cene, naredila Honor Magic7 Pro na zgornjem in Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G na spodnjem oz. srednjem delu cenovne lestvice. Prvi je morda celo edini, ki ga lahko pogojno priporočamo tudi za izhodiščno ceno (1.300 evrov), pri vseh ostalih, vključno z omenjenim paradnim modelom linije Redmi Note 14, je za dobro vrednost nujno loviti popuste. Letošnja glavna novost, če odmislimo večinoma neupravičeno poveličevanje funkcionalnosti umetne inteligence, je sicer večanje kapacitet baterij (ponekod z vsebnostjo silicija v anodi), v nižjem cenovnem razredu tudi izboljševanje kakovosti in trdnosti ohišij, pri vrhunskih modelih lepo nadgradnjo predstavlja tudi procesor Snapdragon 8 Elite, tudi zasloni postajajo vse svetlejši, medtem ko predvsem pri kamerah kaj izstopajočega nismo videli.

Poglejmo torej dobre nakupe po posameznih kategorijah. Navajamo cene v prosti prodaji, seveda pa izpostavljeni modeli večinoma predstavljajo smiselne izbere tudi z vezavo pri operaterjih.

Majhni telefoni

Samsung Galaxy S24

Slovenija: 800 evrov (8+256 GB), tujina: 652 evrov (8+256 GB)

Letošnji Galaxy S25 ni dosti drugačen od lanskega S24, glavna in skoraj edina pomembna razlika v strojni opremi je omenjeni procesor, poleg tega se lahko nadejate še kakšne dodatne funkcionalnosti na osnovi umetne inteligence. Ali je to vredno najmanj slabih dvesto evrov doplačila, ob dejstvu, da bo tudi »stari« model še dovolj let dobival posodobitve programske opreme? Po našem mnenju ne, kajti v praksi velike razlike ne boste občutili, v vsakem primeru pa boste dobili telefon, ki ga bo veselje uporabljati, če vas le (zaradi vida ali kakšnega drugega razloga) ne vleče k večjemu zaslonu.

Google Pixel 9

Slovenija: 950 evrov (12+256 GB), tujina: 640 evrov (12+128 GB), 752 evrov (256 GB)

Še en izjemno prijeten telefon, toliko bolj zaradi programske opreme z zelo malo nepotrebnimi dodatki. Seveda je v središču marsikaj, kar nudi Google, a to se da ignorirati. Za razliko od Samsungovih modelov kamera ne nudi optične povečave in procesor je manj zmogljiv, toda zaslon je za odtenek večji in svetlejši. Baterija sicer nominalno nudi večjo kapaciteto, toda avtonomija v praksi ni nič daljša. Kdor želi še teleobjektiv, boljšo selfijevsko kamero in višjo ločljivost zaslona, naj poseže po modelu Pro, ki ga je prav tako mogoče dobiti za dokaj sprejemljivih 912 evrov (12+256 GB).

Apple iPhone 16E

Tujina: 675 evrov (8+128 GB)

Najnovejši iPhone je že deležen prvih pocenitev, a žal se je edina različica s kolikor toliko dobro ceno izhodišča z zgolj 128 GB prostora za podatke. Komur to zadostuje, dobi dokaj zmogljiv in sodoben telefon, za razliko od predhodnikov z oznako SE, ki pa nikakor ni brez pomanjkljivosti. Zadaj ima zgolj eno kamero in ne podpira nekaterih zmožnosti, pomembnih za Applov ekosistem.

Zmogljivi telefoni

Oneplus 13

Tujina: 922 evrov

Znamka Oneplus je prehodila kar dolgo pot od ponujanja telefonov, ki so za nekaj sto evrov manj izzivali najboljše, do tega, da s slednjimi tekmuje neposredno. Model 13 je kljub temu, da je v večini pogledov najmanj primerljiv, morda ima še najbolj opazen zaostanek pri kamerah (a tudi tam nikakor ni slab), še vedno nekoliko cenejši, zato je zagotovo zanimiva opcija za vse, ki ne bi šli v teritorij od 1.200 evrov navzgor, kjer najdemo večino konkurence.

Honor Magic7 Pro

Slovenija: 1.300 evrov

Letošnji paradni Honorjev telefon predstavlja nežno nadgradnjo lanskega, predvsem se pozna pri procesorju in periskopskem objektivu fotoaparata. Zaslon je tokrat povsem raven, kar bo nekaterim bolj všeč. Ker glede na zmožnosti ni dražji od konkurentov in ker se (ergonomsko zame bolj prijetnega) predhodnika ne da dobiti ceneje, je tu povsem pravilna izbira aktualnega modela.

Srednji razred

Samsung Galaxy S24 FE

Slovenija: 750 evrov (8+256 GB)

Ker ni dosti cenejši kot v večini pogledov boljši S24, je zanimiv predvsem za tiste, ki želijo večji zaslon, a zato vseeno ne bi plačali nekaj stotakov več, kolikor bi bilo treba za enega od modelov Plus. Vsekakor vsestransko dober izdelek, ki pa mu malo zmanjka do vrhunskega nivoja.

Xiaomi 14T in 14T Pro

Slovenija: 499 evrov (12+256 GB) in 649 evrov (12+512 GB), tujina: 410 evrov in 594 evrov

Za razliko od »številčne« ima serija T pri Xiaomiju običajno dokaj hitro zelo dobro vrednost za ceno. Še posebej cenejši, ki je le za odtenek manj zmogljiv in slabši na fotografskem področju, ponuja res veliko za 500 evrov ali še manj. Serija Redmi in podobni se ne morejo kosati z njim. Po dražjem posezite predvsem, če res potrebujete 512 GB podatkovnega pomnilnika.

Vivo X200

Tujina: 819 evrov (12+256 GB)

V marsičem zelo podoben kot Oneplus 13, z nekoliko manjšim in manj svetlim zaslonom, vendar enakimi zmogljivostmi in enakovredno fotografsko izkušnjo, še celo za odtenek boljšo pri makro fotografiji. Žal ima ta različica nekoliko manjšo kapaciteto baterije kot tista, ki jo prodajajo na drugih delih sveta. Toda cena je privlačna.

Redmagic 10 Pro

Tujina: 649 evrov (12+256 GB)

Igričarski monstrum, ki se v marsičem, razen v kamerah, lahko primerja z vsemu »ultrami.« Kdor želi ali rabi najboljše zmogljivosti, fizične sprožilnike in najdaljše trajanje baterije, ima tu cenovno najbolj zanimivo opcijo.

Nubia Z60S Pro

Tujina: 449 evrov (12+256 GB)

Nubijin model, ki je nekoliko bližje običajnim, kot ultre tega proizvajalca. Ohišje je prijetnejše za držanje, kamere podobne, vendar za odtenek manj radikalne (sprednja ni skrita pod zaslon), procesor je dve generaciji starejši, vendar še vedno dovolj zmogljiv, še najbolj vprašljiva je podpora s posodobitvami. Toda za navedeno ceno dobite veliko, nenazadnje izvrsten zaslon in hitro polnjenje baterije

Poco F7 Pro

Tujina: 482 evrov

Eden od tistih, ki na prvi pogled nudijo vse. Velik in lep zaslon, zmogljiv procesor, veliko baterijske zaloge, hitro polnjenje, spodobno glavno kamero. Cena s kuponom pade celo pod 500 evrov, torej je med cenejšimi v tej druščini.

Razred pod 500 evri

Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G

Slovenija: 369 evrov (8+256 GB), tujina: 307 evrov (8+256 GB)

Četudi smo zgoraj omenjali »Plusa,« je gospodarnejši nakup »običajni« Pro, ki sicer v določenih vrlinah nekoliko zaostaja, vendar ne toliko, da bi ga a priori odsvetovali. V trenutni akciji se nam zdi boljša izbira.

Nothing Phone (2a)

Tujina: 307 evrov (12+256 GB)

Resda je aktualen že (3a), vendar je predhodnik za zdaj cenovno bolj zanimiv in v strojnem pogledu ne zaostaja veliko. Procesor je zadosten, pomnilnika dovolj, glavna kamera solidna, zaslon ustrezen, tako da se ni nad čem pritoževati.

Poco X7 in X7 Pro

Tujina: 236 evrov (8+256 GB) in 327 evrov (8+256 GB)

Podobna formula kot pri F7, le da stopničko nižje. Pro ima zmogljivejši procesor, večjo baterijo in ultra hitro polnjenje, pa tudi lepši dizajn, zato se po splača poseči po njem.

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
2 komentarja

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja