Februarja 2011 je pod okriljem nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT (znotraj Arnesa) začel delovati nacionalni program ozaveščanja o informacijski varnosti Varni na internetu. V desetih letih je precej pripomogel k pojasnjevanju in boljšemu razumevanju groženj, ki prežijo na uporabnike, zagotovo tudi k manjšemu obsegu uspešnih prevar.
Število incidentov, ki jih obravnava SI-CERT, se še vedno vsako leto povečuje, kar je povsem logično. Tako uporabnikov kot prevarantov je vedno več, je pa spodbudno dejstvo, da skoki niso več nagli. Še posebej številki v zadnjih dveh letih sta praktično identični. Najbolj se je število incidentov povečevalo med letoma 2010 in 2014, nato pa se je situacija, recimo temu stabilizirala. V samem odzivnem centru konkretno povečanje v omenjenih letih pripisujejo tudi programu Varni na internetu, saj so se začeli uporabniki bolj zavedati tovrstnih napadov in jih prijavljati.
Po besedah vodje SI-CERTa Gorazda Božiča so bila pred desetimi leti najpomembnejša vprašanja o zaščiti in prepoznavanju vdorov ali spletnih goljufij. »To je bil jasen znak, da uporabniki potrebujejo konkretna navodila, kako se zaščititi na spletu.« Desetletje kasneje gledano s površja ni veliko drugače, saj velik del incidentov, ki jih obravnavajo, še vedno predstavljajo spletne goljufije in prevare z »ribarjenjem« (phishing). »Zaupanje v programske rešitve nas pred takšnimi zlorabami ne bo obvarovalo, edina rešitev je izobraževanje spletnih uporabnikov,« trdi Božič.

Vseeno pa je vsebina zdaj precej drugačna kot takrat. Na začetku so s programom Varni na internetu pretežno opozarjali na spam oz. neželeno e-pošto, krajo gesel za e-poštno storitev Gmail in nekaj prevarantov na spletnih oglasnikih. Deset let kasneje obravnavajo druge problematike, precej bolj občutljive, ki so lahko povezane z velikimi finančnimi posledicami. Ozarjajo namreč na kraje podatkov o kreditnih karticah s phishingom, številne prevare pri spletnem nakupovanju, izsiljevanje z intimnimi posnetki, lažne kredite, investicijske kripto prevare in podobno.
Kot dodajajo pa njihov namen delovanja ostaja enak. »Oblikovati učinkovito in dostopno platformo, ki bi bila vsem državljanom v pomoč, da se opremijo z ažurnimi in relevantnimi napotki, kako zagotoviti učinkovito informacijsko zaščito.« Še naprej ima osrednjo vlogo prevzel portal www.varninainternetu.si, kjer je med drugim največja zbirka gradiv in nasvetov s področja informacijske varnosti ter opisov spletnih goljufij v Sloveniji. Prebrati je mogoče več kot 480 prispevkov, ki so lahko v pomoč pri zaščiti spletne identitete, naprav in tudi bančnega računa.
V tem času so pripravili nekaj izvirnih, zabavnih in poučnih video prispevkov (»oglasov«) o konkre tnih primerih prevar. Njihove hitri in podrobni opisi najnovejših načinov prevar so vedno v pomoč, tudi nam, in zato jim želimo še veliko zagona za nadaljnje osveščanje.
Brez komentarjev