Kateri telefon naj kupim? (pomlad 2018)
Matjaž Ropret 30. aprila 2018 ob 12:59

Kupovanje novega telefona. Za nekatere enostavna odločitev, ker so trdno v enem ali drugem »taboru«, za druge stresno izbiranje. Modelov je preveč, specifikacije ne povedo vsega. In ker preizkusim(o) večino relevantnega na slovenskem trgu, lahko malo pomagam(o) pri odločanju. Tule je seznam in obrazložitev najboljših in najbolj priporočljivih po izboru Tehnozvezdja.

Najbolj dovršen: Apple iPhone X

V boju za titulo najbolj vsestranskega telefona, pri katerem so kljukice pri večini želenih lastnosti in najboljše ocene za vse ključne vidike, v resnici ni veliko konkurence. Applovi in Samsungovi najdražji modeli so pričakovani pretendenti, Huaweiji se počasi bližajo, a še niso povsem tam, še malo bolj to velja za Xiaomije, LG-jem in Sonyjem vedno nekaj zmanjka. Zato je to res ameriško-korejski duel, v njem pa bi najbrž marsikdo pričakoval izpostavitev enega od galaktičnih pretendentov. Vendar se mi za običajnega kupca zdi jabolčna desetica navkljub astronomski ceni boljša izbira, pa tudi malo bolj premišljeno zasnovan in sestavljen izdelek. Naj pojasnim, zakaj.

Po dolgem čakanju je to končno povsem drugačen, res sodoben iPhone. Z novo podobo, razpotegnjenim zaslonom in minimalnimi robovi okrog njega. Da, tudi neslavno, ampak pretežno nemotečo zarezo na vrhu. Ta je poleg nujnosti za vgradnjo pomanjšanega Kinecta, ki skrbi za zelo zanesljivo prepoznavo obraza, zagotovo tudi v funkciji nove prepoznavne silhuete telefona. Kar se že kaže v množici posnemovalcev. Pa tudi z novim načinom upravljanja, ki temelji na potegih s prstom po zaslonu, ne več na tipkah, fizičnih ali navideznih. Mislim, da to je prihodnost in da se tu kaže več razmisleka, kot ga izkazujejo androidni proizvajalci, z Googlom vred.

Seveda pa ima iPhone X tudi izjemno lep in dobro kalibriran zaslon, fotoaparat (in videokamero) z dvema objektivoma, ki se lahko kosa z vsemi najboljšimi in ne pretirava pri obdelovanju posnetkov, morda najzmogljivejši mobilniški procesor (sistem na čipu), briljanten tudi pri energijski učinkovitosti, brezžično polnjenje, tisoče atraktivnih in lepše zasnovanih ter izvedenih aplikacij kot androidni soborci, nadgradnje operacijskega sistema zanesljivo vsaj dvakrat dlje od samsungov in ostalih, višjo vrednost na trgu rabljenih telefonov in še kaj. Obenem pa nima kupa funkcionalnosti z vprašljivo dodano vrednostjo, samo zato, da so lahko v prospektih.

Če kaj pogrešam, je to malo večji zaslon. In pa stalen prikaz glavnih informacij (»always-on display«). Poleg seveda klasičnih pripomb čez Applove odločitve, ki pa niso omejene samo na iPhoneX, npr. na zaprt NFC (ni Urbane, NLB Pay, …), nefleksibilnost domačega zaslona, skoraj nujnost uporabe programa iTunes in še kakšno malenkost. Toda te ne spreminjajo dejstva, da je X izvrsten telefon, ki ga je veselje uporabljati. In da bo to verjetno držalo tudi takrat, ko bo star tri leta. Kar pa se tiče cene – v prosti prodaji je res salamensko drag. Predrag. Toda iPhone je bil vedno eden od redkih telefonov, ki se ga splača kupiti pri operaterju z vezavo. Ker je cena na ta način konkretno nižja kot v prosti prodaji in ker pri slednji nihče ne niža vstopnega praga s takimi ali drugačnimi »norimi« akcijami.

Za las na drugem mestu: Samsung Galaxy Note8

Tule bi najbrž moral dati vsaj častno omembo Galaxyju S9 (ali S9+), pa se mi ta dvojica kolikor je dobra, ne zdi posebej prelomna. In ker Note8 zmore praktično vse, kar zmore S9+, ima še malenkost večji zaslon (da, tudi telefon je malo večji, in to bi lahko za koga predstavljalo glavno oviro) in pisalo S Pen ter je zdaj cenejši od »plusa«, je trenutno bolj smotrn nakup. Ampak, če smo že pri tem …

 

Največja vrednost za ceno

Odlična, a dražja izbira: Samsung Galaxy S8

Največ telefona za plačane evre verjetno zdaj ponuja lanski Galaxy S. Dovolj je cenejši, tako pri operaterjih kot v prosti prodaji, in dovolj blizu nasledniku, da ga enostavno ne morem spregledati. Res se z njim ne moreš hvaliti v kafiču in res ima zelo nerodno postavljen čitalnik prstnih odtisov, vse ostalo pa je bilo že lani super. Letos je samo v detajlih izboljšano. Mala osmica (in enako devetica) pa je tudi prava izbira za vse ljubitelje »ne prevelikih« telefonov. Vendar pa je S8+ prav tako precej ugodnejši kot njegov naslednik.

Za kupce, ki ne marajo vezave: Oneplus 5T

Kitajska povzpetniška znamka zdaj menja modele na pol leta, zato je jeseni predstavljeni 5T komajda še aktualen, saj v kratkem prihaja naslednik. Ne glede na to pa je za 499 evrov (s 64 GB prostora za podatke, kar bi moralo biti za večino kupcev dovolj) še vedno dober nakup in tudi njegova zasnova je že v skladu z najnovejšimi trendi. Pri vsem je ravno malo slabši od najboljših in manjka mu vodotesnost, vseeno pa daleč prekaša bolj ali manj vse opcije v srednjem cenovnem razredu. Slabost je edino to, da se ga ne dobi pri operaterjih.

Prihaja in obeta veliko: Nokia 7 Plus

Nokia 7 Plus

Vsekakor upamo, da bo k njim zašla prva Nokia z zaslonom 18:9, ker po prvih vtisih ponuja zelo, zelo veliko za priporočenih 400 evrov v prosti prodaji. Omenjeni ekran je lep, četudi mu malo zmanjka pri kontrastnem razmerju in živahnosti barv. Soliden fotoaparat ima dva objektiva, zaradi česar omogoča dvakratni zum. Procesor je dovolj zmogljiv in hkrati varčen, ohišje izgleda dobro, še posebej v »bakreni« izvedbi, in je izdelano kot tank. Predvsem pa je nameščeni Android povsem čist, brez navlake, in ima zaradi certifikata Android One zagotovljeni vsaj dve leti ažurnih posodobitev.

Za varčne: Xiaomi Redmi Note 4

Veliki hit kitajskega Xiaomija ostaja kralj poceni telefonov, čeprav so predstavili že njegovega naslednika. Za 140 evrov (pa tudi za kaj več) preprosto ni mogoče dobiti boljšega mobilnika. Njegovo kovinsko ohišje je kakovostno in trdno, zaslon zelo lep za ta cenovni razred, prepoznava prstnih odtisov zanesljiva in hitra, delovanje zaradi procesorja srednjega razreda dovolj spodobno, tudi igre je mogoče igrati brez težav, fotoaparat ni najslabši, kar sem jih videl v zadnjem času. Manjka sicer NFC, je pa infrardeči daljinski upravljalnik in v programski opremi kup drugih dodatkov, androidne nadgradnje še kar prihajajo.

 

Zanimivi v srednjem razredu

Huawei P smart

Telefon, ki ga pravzaprav Huawei pod različnimi imeni in z malenkostnimi spremembami prodaja že nekaj časa. Izdelava je vedno solidna, velikost pravšnja, specifikacije lepo uravnotežene. Po novem so zaslon raztegnili na format dve proti ena in pri fotoaparatu dodali še drugo tipalo, kar pa se, roko na srce, pri kakovosti posnetkov ne pozna prav zelo. Pomnilnika je dovolj, procesor ravno še dovolj zmogljiv za vsakdanja opravila, trajanje baterije kar dobro. Na žalost je priključek še stari microUSB in posodobitve sistema so vprašljive. Pri operaterjih je to najcenejši od tistih telefonov, za katere se sploh splača razmišljati o vezavi, v prosti prodaji pa prav veliko več kot 250 evrov ni vreden.

Sony Xperia XA2

Hitrejši procesor, boljši fotoaparat, snemanje videa 4K, USB-C, bluetooth 5, vzdržljivejša baterija. V vsem tem je Sonyjev predstavnik boljši od Huaweijevega. Edino z nekoliko bolj staromodno podobo in razmerjem zaslona se je treba sprijazniti. Cena pa je marginalno višja.

Motorola Moto X4

Velika škoda je bila, da znamka Motorola zadnje leto ni bila prisotna na slovenskem trgu. Zdaj se počasi vrača in eden prvih modelov, ki so na voljo, je tudi lanski najbolj zanimiv pri Motoroli. Moto X4 ima zelo podobno zasnovo kot Sonyjev XA2, dodaja pa še dvojni fotoaparat (z dodatnim širokokotnim pogledom in zajemanjem portretov) ter osnovno vodoodpornost. Četudi Sonyjev Android ni pretirano ovešen z nepotrebnimi dodatki, je Motorolin še precej bližje čisti Googlovi viziji tega operacijskega sistema. Cena bi bila lahko za kakšen evro na mesec nižja, vseeno pa je to zelo atraktiven telefon srednjega razreda.

 

Naj za foto

Huawei P20 Pro

Mnogo proizvajalcev svoje izdelke hvali, kako transformativni da so na fotografskem področju. Za nobenega pa to ne drži bolj, kot za Huaweijevega P20 Pro s tremi objektivi. Pa ta zver ni na vrhu samo zaradi te strojne lastnosti, veliko potenciala ima tudi programski del. Še posebej »nočni način«, ki več sekund fotografira in zbira informacije z vseh tipal, nakar vse skupaj združi v en osupljivo svetel in oster posnetek. Drugod je treba zver ves čas nekoliko miriti, ker algoritmi preveč poudarjajo določene barve, kontraste in ostrenje robov, toda kdor se potrudi, lahko z nekaj ročnega nadzora in vaje dobi odlične rezultate.

Google Pixel 2 (XL)

Povsem drugačen pristop je ubral Google pri svoji liniji Pixel. Zgolj en objektiv in razen možnosti pod/nadosvetljevanja nobenih možnosti, čista »trotlca«. Vendar z daleč najboljšimi algoritmi, zaradi česar so fotografije pogosto tako dobre, še posebej glede dinamičnega razpona, da je težko verjeti. Pixel 2, še posebej večji in na pogled modernejši XL, zaostaja na nekaterih drugih področjih, ni naprodaj v Sloveniji in nikakor ni poceni. Toda fotografsko je trenutno moj najljubši telefon, zato si absolutno zasluži omembo.

 

Naj za video

Sony Xperia XZ2

Niti P20 Pro niti Pixel ne blestita pri videu. Drugi se pri snemanju ne more zanašati na podobne trike kot pri statičnih podobah, prvi je dober samo pri polni visoki ločljivosti, 4K mu ne gre na podobnem nivoju. Zato lahko vskoči Sonyjeva najnovejša Xperia s celo zakladnico videografskih možnosti in dobro kvaliteto posnetega. Manjka pravzaprav samo možnost snemanja s 60 sličicami na sekundo pri 4K, drugače pa so tu »pravi« HDR, superpočasni posnetki, možnost izbiranja kodeka (s prostorom varčnejši h.265 ali starejši in bolj združljiv h.264), ročne nastavitve in tako naprej. Če kdo, Sony obvlada video.

 

 

Robustneži

V Sloveniji je bila vsaj v preteklosti ta kategorija kar priljubljena, precej bolj kot v drugih evropskih državah. Zaradi mnogo več vodotesnih telefonov je mogoče malo izgubila na veljavi, tudi modelov je v zadnjem času bistveno manj. Če res rabiš telefon, ki prenese padce na tla, je moj nasvet nakup enega od tistih, za katere so na voljo dobri zaščitni ovitki. A če bi vseeno raje že v osnovi zaščiteno reč, sta tule dva predloga.

Crosscall Action-X3

Francoska znamka je po prvih bolj neposrečenih poskusih končno pripravila nekaj zglednega. Ni to vrhunski telefon in manj trpežni so za podobno ceno bistveno naprednejši, a lastnosti za v naravo ali za na gradbišče so v redu in cena ni pretirana.

AMG X2 SE

To pa je še en kitajski primerek za kupce, ki od robustneža želijo nekaj več zmogljivosti. Tu je procesor iz višjega razreda, več pomnilnika in shrambe, dodana je prepoznava prstnih odtisov in tako naprej. Ali je to boljša možnost kot kakšen Galaxy ali iPhone v resni zaščiti, pa naj presodi vsak sam.

Naroči se na redna vsakotedenska e-poštna obvestila o novih prispevkih na naši strani.

 

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
9 komentarjev
  • Ali imate kakšno informacijo kdaj točno bi prišli nokia 7plus, ter nokia 8 sirocco v SLO?
    Lp

  • Zdravo,
    super stran in le tako naprej. Sem pa pred nakupom novega “telefona” in bi rad še kakšno bolj strokovno mnenje, ker bolj, ko gledam težje se odločim. Izbiram med:
    – Moto G5s plus
    – HTC U11 life
    – Sony AX2
    – Huawei Mate 10 lite
    – Huawei P20 lite (mogoče, ker gre malo čez buget)
    – Samsung A6

    Do zdaj sem imel Moto G 1.gen LTE, tako da je že skrajni čas, da zamenjam. Pomembno mi je, da ima dobro kamero in da tekoče dela.

    • Dober dan, hvala za pohvalo!
      Od teh bi bil za fotografiranje verjetno najboljši Sony XA2, pa tudi oba Huaweija sta v redu. Ostali so slabši tako glede fotoaparata kot tudi po drugih karakteristikah. Če gre za nakup pri operaterju, je mogoče smiselno razmisliti še o Motoroli X4 ali LG-ju G6, napačne niso niti nove Nokie (6.1 in 7 Plus).

  • Gre za nakup službenega telefona pri telekomu in sem omejen na 350e brez vezave. Tako da X4 in G6 sta žal že čez to mejo.
    Pomoje se bom odločil , kar za AX2.
    hvala za pomoč.

  • Zdravo, Matjaž!

    Res stran s super informacijami. Tudi jaz sem pred nakupom novega telefona, pri čemer je ideja dobiti največ za svoj denar.

    V tem trenutku izbiram predvsem med Samsung Galaxy S8+ (420 € pri operaterju na obroke) in Xiaomi Mi 8 (6 + 64 GB, 340 € direktno). Sem razmišljal tudi o Huawei Mate 10 Pro in LG V30. Ali celo o cenejšem Xiaomi Mi A2 in Xiaomi Mi A2 Lite.

    Bi bil hvaležen za strokovno mnenje :).

    Hvala v naprej,
    Andrej

    • Hvala za pohvalo, upamo, da smo koristni. 🙂 Od omenjenih telefonov Xiaomijev še nisem držal v rokah, ampak glede na izkušnje s prejšnjimi, verjetno niso napačni. Mislim pa, da so ostali našteti vendarle boljši nakup, še posebej glede fotoaparata. Galaxy S8+ je še zdaj naprednejši od večine letošnjih modelov. Morda je pomislek v posodobitvah, vendar tudi to ni večja težava, ker je bolj ali manj vseeno, ali na telefonu teče Android 6 ali 9, vse aplikacije delujejo enako dobro. Mate 10 Pro ima res odlično baterijo in je zelo prijeten za držanje, tudi deluje hitro in fotoaparat je več kot soliden, mi pa programska oprema ni najbolj všeč. Slednje velja tudi za LG-ja, ki je nekoliko večji telefon, z uporabnim širokokotnim fotoaparatom in ročnimi nastavitvami za video. Vendar bi ga kupil samo za res dobro ceno, sicer bi veliko raje imel samsunga.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja