Kot običajno, pomagamo pri dešifriranju palete številnih modelov, ki so si po oznakah in tehničnih lastnostih tako zelo podobni, da jih marsikdo ne uspe razločiti in najti najbolj primernega zase.
Znamka Hisense je v vzponu na področju televizorjev. V Sloveniji je prehitela Philips in postala številka ena, ne zgolj po številu prodanih televizorjev s približno 30-odstotnim tržnim deležem, temveč po zatrjevanju regijske direktorice Ane Plavčak tudi po vrednosti. Globalno je ta proizvajalec prav tako vse bolj pomemben, pravzaprav poleg Samsunga edini, ki bolj ali manj povsod in v vseh razredih trga lahko resno konkurira. Uporablja »lasten« operacijski sistem Vidaa, ker pa njegov razvoj poteka v ločenem podjetju, ga ponujajo tudi drugim proizvajalcem, v uporabi je pri več kot 400 znamkah.
Televizorje v grobem lahko razdelimo na štiri razrede, pri čemer podjetje večinoma uporablja dve zaslonski tehnologiji. V »prestižnem« in višjem razredu se osredotoča na mini LED, le en model OLED ohranja v ponudbi, vendar nanj ne daje veliko poudarka. V srednjem razredu je najvišje postavljeni model prav tako (vstopni) mini LED, ostali so vrste LCD s kvantinimi pikami, en tak je še v spodnjem razredu, kjer potem najdemo še enega z običajnim zaslonom LCD. Letos so pri določenih modelih dodali nekaj velikosti, podrobnosti si lahko pogledati na infografiki, v splošnem pa večina seže do 75 ali 85 palcev (190 oz. 216 cm), nekateri pa do 100 (254 cm) ali 110 palcev (279 cm). Letošnji modeli imajo kot del imena, za standardno oznako, črko N, medtem ko smo lanske prepoznali po črkah KQ. Za primer, letošnji model U8 nosi polno prodajno oznako U8N, lanski pa je imel oznako U8KQ.
Na vseh teče operacijski sistem Vidaa 8.5, na katerega bodo posodobljeni tudi vsi modeli od letnika 2021 naprej. Ni natančnih podatkov, kakšna je strojna platforma, vendar lahko rečemo, da se z vidika odzivnosti sistema in razpoložljivega pomnilnika televizorji med seboj ne razlikujejo. Seveda pa imajo v posameznih razredih različne procesorje za obdelavo slike, ne glede na to pa podpirajo vse štiri ključne formate za sliko HDR (HDR10 in HDR10+, Dolby Vision ter HLG).
Zastavonoša: UX
Najvišje postavljeni model s polno oznako UXN se ponaša s tehnološko izrednim zaslonom mini LED, saj ta glede na velikost premore med pet tisoč in kar 40 tisoč območij s svetečimi diodami, ki jih je mogoče posamično vklapljati in izklapljati (območja, seveda). S tem dosega najvišjo točkovno svetilnost do 2.000, 5.000 ali skoraj neverjetnih 10.000 kandel. Obe najvišji številki veljata za največjo različico z diagonalo 279 cm. Tudi tiste nižje so konkurenčne z najbolj svetlimi mini LED-i in OLED-i drugih znamk. Ta model ima kot edini tudi najzmogljivejši slikovni procesor Hi-View Engine X in še širši barvni razpon, ponaša se tudi s premazom proti odbleskom in daljincem, ki se polni prek sončnih celic. Ni ga še v prodaji, saj prihaja proti koncu leta.
Vrhunska mini LED-a »za množice« in OLED: U8, U7 in A85
Zdaj že veste, kako gre. Vsem na koncu dodajte N, ko jih iščete v trgovinah. Letošnji U8 gre s svetilnostjo prek tri tisoč kandel, ima izboljšan procesor Hi-View Engine Pro, osveževanje s 144 Hz, zvočnike 2.1.2 s podporo za Dolby Atmos, nov daljinec in prav tako manj odseven zaslon. Imejte ga v izboru, če pogledujete proti (boljšim) OLED-om, morda vas prepriča.
Za večino, ki želite televizor z res lepo sliko, bo verjetno najbolj primeren model U7. Ta je zdaj na voljo tudi v diagonali 254 cm in vseh manjših do 139 cm na spodnjem koncu. Dosega do 1500 kandel svetilnosti in omogoča napredno nastavljanje oz. obdelavo slike. Vgrajen je nizkotonski zvočnik in igričarska izkušnja naj bi bila vrhunska. Nimajo pa vsi štirje priključki HDMI možnosti za najvišje osveževanje pri razločljivosti 4K.
Edini OLED v ponudbi je skoraj nespremenjen glede na lani in je na voljo v le dveh velikostih – 139 in 165 cm. Glede na najvišjo svetilnost tisoč kandel gre za zaslon srednjega razreda, bo pa verjetno cenovno konkurenčen.
Cenovno ugodni: U6, E7 Pro, A7, E7, A6
Tu bomo združili srednji in nižji razred, kajti v prvem se nam res zanimiv zdi predvsem igričarski model E7 Pro, ki gre tudi do 254 cm diagonale. Kot nekateri drugi nad njim ima osveževanje do 144 Hz, a gre lahko (začasno) vse do 240 Hz. Ponuja pa naprednejšo igralno vrstico in zelo nizke zakasnitve. Gre sicer za televizor s klasičnim zaslonom LCD z osvetlitvijo od strani. V primerjavi z lansko svetilnostjo 400 kandel pri vseh velikostih, je letošnja »osnova« 450 kandel, pri večjih pa gre do 600 ali 800 kandel.
Od A7 navzdol so televizorji le še 60-, ne več 120-herčni (nižje osveževanje se opazi pri glajenju premikov kamere in v igrah), toda ravno A7 ima celo kvalitetnejši zaslon od E7 Pro. Ta model bo za marsikoga zanimiv tudi zaradi stojala na sredini, ne nogic ob straneh. E7 je še zadnji s kvantnimi pikami, ki omogočajo bolj živahne barve, A6 pa je popolnoma običajen televizor LCD z razločljivostjo 4K.
Vmes smo izpustili še U6, vstopni televizor mini LED, ki naj bi letos glede slike močno napredoval. Lani je bila razlika med njim in U7 enormna, čeprav tega podatki ne kažejo nujno. Tudi letos gre sicer svetilnost le do 600 kandel, le dobro tretjino tistega, kar dosega U7, pa tudi osveževanje se ustavi pri 60 Hz.
Vsekakor znova priporočamo U7N kot najbolj univerzalno izbiro kakovostnega televizorja za vse gledalce, ki si ga lahko privoščite. Za ostale zna biti pravi A7N.
Posebnež: Canvas TV
Po vzoru Samsungovega The Frame je še Hisense izdelal televizor, ki nadomešča stensko umetniško delo, ko ga ne gledamo. Model S7 Canvas TV ima nekoliko drugačen, matiran zaslon in možnost treh okvirjev (tik, oreh, običajna bela), da se kar najbolj poda k pohištvu v prostoru. Na voljo je že prek tisoč slik različnih znanih umetnikov, ki jih lahko prikazuje. Po kakovosti in funkcionalnostih se uvršča nekam v razred E7 ali A7.
Brez komentarjev