Kategorija telefonov, ki nujno rabi brco v zadnjico
Matjaž Ropret 24. marca 2025 ob 06:12

Huawei Pura X je nov močno zanimiv telefon s prepogljivim zaslonom, za zdaj sicer napovedan zgolj za kitajski trg, kjer tovrstni modeli dokaj prosperirajo. Toda povsod drugod ima ta kategorija naprav velik problem. Nihče je namreč ne uspe prodajno potisniti naprej.

Huaweijev novinec je nekakšen naslednik modela P50 Pocket, ki so ga prodajali tudi v Sloveniji, vendar na drugačen način. Take izvedbe namreč doslej še nismo videli.

S fotografij in risb, na katerih je Pura X postavljen pokončno, sprva sploh ne bi opazili, da je kaj »narobe,« razen morda nekoliko nenavadne širine oz. razmerja zaslona, saj slednje znaša 16:10 v vodoravnem položaju, kar je pravzaprav enako kot pri zaslonih prenosnikov ali računalniških monitorjih, podatek za prvo pa je dobrih 91 mm. To naj bi bilo predvsem primerno za branje ali igranje iger.

Diagonala zaslona OLED je sicer 6,3 palca in ločljivost 1320 x 2120, svetilnost gre do 2.500 kandel, osveževanje pa do 120 Hz. Ko je telefon zložen, zaprt, se šele zares vidi, v čem je trik. Odpira se namreč v vodoravni položaj, tečaj je pokončen, kot pri liniji Mate X in zaprta naprava deluje kot majhna beležnica. Odprta pa je lahko uporabna ležeče ali pokončno. Zunaj ima ozek pas s kamerami in kvadraten zaslon, ki tudi deluje dovolj velik (diagonala znaša 3,5 palca) vsaj za kakšne osnovne namene, kot je klicanje, pregledovanje obvestil, vremenske napovedi in še kaj, tudi za zajemanje selfijev. Za preostalo fotografiranje bo telefon seveda treba odpreti. Kamere so tri, glavna s 50-milijonskim tipalom, ultraširokokotna s 40-milijonskim in telefoto z osmimi milijoni pik. Baterija premore spodobno kapaciteto 4.610 mAh. Za zdaj ni napovedi, da bi telefon prišel v Evropo, na njem tudi teče novi operacijski sistem HarmonyOS Next, ki nima več nobene povezane z Androidom, a ni izključeno, da ga kdaj prilagodijo tudi za naše kraje.  

Ni preboja s temi napravami

Lanska globalna prodaja telefonov s prepogljivimi zasloni je dosegla približno 20 milijonov primerkov, kar predstavlja manj kot dva odstotka vseh prodanih pametnih telefonov (približno 1,24 milijardne enot). Tudi resne rasti v primerjavi z letom prej ni bilo. Od tega je Samsung prodal nekaj več kot pet milijonov primerkov šeste generacija Flipa in Folda, približno v razmerju 3:2. To je slabih šest odstotkov manj kot pri predhodnikih, pri čemer je Fold celo dosegel nekoliko boljše številke, čeprav je bilo pri njem manj novosti in več konkurence (vsaj na določenih trgih), medtem ko se je prodaja Flipa znižala za 15 odstotkov. Kot kaže se je marsikomu zdelo, da izboljšanje pri bateriji in kameri ni zadosten razlog za nakup, predvsem pa cena ni bila nič bolj ugodna. Enako sicer velja za večji model in nasploh za celotno kategorijo in to ostaja tudi po šestih letih, odkar so jo proizvajalci (naprej ravno Samsung in Huawei) uvedli, njen največji problem.

Običajno namreč pri tehnoloških novostih skozi leta vidimo dvoje. Cena tehnologije postopno (lahko tudi hitro) pada, kljub neprestanemu izboljševanju, in se hkrati seli nižje po cenovni lestvici, v naprave srednjega in nazadnje tudi nižjega cenovnega razreda. Dve tehnologiji pa sta, ki že dolgo vztrajata na praktično enakih cenovnih nivojih in ju tudi skoraj ne najdemo zunaj višjega cenovnega razreda. Poleg televizorjev OLED so to še bolj očitno telefoni s prepogljivimi zasloni. Večji, ki se odpirajo v mini tablice, držijo izhodiščne cene dva tisoč evrov ali višje, le v kakšnih akcijah se spustijo nekje do tisočaka in pol. Medtem ko so preklopni, ki se zmanjšajo na polovično površino, v osnovi okrog 1.200 evrov, s popusti malo pod tisočakom. Tako že ves čas in proizvajalci, razen redkih izjem (denimo Motorola in Nubia), ne pošiljajo v prodajo cenejših, manj zmogljivih modelov. Brez njih pa večjega preboja ne bo, kajti pri obeh »zvrsteh« bi se morala cena prepoloviti, da bi bila zanimiva za širši krog kupcev.

Prepogljivi iPhone prihodnje leto?

V zadnjem času se znova pojavljajo govorice, da bo Apple po letošnjem domnevnem novem, tanjšem telefonu iPhone Air, na tej tehnološki osnovi prihodnje leto predstavil še iPhone s prepogljivim zaslonom. Čeprav bi prej pričakovali preklopnega, ki bi se zložil na polovično velikost in morda poskušal prepričati tiste, ki še vedno žalujejo za modeli Mini in SE, naj bi po napovedih dobro obveščenih najprej videli pokončno prepogljivo napravo, torej tako, ki se iz iPhona prelevi v mali iPad. Apple naj bi uporabil tečaj iz t. i. tekoče kovine, ki bi poskrbel za skoraj nevidno gubo na sredini.

Glede teh napovedi sem zelo skeptičen. Še bolj do tistih, ki za prihodnje leto napovedujejo tudi prenosnik (ali tablico) s takim zaslonom. Apple namreč nikoli v istem letu ne lansira dveh novih kategorij naprav. Lani je bila denimo velika novost naglavnih Vision Pro, letos verjetno ne bo nobene, zgolj nove generacije že poznanih stvari. Tudi za telefon s prepogljivim zaslonom, ki ga zagotovo razvijajo in testirajo, sem prepričan, da ga ne bodo poslali v prodajo, dokler ne bodo dosegli dovolj elegantnega dizajna in odprtega zaslona, na katerem se (skoraj) ne bo poznalo, da ni enovit. Vprašanje, ali je to lahko že prihodnje leto. Poleg tega ni zanemarljiv vidik niti cena, kajti skoraj zagotovo iFold ali kakorkoli bi se že imenoval, ne bi stal manj kot 2.500 evrov.

Fotografije: Huawei

Avtor Matjaž Ropret
mm
Matjaž že več kot desetletje in pol novinarsko pokriva tehnološki svet. Najprej na Radiu Slovenija, nato je na Delu od začetka leta 2009 do jeseni 2016 urejal redno tedensko prilogo Infoteh in pripadajočo rubriko na spletni strani. Zdaj je urednik Tehnozvezdja in hkrati glavni avtor na tej strani. Uporablja tiste naprave, ki se mu zdijo tehnološko dovolj napredne, uporabne in narejene z vsaj nekaj sloga, ne glede na znamko, operacijski sistem, platformo in ostale religiozne razloge.
Matjaž Ropret - prispevki
Brez komentarjev

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja